Connect with us
Černobyl žádá o členství v UNESCO

Novinky

Černobyl se chce dostat na seznam UNESCO památek

Černobyl se chce dostat na seznam UNESCO památek

Černobyl se uchází o zařazení mezi UNESCO památky a doufá, že by díky titulu přilákal nové návštěvníky. Cílem je také financování projektů, které se snaží o zachování rozpadajících se staveb.

Reklama

Nechvalně slavné místo, které se změnilo na město duchů po jaderné katastrofě v roce 1986, aktuálně nemá žádný oficiální status. Černobylská zóna včetně města Pripyat, které bylo kdysi domovem asi 50 tisíc obyvatel, zaznamenala nárůst počtu turistů zejména díky populárnímu seriálu vydanému v roce 2019.

V roce 2019 navštívilo Černobyl téměř 125 tisíc turistů, aby si prohlédli 30km zónu v okolí bývalého jaderného komplexu. Přestože úroveň radiace je stále vyšší, než by měla a úřady říkají, že bude trvat 24 tisíc let, než budou lidé moci v tomto regionu opět bezpečně žít, cestovní kanceláře se zaručují, že krátkodobá návštěva je bezpečná, píše Lonely Planet.

Přes jaderný reaktor byla v roce 2016 umístěna ochranná kupole. Ukrajinský prezident v roce 2019 oznámil, že budou v oblasti vytvořeny nové turistické stezky a lepší mobilní signál, zrušit měl být i zákaz natáčení. Zavést se měl také systém elektronických vstupenek, aby se zabránilo neautorizovaným prohlídkám.

Černobyl
Černobyl

„Černobyl byl negativní součástí ukrajinské image, nastal čas, aby se to změnilo. Vytvoříme zelený koridor pro turisty. Černobyl je unikátním místem na planetě, kde se znovuzrodila příroda po obrovské katastrofě způsobené člověkem. Musíme toto místo ukázat světu: vědcům, ekologům, historikům i turistům,“ řekl prezident Zelenský v roce 2019.

Podle AFP se ukrajinská vláda chystá navrhnout organizaci UNESCO konkrétní oblasti v březnu 2021, finální rozhodnutí ale nemusí učinit do roku 2023.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář
Nahoru