Connect with us
Údolí Králů nálezy Egypt

Cestopisy

V Egyptě našli Ztracené zlaté město. Jde o nejvýznamnější nález od Tutanchamona

V Egyptě našli Ztracené zlaté město. Jde o nejvýznamnější nález od Tutanchamona

Tým archeologů spolu se známým egyptologem Zahi Hawassem objevil v Egyptě „Ztracené zlaté město“, které je podle odhadů staré více než 3000 let. Jde o druhý nejvýznamnější nález od Tutanchamonovy hrobky, kterou našli v Údolí králů v roce 1922.

Reklama

Podle Hawasse se jedná o největší starověké město, nazvané Aten, které bylo v Egyptě nalezeno. S archeologickými pracemi začali v září 2020. Město odhalili za několik týdnů. Datuje se do vlády faraóna Amenhotepa III., jednoho z nejmocnějších faraonů v zemi. Vládl od roku 1391 do roku 1353 př.n.l. Ve městě následně žili faraóni Ay a Tutanchamon.

Město Aten poskytuje velmi cenný náhled do života starověkých Egypťanů, v době kdy byli nejbohatší, píše BBC. Na nalezišti odhalili několik vzácných předmětů jako šperky, barevnou keramiku, amulety Scarabeo a blátivé cihly označené pečetí faraóna Amenhotepa III. Práce začaly na západní straně Luxoru, asi 500 kilometrů jižně od hlavního města Káhira. Odhalili dobře zachované město s téměř kompletními stěnami a místnostmi naplněnými předměty, které používali Egypťané v každodenním životě.

Egypt
Egypt
Fotografie: Facebook Zahi Hawass

Sedm měsíců po velkém odhalení starověkého města našli několik oblastí v jeho sousedství, včetně pekařské, administrativní a rezidenční oblasti. „Mnohé zahraniční mise hledaly toto město a nikdy jej nenašli,“ řekl doktor Hawass. Podle jeho slov očekává archeologický tým ještě odhalení nedotčených hrobek naplněných poklady.

Egypt doufá, že nové objevy pomohou oživit jeho turistický segment. Nedávno převezli 22 mumií, 18 králů a 4 královny z neoklasicistního Egyptského muzea do nového Národního muzea egyptské civilizace vzdáleného asi 5 kilometrů. Mezi převezenými byla i mumie zmíněného faraóna Amenhotepa III. a jeho ženy královny Tiye.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář
Nahoru