Connect with us
Dia de Muertos, masky

Cestopisy

Jak se slaví Halloween ve světě

Jak se slaví Halloween ve světě

Na konec října spadá celosvětová oslava Halloweenu. Není to jen výmysl Američanů. Tento svátek, nebo aspoň jeho obdoba, se pravidelně slaví po celém světě. Od Skotska až po Haiti, všechny země mají svůj způsob, jak si uctívají posmrtný život.

Reklama

Festival hladových duchů

Tento festival se oslavuje zejména v Hong Kongu a Číně, a to po celý jeden měsíc, počínaje sedmým dnem sedmého měsíce v lunárním kalendáři. Zahrnuje průvody, opery a představení pro pobavení duchů. Zajímavostí je, že během této události by se mělo dodržovat několik pravidel. Patří mezi ně třeba to, že nesmíte sedět v první řadě na koncertech a v divadlech – ta je totiž rezervovaná pro duchy. Nebo byste se neměli zdržovat blízko vody (a to jakékoliv včetně jezer, řek, moří apod.). Traduje se totiž, že zlí duchové lákají své oběti právě skrz vodu a hrozí vám utonutí.

Operní čínský zpěvák během představení.

Zdroj: Mohamad Ridzuan Abdul Rashid | Dreamstime

Día de los Muertos

Tímto Dnem mrtvých je známé především Mexiko a Španělsko. Místní to oslavují 1. listopadu tím, že se převlékají do dobových kostýmů a staví soukromé oltáře. K těm následně přináší dary zesnulým – od podomácku vyráběných lebek z třtinového cukru až po tequilu.

Ženy v převlecích, v ulicích Mexika.

Zdroj: Byelikova | Dreamstime

Samhain

Častokrát se tvrdí, že Halloween se vyvinul z keltského svátku Samhain, který dodnes 31. října oslavují ve Skotsku a v některých částech Irska. Pro Kelty tento den znamenal začátek nového roku a dobu, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. Věřili, že mrtví mají možnost vrátit se zpátky na zem a živí zase mohou navštívit podsvětí. V dnešní době patří mezi tradice prostírání u jídla i pro zesnulé, kteří by náhodou mohli přijít rodinu navštívit nebo vystavování zapálené svíčky za oknem, která jim má svítit na cestu. Nedílnou součástí je také společné zapalování hranic.

Zapálená hranice.

Fed Gede

Fed Gede neboli Festival našich předků je Voodoo svátek populární na Haiti a u dalších Voodoo komunit po celém světě. Lidé se zapojují tím, že putují na hřbitovy ke svým zesnulým příbuzným a pro „otce všech“ – Barona Samediho – přináší dary typu ovoce, káva a rum s chilli. Je fajn účastnit se něčeho takového, protože máte šanci se o tomto náboženství mnoho dozvědět. Častokrát totiž mají lidé pojem Voodoo nesprávně spojený s černou magií a uctíváním ďábla.

Oltář plný čerstvého ovoce.

Gai Jatra

Gai Jatra, známý také jako Festival krav, se každoročně koná v Nepálu, v období měsíce Bhadra. Ten koresponduje s naším počítáním kalendáře zhruba v období srpna a září. Původně to byla oslava boha smrti Yamaraje, protože právě v tuto dobu ho prý lidé začali uctívat. Nicméně ve středověku dostala tato oslava novou podobu, která zůstala populární dodnes. Rodiny, kterým v posledním roce zemřel příbuzný, se musí účastnit průvodu ulicemi Káthmándú a vést s sebou krávu. Pokud není k dispozici zvíře, přestrojené malé děti na jejich místě se považují za přijatelný substitut. Údajně je to nejoblíbenější svátek v Nepálu, protože lidem pomáhá si uvědomit, že nejsou sami, kdo ztrácí své milované. Navíc díky komickým kostýmům a představením se všichni baví a překonávají svůj smutek společně.

Dítě učastnící se průvodu Gai Jatra.

Zdroj: Bhutri | Dreamstime

Tutti i Morti

Asi každý si dokáže k názvu přiřadit zemi. Ano, jde o Itálii. Zde slaví Den všech duší, který má výrazný náboženský podtón. To platí především na pevnině. Například na Sardínii tento den už po staletí oslavují vydlabáváním dýni, kterým říkají „Concas de Mortu“ – hlavy mrtvých.

Vydlabaná halloweenská tykev.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na [email protected] Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na [email protected] Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
5/5 - (4 votes)
2 Comments

Cestování je láska, to Lenka ví už dlouho. Hlavu jí zamotalo Slovinsko, Japonsko, Austrálie, Jihovýchodní Asie, ale i Spojené státy americké, které procestovala křížem krážem. Při první příležitosti v práci žadoní o další dovolenou, protože s oblibou tvrdí, že cestování lidem otevírá oči. A není nic krásnějšího než objevovat, že existuje i svět mimo naši komfortní zónu.

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

PELIPECKA: New York z Prahy od 7 990 Kč! https://t.co/c5Jwqf3D3C #letenky12 hodinami dozadu
PELIPECKA: New York z Prahy od 7 990 Kč! https://t.co/c5Jwqf3D3C12 hodinami dozadu
PECKA DNE: Dovolená na Menorce v hotelu u pláže od 10 090 Kč https://t.co/we2EHcHNZv15 hodinami dozadu
Když vás místo budíku vzbudí horský potok. Vítejte v hotelu Tri Studničky! https://t.co/9ssXOKPMQe17 hodinami dozadu
HAPPY HOUR s Pelikánem: Rezervuj citybreak nebo pobyt na Slovensku se slevou až 1 200 Kč https://t.co/TrIb3rcoLv21 hodinami dozadu
Zanzibar v akci! Leť z Vídně s Etihad Airways od 11 990 Kč https://t.co/h8QCDZxL0w21 hodinami dozadu
Exotický Mauricius s letenkami z Prahy za 14 790 Kč včetně odbaveného zavazadla https://t.co/CdybTHP8Nq21 hodinami dozadu
Exotický Mauricius s letenkami z Prahy za 14 790 Kč včetně odbaveného zavazadla https://t.co/CdybTHP8Nq #letenky21 hodinami dozadu
Průvodce po Bali! Jak ovládnout tento kouzelný indonéský ostrov https://t.co/WXM1ltmwD022 hodinami dozadu
Jak si užít Athény? 5 tipů na aktivity a přímé lety z Prahy s Eurowings https://t.co/CHakqPs8e523 hodinami dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru