Connect with us
Island

Cestopisy

9 věcí, které jste (možná) nevěděli o Islandu

9 věcí, které jste (možná) nevěděli o Islandu

Island už je v dnešní době takový fenomén, že vybrat si ho jako svou příští dovolenkovou destinaci už pravděpodobně napadlo každého z nás. Pro ty, které tento výlet teprve čeká, jsme sepsali těchto 10 věcí, které vás trošku víc přiblíží číhající realitě. Rozhodně vás tím nechceme odradit, ba právě naopak. Když budete vědět co čekat, věříme, že si to užijete ještě víc.

Reklama

1. Většina turistických atrakcí je snadno dostupná

Když si doma prohlížíte ty úchvatné fotografie krajiny a vodopádů, určitě si představujete, jaká je místní příroda poklidná a nedotčená. Ve skutečnosti se k většině těchto zázraků můžete dostat extrémně blízko a v podstatě zaparkovat „hned vedle“. Na jednu stranu je to super. Na druhou stranu to znamená hordy selfie-chtivých turistů, kteří vám budou kazit záběr a v konečném důsledku možná i zážitek. Pokud se chcete dočkat obrázků, kde budete sami, musíte si buď hodně přivstat, nebo se přesunout jinam. Například západní část Islandu častokrát bývá méně přeplněná.

Dav turistů u vodopádů, Island.

Zdroj: Pulpitis | Dreamstime

2. Spatřit polární záři není jistota

Určitě nejezděte na Island prioritně kvůli tomu, abyste viděli polární záři. Mohli byste odjet zklamaní, protože ne vždy jsou na to vhodné podmínky. Někdy se ukáže, ale v tak slabé intenzitě, že je pro lidské oko téměř neviditelná. V takové situaci vytaste foťák a zkuste ji spatřit aspoň na fotce, díky dlouhé uzávěrce. Pokud chcete zvýšit svoji šanci na to, že ji uvidíte, jděte jí naproti; nejlépe do míst, kde není veřejné osvětlení. V dnešní době už existují i aplikace, které vám budou hlásit místa, kde je možné ji zahlédnout, tak se jimi nechte vést.

Polární záře nad jezerem, Island.

3. Na Islandu se na cestách jen tak neztratíte

Tato skutečnost platí zejména proto, že když pomineme velká města, na Islandu zas tak moc cest není. To dělá z této země ráj pro lidi bez orientačního smyslu. I s obyčejnou mapou nebo nějakou základní navigací (a bez Google Maps) se hravě dostanete všude, kam budete potřebovat. Jediné, co by vám mohlo dělat problémy jsou místní ovce, kterých je tady zhruba třikrát víc než lidí a které si tu občas hrají na piráty silnic.

Ovce utíkající na Islandu přes ulici.

Akční letenky na Island

4. Horší než zima je vítr

Všichni mluví o tom, jak je nutné vzít si na tento ostrov teplé a nepromokavé oblečení. Ano, bez toho to nejde. Ale je dobré připravit se i na opravdu ostrý nepříjemný vítr. Teplota sama o sobě nemusí být vždy až tak hrozná (v létě tam letos bylo i přes 20°C), ale povětrnostní podmínky to dokážou značně pokazit.

5. Na moc domácích tady nenarazíte

Islandská populace čítá zhruba 335 tisíc obyvatel a jen letos za posledních devět měsíců na ostrov dorazilo pětkrát více turistů. Někteří průvodci dokonce přiznávají, že je příjemné překvapení slyšet někoho mluvit islandsky.

6. Jídlo je extrémně drahá záležitost

Věděli jsme, že na Islandu to asi nebude na každodenní stravování v restauračních zařízeních, ale že tam v cenách soutěží se zeměmi jako je Švýcarsko, nás trochu překvapilo. Pokud jste stejní gastro turisté jako my, budete mít asi trochu problém. Tedy pokud vám není líto za jednu večeři utratit majlant. Hlad vám nepomůže zahnat ani stará dobrá klasika v Mc Donald’s, protože v této zemi nenajdete od roku 2009 ani jednu jedinou pobočku tohoto amerického řetězce.

Restaurace na Islandu.

Zdroj: H368k742 | Dreamstime

7. Vzhled krajiny je velmi odlišný v zimě a v létě

Většina fotografií, které se k nám dostanou, jsou pořízeny v létě. Pokud se do této krajiny zázraků chystáte vycestovat v zimě, připravte se na to, že některé turistické atrakce budou celé zahalené do sněhové pokrývky a vy neuvidíte nic. Pozitivní na zimě ale zase je, že se budete moct podívat do dechberoucích ledových jeskyní pod ledovcem Vatnajökull, které jsou v létě nepřístupné kvůli tání.

Prázdná zasněžená cesta na Islandu.

8. Matka příroda vám bude měnit plány

Tato země možná není úplně ideální pro chronické plánovače a perfekcionisty. Je jednoznačně dobrý nápad mít představu, kam byste se chtěli během svých potulek dostat, ale nebuďte překvapení, až vám počasí otočí plány. Obzvlášť v zimě máte velkou šanci, že nějaká ta změna nastane. Pár dní před příletem si proto zkontrolujte stav počasí a silnic a zkuste se nachystat předem.

9. Téměř všude se dá platit kartou

Islanďané nejsou velkými příznivci nutnosti nošení hotovosti, a proto berou téměř všude platební karty. Problémy občas bývají s přijetím amerických kreditních karet, ale to se nás naštěstí obvykle netýká. Jedno z mála míst, kde se někdy nedá platit kartou jsou městské autobusy, kde musíte dát řidiči přesnou částku a to v islandských korunách.

Bankovky islandských korun.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
1 Comment

Cestování je láska, to Lenka ví už dlouho. Hlavu jí zamotalo Slovinsko, Japonsko, Austrálie, Jihovýchodní Asie, ale i Spojené státy americké, které procestovala křížem krážem. Při první příležitosti v práci žadoní o další dovolenou, protože s oblibou tvrdí, že cestování lidem otevírá oči. A není nic krásnějšího než objevovat, že existuje i svět mimo naši komfortní zónu.

Nahoru