Connect with us

Koronavirus

Evropská unie od 1. července doporučuje uvolnit hranice s těmito 14 zeměmi

Evropská unie od 1. července doporučuje uvolnit hranice s těmito 14 zeměmi

Hranice Evropské unie by podle doporučení Evropské komise mohly být od 1. července otevřeny bez přísnějších omezení i pro občany třetích zemí. Opětovné otevírání vnějších hranic EU by se mělo odehrávat na základě společného koordinovaného přístupu. Informuje o tom Lonely Planet.

Reklama

Seznam zemí, s nimiž EU doporučuje otevřít hranice

Úředníci Evropské unie sestavili seznam 14 zemí, jejichž občané budou moci opět cestovat do Evropy. Počítají s turisty z Kanady, Austrálie a případně i Číny, ale zatím v seznamu nezahrnují USA, Brazílii a Rusko.

Seznam schválených zemí se bude sledovat a vyhodnocovat každé dva týdny. Pravidla o cestování se mají uvolňovat recipročně, tedy že když například Evropská unie uvolní pravidla pro Kanadu, učiní tak i Kanada pro turisty z EU.

S těmito zeměmi se už zřejmě brzy budeme moci vzájemně navštívit:

 • Austrálie
 • Nový Zéland
 • Kanada
 • Jižní Korea
 • Japonsko
 • Thajsko
 • Gruzie
 • Maroko
 • Tunisko
 • Uruguay
 • Srbsko
 • Rwanda
 • Alžírsko
 • Černá Hora

Na seznamu se objeví i Čína, pokud zruší svůj reciproční zákaz cestování do zemí EU.

Rozhodnutí o tom, kdo může navštívit tu kterou zemi, je v konečném důsledku na každém členském státu. Doporučení nejsou povinná a 27 členských států se musí formálně dohodnout na kritériích použitých k sestavení seznamu navrhovaných bezpečných zemí.

Pro vícero zemí Evropy už Češi otevřeli své hranice. Znamená to, že po návratu z uvedených zemí již nemusíme absolvovat povinnou 14denní karanténu, ani test na COVID-19. Před návštěvou zemí Evropy je však potřebné si nastudovat také konkrétní podmínky té které země. Některým státům jsme sice otevřeli hranice, avšak z opačné strany nemusíme mít zelenou. Seznam zemí, které můžeme bez problémů navštívit najdeš zde.

K uvolnění hranic v rámci zemí Evropské unie došlo 15. června, do konce měsíce by mělo být cestování v rámci Schengenu opět jako předtím. Jednotlivé země si však upravují pravidla a vyhodnocují, které občany si k sobě pustí a které ne.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

 • Sleva 250 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, objednej letenky na Pelikan.cz za minimálně 500 Kč, zadej slevový kód PECKYAPPKA a ušetři 250 Kč z objednávky.
 • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
 • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

5 důvodů proč navštívit Cancún aspoň jednou v životě https://t.co/fVRFx4NpD517 hodinami dozadu
LEVNÁ AMERIKA: Od New Yorku až po Cancún od 5 990 Kč https://t.co/3Mz4nvSbTw17 hodinami dozadu
LEVNÁ AMERIKA: Od New Yorku až po Cancún od 5 990 Kč https://t.co/3Mz4nvSbTw #letenky17 hodinami dozadu
Cestování do Velké Británie: očkovaní nepotřebují test před vstupem, otestovat se mohou hned po příjezdu https://t.co/0udsUi5Pb9 #koronavirus18 hodinami dozadu
Proplatíme stornopoplatky při pozitivním COVID testu, léčebné náklady i cestu zpět. Stačí mít zakoupené pojištění https://t.co/PwVpTBbfHc #koronavirus19 hodinami dozadu
10 tipů na dovolenou s letenkami Turkish Airlines! Objev svět už od 3 790 Kč https://t.co/9c7EwItAQT19 hodinami dozadu
Užijte si EXPO s celou rodinou: s Emirates létají děti do Dubaje se slevou až 75 %! https://t.co/CeT76GRFW5 #novinky2 dny dozadu
Užijte si EXPO s celou rodinou: s Emirates létají děti do Dubaje se slevou až 75 %! https://t.co/CeT76GRFW5 #letenky2 dny dozadu
4 NOCI ZA CENU 3: Wellness pobyt v Nízkých Tatrách od 3 990 Kč https://t.co/A1D5V0T8Yb2 dny dozadu
Austrálie se otevře zahraničním turistům zřejmě ještě před Vánoci https://t.co/BvD9bzuyni #koronavirus2 dny dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru