Connect with us
Expo 2020 Dubai

Cestopisy

Expo 2020 Dubai aneb vítejte v budoucnosti. Udržitelné a plné příležitostí

Expo 2020 Dubai aneb vítejte v budoucnosti. Udržitelné a plné příležitostí

Expo 2020 Dubai otevře veřejnosti své velkolepé brány 1. října 2021 v Dubaji. Původní termín světové výstavy měl být loni, ale nestalo se tak kvůli pandemii. Hlavním tématem je „Spojování myslí, vytváření budoucnosti“ (Connecting Minds, Creating the Future) s obrovským důrazem na důležitost udržitelných řešení pro současnou globální vlnu environmentálních problémů. A to s návrhem na mezikulturní spolupráci. Ta by podle filozofie Expa 2020 Dubai měla být prostředkem k překonání světových problémů a přechodem do další fáze existence, v níž jsou technologie, udržitelnost a kulturní dědictví neoddělitelnými komponenty zdravého celku. Akce je rozdělena na podtémata Příležitost, Mobilita a Udržitelnost jako klíčové hnací síly budoucnosti globálního pokroku.

Reklama
Expo Dubai 2020

Udržitelná architektura, smysluplnost v mobilitě, budoucnost jako příležitost

Už víte, že jedno z hlavních hesel výstavy Expo 2020 Dubai bude udržitelnost. Myslíme si, že tento pojem úzce souvisí s dalšími odkazy události: mobilita a příležitost. Mohli bychom tuto načatou myšlenkovou linii rozvíjet donekonečna, ale moudřejší, a v tomto případě i zajímavější, bude přetavit ji do příkladů toho, jak se tyto úvahy zhmotní v 3 z mnoha eko-pavilonů.

Expo Dubai 2020

Pokud vás při pohledu na některou z architektonických atrakcí přepadl silný pocit, že jste právě narazili na parkoviště létajících talířů, nebojte se, nejde o vidinu z únavy a tepla. S největší pravděpodobností stojíte u 130 metrů širokého pavilonu Terra s 1055 solárními panely. Je příkladem toho, že udržitelná architektura se může stát realitou, generuje totiž čtyři gigawatty alternativní energie ročně. Je to dostatečné množství na nabití více než 900 000 mobilních telefonů.

Expo Dubai 2020

S ekologií se pojí zelená barva, a není tomu jinak ani v případě magicky krásné, 21 metrů vysoké stavby, která se jmenuje jen jednoduše Francouzský pavilon (French Pavilion). Jeho tvůrci jej navrhli a vytvořili s cílem prezentovat různé významy světla: jako formu úniku a zároveň zdroj odrazu. Budova je natočena k severu, přičemž velká zastíněná konstrukce chrání návštěvníky před slunečními paprsky a teplem. Na ploše 2 500 metrů čtverečních se nacházejí solární panely a k budově patří i 1160 metrů čtverečních velká zahrada.

Expo Dubai 2020

Příroda, péče a budoucnost. Singapurský pavilon WOHA je postaven z těchto 3 morálních elementů. Co se týče fyzikálních stavebních složek, pomocí fotovoltaických panelů a mechanismů na odsolování podzemních vod poháněných sluneční energií se během šestiměsíční expozice dosáhne nulové čisté spotřeby energie a vody. Při pobytu v této zázračné zelené oáze se ve vás určitě vynoří otázka, že pokud nevšední krása a udržitelnost mohou představit takové dokonalé spojení, proč se to tak nedělá vlastně vždy a všude…?

Expo Dubai 2020

Teleport přes obrazovky

Být v Dubaji je nezapomenutelné, být na Expo 2020 Dubai je mimořádné, tak proč byste se měli z tohoto místa přesunout někam jinam? Inu, protože to můžete udělat, aniž byste opustili gigantické expo a odletěli ze země.

Brazilský pavilon zaměřený na podporu biodiverzity a ochranu životního prostředí vás přesune do Amazonského pralesa prostřednictvím 140 obrovských projektorů. Uvidíte fantastickou biodiverzitu krajiny, vydáte se na plavbu po Amazonce a doteky vody pocítíte i na vlastní kůži, a to doslova. Polovina ze 4 000 metrů čtverečních pavilonu bude naplněna vodou.

To, že virtuální cesta do Brazílie bude silným zážitkem, je jisté. Vydali byste se ale také na Kypr? Neodmítejte tuto nabídku, i když je tento ostrov pro Čechy snadno dostupný. Kyperský výlet přírodou a městy bude přes stěny vysoko designového pavilonu, které se po západu slunce promění na 140 obrazovek, úplně jiný zážitek.

Od venkovského designu k rozšířené realitě

Marocké vesnice jsou věru extrémně fotogenické. Jejich atmosféru se podařilo přenést i do marockého pavilonu na Dubai 2020 Expo. Ve 14 výstavních místnostech se dostanete do světa typického, až tradičního marockého designu, ale v kontextu současné doby. Najdete zde také tradiční marockou restauraci, čajovnu a část s pouličním občerstvením.

Expo Dubai 2020

Lucemburský bude prý jedním z vizuálně nejpůsobivějších pavilonů události. Je navržen tak, aby odrážel představy otevřenosti země a je postaven ve tvaru Möbiové pásky. Nekonečná forma není jediným jako z nějaké pohádky vytrhnutým elementem. Kromě schodů mají návštěvníci k dispozici také jednu obrovskou skluzavku, po níž se mohou kdykoliv spustit přímo do přízemí, když se jim přestane chtít kráčet.

Expo Dubai 2020

Symbol mobility a neustálého pohybu života se tvůrcům podařilo geniálně implementovat do designu stavby pavilonu Jižní Koreje. Infrastruktura daného prostředí se stále mění: přes den se zahaluje do červených a žlutých paprsků, večerní světla však připomínají modro-růžovou oblohu. Vývoj jihokorejské technologie bude hrdě prezentován samozřejmě i v Dubaji, a bude to prostřednictvím rozšířené reality.

Expo Dubai 2020

České jaro, slovenská oblaka, maďarské vody

Průkopnické nápady v oblasti udržitelnosti uvnitř Českého pavilonu přetavené do jarní atmosféry pocházejí z ateliéru týmu talentovaných doktorandů fakulty architektury ČVUT. Bude to působivá rotující výstava s nejen ekologickými odkazy, ale i prvky české kultury. Myslíme si, že si v tomto popisu zaslouží několik vět i využitá technologie. Slyšeli jste už o systému S.A.W.E.R.? Jde o metodu, která použitím solární energie vyrábí vodu ze vzduchu. Jednotlivé části expozice jsou napojeny na tento systém, tím pádem se myšlenka transformace neobjevuje jen ve filozofické rovině. Je podtržena i technologií, která přeměňuje poušť v kvetoucí zahradu.

Expo Dubai 2020

Přečetli jste si několik zajímavých faktů a lákavých informací o pavilonech různých zemí. Ale snad s námi souhlasíte, že mezi hlavními expo-destinacemi návštěvníků z naší země by měl být i Slovenský pavilon. Jeho tvůrci z týmu Architektonického studia Atrium (Atrium Architekti) se rozhodli vydat se po tematické cestě mobility a zároveň se nechali inspirovat oblaky.

Pokud máte dojem, že to musí nějak souviset s leteckou dopravou, nejste daleko od pravdy. Slovensko má mnoho zásluh na pokroku v tomto oboru. Se Slovenskem se pojí objevy jako helikoptéra, padák nebo elektromotor. Takový náhled do historie je jen kontura konceptu pavilonu, barvy celého obrazu dodávají méně faktické myšlenky s odklonem k abstrakci. Představte si neměnný oblak. Máte pravdu, není to reálné, tento útvar je v neustálém pohybu, jako myšlenky a vnitřní prožitky člověka. Tato lehkost kombinovaná s neodolatelnou přitažlivostí je přetavena do designu pavilonu, přičemž slovenské motivy, textury a symboly přírody pomáhají návštěvníkovi „na oblacích neodletět“ a chytit se něčeho stabilního. Nezapomnělo se ani na udržitelnost. Architekti sáhli po materiálech šetrných k přírodě a moduly jsou snadno a rychle odnímatelné.

Seskočme z oblak dolů, a to přímo do vody. Do léčivé vody termálních lázní, které jsou symbolem Maďarska. V pavilonu navrženém předním maďarským architektem Lörincem Csernyusomem se bude konat velkolepá výstava s interaktivními krásami zrozenými ze zkušeností a vědomostí zejména z oblasti balneologie. Bude to tedy o vodách Maďarska a jejich příznivých účincích na zdraví. Kromě procházky současností se pomocí moderních digitálních technologií odhalí i minulost a budoucnost přírodních zdrojů. Vrcholem výstavy bude tzv. domácí místnost, kde se každý bude moci zúčastnit jedinečného nadpřirozeného audiovizuálního zážitku.

Expo Dubai 2020

Vstupenky

Po této hromadě krásných informací následuje naše oblíbená třešnička na dortu: lístky na Expo 2020 Dubai budou dostupné i přes Pelikána. Už brzy se to stane skutečností, dáme vám vědět včas.

Jsou 3 typy lístků:

  • jednodenní stojí 95 Dh (22 eur/cca 560 Kč),
  • vícedenní s neomezeným vstupem na 30 po sobě následujících dní se prodávají za 195 Dh (45 eur/cca 1 143 Kč) a
  • sezónní vstupy s neomezeným vstupem na šest měsíců Expo 2020 Dubai si můžete zakoupit za 499 Dh (116 eur/cca 3 000 Kč).

Vstupenky zahrnují vstup do všech pavilonů, na akce, rozmanitý a neustále se měnící zábavný program s až 60 živými akcemi každý den od hudby, tance a umění světové úrovně až po zajímavé přednášky a oslavy národních svátků.

Děti mladší 18 let a studenti, kteří jsou držiteli platného studentského průkazu z kterékoliv akademické instituce na světě, budou mít vstup zdarma, jakož i návštěvníci ve věku minimálně 60 let. Lidé se speciálními potřebami budou mít k dispozici bezplatné lístky, přičemž jejich společník získá 50% slevu.

Zdroje: oficiální stránky Expa 2020 DubaiKhaleej TimesTime Out, Architectural DigestAtriumstudio.sk

Expo Dubai 2020

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (4 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru