Connect with us
Smartwings

Koronavirus

ČSA a Smartwings vyhlásily finanční moratorium. Za zrušené lety neposkytnou refundaci

ČSA a Smartwings vyhlásily finanční moratorium. Za zrušené lety neposkytnou refundaci

České aerolinie a Smartwings podaly 26. srpna 2020 u Městského soudu v Praze návrh na vyhlášení mimořádného moratoria v rámci zákona Lex COVID, který zavádí nový institut mimořádného moratoria na zmírnění dopadů epidemie koronaviru SARS CoV-2. Provoz společností to neovlivní, avšak poskytování refundací za zrušené lety je pozastaveno. Společnosti tak získají čas pro navržení a vyjednání dlouhodobě udržitelného řešení, které bude výhodné pro všechny zúčastněné strany, tj. pro věřitele, zaměstnance i cestující. Prostřednictvím tiskové zprávy o tom informuje skupina Smartwings Group.

Reklama

Obě společnosti budou nadále létat podle plánu

Smartwings v současnosti provozují letecká spojení z Prahy do 25 destinací, z Brna do 9 a z Ostravy do dvou. České aerolinie operují lety do 12 destinací a od září plánují obnovení linek do Barcelony, Madridu, Budapešti, Göteborgu, Bukurešti, Bruselu, Varšavy a Milána. K obnovení dalších linek bude docházet v návaznosti na vývoj epidemiologické situace v jednotlivých zemích a cestovní omezení.

Na provozu společností Smartwings a ČSA se nic nemění. Obě společnosti zajišťují všechny plánované lety podle letových řádů a nadále obnovují další linky v závislosti na vývoji epidemiologické situace v jednotlivých zemích a cestovních omezeních. Skupina Smartwings Group, stejně jako ostatní letecké společnosti, provádí restrukturalizaci vedoucí k úsporám a mimořádné moratorium je jen vhodným dočasným opatřením, které dává Smartwings a ČSA potřebný čas pro zabezpečení finanční stability společnosti ve spolupráci s financujícími bankami, pronajímateli letadel a dalšími věřiteli. Věříme, že všechny kroky, které děláme, nám tuto bezprecedentní krizi umožní úspěšně překonat, uvádí Jiří Šimáně, předseda představenstva Smartwings.

Skupina Smartwings Group v důsledku vyhlášení výjimečného stavu vládou ČR a zavedení mimořádných opatření v souvislosti se šířením nového koronaviru zaznamenala ve srovnání s minulým rokem v měsících duben až červen 2020 propad letecké přepravy o 95 procent, v červenci a srpnu o více než 80 procent.

České aerolinky ještě nedostaly žádnou pomoc

Obdobná úsporná opatření a programy zavedly rovněž letecké společnosti po celém světě, včetně těch největších (např. Lufthansa, British Airways, Air France, KLM, easyJet, Swiss, Austrian Airlines, Brussels Airlines, Emirates, American Airlines aj.). Zatímco velká část leteckých společností již od svých států dostala pomoc (například formou navýšení základního kapitálu nebo státem garantované půjčky), Smartwings a ČSA žádnou takovou podporou zatím nedisponují.

Proces žádosti o záruky za úvěr je složitá a časově náročná procedura vyžadující dohodu celé řady stran. Zejména z těchto důvodů využila skupina Smartwings Group mimořádného moratoria. Jednáme o všech dostupných možnostech financování, abychom zajistili provoz obou společností, a v průběhu celého procesu budeme úzce spolupracovat s našimi financujícími institucemi i dalšími zainteresovanými stranami. V této souvislosti jsme rovněž nově angažovali mezinárodního poradce, společnost EY, která má rozsáhlé zkušenosti v oblasti restrukturalizace a zajišťování financování i potřebnou specializaci na letectví, dodává Jiří Šimáně.

Zdroj titulní foto: kamilpetran / Shutterstock.com

Tento článek si můžete přečíst i uložit na později v NOVÉ APLIKACI PELIPECKY, kde se automaticky aktualizuje. Budete tak mít čerstvé, žhavé novinky z první ruky (funguje i v offline režimu).

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Sleva 250 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, objednej letenky na Pelikan.cz za minimálně 500 Kč, zadej slevový kód PECKYAPPKA a ušetři 250 Kč z objednávky.
  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

Smartwings tě vezmou z Prahy do Dubaje bez přestupu už od 5 990 Kč https://t.co/4qy1vw1msY2 dny dozadu
USA od 6. 12. zpřísní podmínky vstupu. Bude nutný negativní test, ne starší 24 hodin https://t.co/rTjJjnnCFc #koronavirus2 dny dozadu
PECKA DNE: Charismatický Krakov. 4* hotel se snídaní od 2 990 Kč https://t.co/QzGWg73RWT2 dny dozadu
Zimní Mallorca? Objev ji s letenkami z Vídně nebo Prahy od 801 Kč https://t.co/DXYXHePgyI2 dny dozadu
Co nevynechat při návštěvě Miami a letenky od 10 290 Kč https://t.co/GFeskcFGGf2 dny dozadu
New York z Prahy se Singapore Airlines za 10 590 Kč! Termíny i na léto https://t.co/mjpEpPJcJD2 dny dozadu
Influenceři doby minulé: 10 českých i slovenských cestovatelských legend https://t.co/30ygmcUfID3 dny dozadu
PECKA DNE: Mauricius z Prahy za 12 390 Kč se spoustou termínů https://t.co/b6l5YAEk5k3 dny dozadu
TOP 10 nových věcí, které můžeš zažít v Dubaji https://t.co/hjZT4agmdG3 dny dozadu
USA od 6. 12. zpřísní podmínky vstupu. Bude nutný negativní test, ne starší 24 hodin https://t.co/rTjJjnnCFc #koronavirus3 dny dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru