Connect with us

Tipy

Léky v příručním zavazadle – jak na to?

Léky v příručním zavazadle – jak na to?

Někteří cestovatelé u sebe potřebují mít léky opravdu nutně, jiní si je sbalí do príručné batožiny jen pro jistotu, málokdo ale cestuje bez nich. Víte ale, jak se léky v letadle vlastně přepravují? Platí na kapky, inzulin a další léky v příručním zavazadle podobná omezení, jako na ostatní tekutiny? My odpověď známe!

Reklama

Léky jako takové

Léky (ať už v tekutém nebo pevném skupenství) by se měly přepravovat v příručním zavazadle – spolu s cennostmi, klíči, penězi a jinými důležitými věcmi. Pokud jde o tekuté léky, ampulky, kapky, sirupy proti kašli, roztoky na kontaktní čočky atd., můžete si jich do příručního zavazadla vzít více než 100ml. Neplatí tu tedy všeobecné pravidlo na přepravu tekutin! Na bezpečnostní kontrole je ale musíte ze zavazadla vyndat, podobně jako plastové pytlíky s tekutinami a elektroniku.

Pokud vám z daného tekutého léku stačí maximálně 100 ml, musí být umístěný u ostatních tekutin v uzavíratelném průsvitném pytlíku. V tomto pytlíku nemůže být více než 1l tekutin celkem (to je povolené množství tekutiny v příručním zavazadle), a ten navíc musí být rozdělen do nádobek s maximální kapacitou 100 ml.

Potvrzení

Lékařská potvrzení nejsou vyžadována. My ale doporučujeme, pokud máte čas, si jej obstarat (zejména pokud jde o velké množství léků). Pokud patříte mezi největší pedanty, můžete si zařídit i povolení letiště a letecké společnosti. Známe totiž pár případů, kdy kvůli velkému množství léků bez lékařského předpisu nastaly při bezpečnostní kontrole komplikace.

Zdravotní pomůcky a potřeby

Všechny zdravotní pomůcky, které budete během letu potřebovat, si na palubu můžete vzít (inzulin, injekční stříkačky atd.). V případě invalidního vozíku je to ale jinak! Jeho přeprava závisí na podmínkách leteckých společností. Je možné, že bude potřebné ho přepravit v zavazadlovém prostoru, takže cestující využít letištního vozíku.

Přeloženo z Pelipecky.sk, autor původního článku Anna Ováryová.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář
Nahoru