Connect with us
Halloween, jak to všechno začalo

Cestopisy

Halloween: jak to všechno začalo a jak se dnes slaví

Halloween: jak to všechno začalo a jak se dnes slaví

Halloween je tady! Ať už jste zastáncem klasických dušiček, nebo jste nakloněni této „poameričtěné“ verzi, jedno je jisté – vydlabaným dýním se už ani u nás uniknout nedá. Jak to s tímto svátkem/nesvátkem vlastně je, jak to všechno začalo, a kde si ho užijete nejvíc? Pojďme se podívat.

Reklama

Halloween nebo dušičky?

Dnešní doba nahrává různorodosti. Máme možnost si vybrat, kde budeme žít, s kým budeme žít, jaké tradice budeme uznávat. Stejně tak se můžeme snažit prosazovat své tradice v zahraničí a i přijímat za své tradice jiných národů. Co ale s tím, když jiná tradice pomalu vytlačuje tu naši? Nejspíš nepomůže nic, jen se s tím pokusit sžít. Někdo má hold Dušičky, jiný pro změnu Halloween. Odlišuje se ale pravá podstata Halloweenu od našich klidných dušiček a kde je v tomto věčném sváru zakopaný pes? Doufejme, že doslova nikde, ale zpět k věci…

Halloween je trnem v oku především starším ročníkům. Ty mají toto období spojené se vzpomínkou na své blízké, kteří již nemohou být s nimi. Je tudíž pochopitelné, že jim připadá více než neuctivé převlékat se za zesnulého dědečka, vycpanou dýni, nebo potrhlého kostlivce.

Původ Halloweenu je sporný. Některé prameny uvádějí, že tento svátek vychází z podstaty pohanského Svátku všech svatých, kdy právě z noci 31. října na 1. listopadu přicházejí duše zesnulých na zem, aby bloudily v ulicích a navštívily své živé příbuzné. Místní se proto v tuto noc převlékali za různá nadpozemská stvoření, aby mezi duše zapadli. Jiní historikové zase tvrdí, že za podobou halloweenského svátku stojí Irové. Vycházet přitom měli ze svých tradic a tradic Římanu a Židů. Irové poté, coby přistěhovalci, přivezli tradici své formy Svátku všech svatých za velkou louži, kde se spojila s tradicemi dalších přistěhovaleckých národu. A tak se zformoval Halloween, jak jej známe dnes. Tak, či onak z toho vyplývá, že Halloween a Dušičky mají ve své podstatě stejný kořen. Vzpomínku na zesnulé a o tom to všechno vlastně je.

Předem se omlouváme všem, které tento svátek pohoršuje, a jsou za klasické české Dušičky. Nesnažíme se být propagátory pouze této formy památky zesnulých. Jde jen o to zkusit něco nového a spojit obě tradice taky nemusí být nutně špatné 🙂 Stačí jen mít otevřenou mysl.

Když už Halloween, tak pořádný!

Jak má vypadat správná halloweenská párty? Místnost (nebo rovnou celý dům) vyzdobená pavučinami, potrhanými závěsy, kostlivcemi visícími ze stropu. K tomu potemnělé osvětlení, punč v barvě krve, tyčinky v podobě čarodějnických prstů, pavouci, myši a další nechutná havěť, která tě napadne. Navrch přidej rakev, nezapomeň vydlabanou dýni a máš téměř vyhráno.

Začít bys ovšem měl u sebe a svého kostýmu. Ten totiž tvoří základ úspěchu. A že musí být propracovaný do nejmenšího detailu, tak o tom nemusíme ani mluvit. A pozor! I v halloweenských kostýmech je nutné koukat na trendy! Tento rok údajně letí stará dobrá klasika v podobě homemade kostýmů duchů z prostěradla, nebo mumie z toaleťáku. Jestli nemáš hluboko do kapsy, vsaď v půjčovně kostýmu na kostým Mickeyho Mouse a nezapomeň k tomu přibalit i svou Minie, ti jsou údajně letos fakt v kurzu! Pokud si dobrá v líčení na 100 % nebudeš out, když si na tvář namaluješ detailně propracovanou lebku (nejlépe v Boho stylu) nebo jinou potvůrku.

Kde, kdy, proč a jak?

Nejlepší halloweenskou párty bezpochyby zažijete v USA. Právě tam je tento svátek druhým nejoblíbenějším hned po Vánocích a to, přiznejme si, především u obchodníků. Ještě aby ne, když se právě na tento svátek prodají sladkosti za více než 2 miliardy dolarů! A ruce si mnou i prodejci jiného zboží, ale od toho tu teď nejsme.

Párty č. 1 – Village Halloween Party – New York

Jde o největší průvod halloweenských masek a obrovských pohyblivých loutek. Jeho tradice se začala psát roku 1973, kdy se místnímu loutkoherci Ralphu Leemu zrodil v hlavě nápad vytvořit nejdelší halloweenský průvod v New Yorku, potažmo celé zemi. Povedlo se a od té doby se tato tradice v Big Applu udržuje až doposud.

Party č. 2 West Hollywood Carneval – Los Angeles

Halloweenskou párty v pravém slova smyslu zažiješ právě tady! Zhruba půl milionu lidí v nejrůznějších kostýmech se každoročně roztančí na Santa Monika Boulevardu. Bezpochyby je to největší halloweenská pouliční párty na světě, které se rády zúčastní i celebrity, které to ze svých domovů opravdu nemají daleko. Na šesti pódiích se za noc vystřídá až 50 muzikantů od těch menších, až po hvězdy s velkým H.

Párty č. 3 Festival of the Dead – Salem, Massachusetts

Bezpochyby největší festival s halloweenskou tematikou na světě. Trvá totiž celý měsíc! Salem, který je známý svojí temnou historií, přitahuje každoročně milióny návštěvníků toužících dozvědět se víc o pravdivosti temných historek o čarodějnicích. Největší zážitek ale přináší právě měsíc říjen, který je celý zaměřený na mysteriózní seance, rozhovory s mrtvými a další podivné počiny související se záhrobím. Celý festival vrcholí v noci z 31. října na 1. listopad, kdy se všichni účastníci sejdou v hotelu Hawthorne, aby zde hromadně vyvolali duchy Halloweenu.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    3/5 - (2 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru