Connect with us
Jezero Bled

Cestopisy

Bledské jezero – nejen pro milovníky turistiky

Bledské jezero – nejen pro milovníky turistiky

Slovinské Bledské jezero láká každoročně tisíce turistů. A není divu. Tato smaragdově modrá perla se každoročně umisťuje na předních příčkách různých žebříčků nejpopulárnějších dovolenkových míst v Evropě. Ať už jste zastánci turistiky v Julských Alpách, které jsou co by kamenem dohodil, cyklistiky, vodních sportů, historické architektury, nebo prostě jen romantického pobytu u Bledského jezera jako z pohlednice, určitě se domů nebudete vracet zklamaní.

Reklama

Soutěska Vintgar

Soutěska ve tvaru skleničky na víno plná vodopádů, malých jezírek a pstruhů? To přesně je Vintgar – jedno z největších lákadel celého Slovinska. Jedná se o přírodní dílo řeky Radovny, které bylo objeveno v roce 1891 tehdejším místním starostou. Většina soutěsky je protkána dřevěnými chodníčky a visutými mosty, které vám z tohoto výletu udělají snadnou procházku pro všechny věkové kategorie. Jen je potřeba myslet na velmi specifické vlhké klima, kvůli kterému je dřevěná stezka často mokrá a klouže – proto je dobré vzít si vhodnou, pokud možno nepromokavou, obuv. Určitě doporučujeme dojít až do konce, kde vaše úsilí ocení krásný pohled na vodopád Šum, který si můžete vychutnat třeba se zmrzlinou v ruce. Ta se tam prodává spolu s dalšími dobrotami v malém stánku. Od Bledského jezera můžete k této zelené krásce dojít za zhruba hodinku pěšky po označené turistické trase přes vesnici Podhom, nebo se nechat odvézt místními kyvadlovými autobusy přímo od jezera Bled.

Vodopád v soutěsce Vintgar.

Bledský hrad

Založení Bledského hradu se datuje zhruba do 11. století, kdy se stal jedním ze sídel Brixenského biskupství. Nyní je toto pohádkově vyhlížející stavení čnící nad Bledským jezerem ve výšce asi 100 metrů, domovem muzea. Najdete v něm starodávné brnění, zbraně, šperky a dozvíte se všechno o místní historii. Od června do srpna, tedy v hlavní turistické sezóně, je hrad přístupný veřejnosti od osmi ráno do devíti večer, a to se vstupným ve výši 11 eur. Studenti jsou zvýhodněni na 7 eur, děti mladší 15 let to pak mají za 5 eur. Pokud se vám nechce platit vstupné, rezervujte si například oběd v hradní restauraci s úžasným výhledem na jezero a vstupenku na samotný hrad pak dostanete zdarma. Od Bledského jezera se tam dostanete příjemnou půlhodinovou procházkou po značené cestičce. Stačí následovat tabulky s nápisem „grad“.

Bledský hrad nad jezerem.

Slza uprostřed Bledského jezera

Nezapomenutelnou atmosféru Bledského jezera obklopeného celoročně zasněženými Julskými Alpami dokonale dotváří ostrov ve tvaru slzy, který ve svém nitru ukrývá kostel Nanebevzetí Panny Marie. Za freskami z 15. století, obrovským zlatým oltářem a zvonem, který plní přání, se však dostanete pouze po vodě. Přibližně za půlhodiny vás tam za 6 eur dopraví pletna, tedy malá loďka připomínající benátskou gondolu. Garantujeme vám, že si na ostrově budete připadat jako v pohádce.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie na ostrově Bledského jezera.

Turistika kolem Bledského jezera

Pokud nejste typ lidí, kteří by se dokázali celou svou dovolenou jen převalovat z boku na bok, u Bledského jezera si přijdete na své. Za turistikou s pěkným výhledem vyrazte na horu Velika Osojnica, která měří 756 metrů. Klidně to vezměte přes její nižší sestru – Malou Osojnicu, která má zhruba o 70 metrů méně. Doba výšlapu by neměla přesáhnout 2 hodiny. Pokud chcete něco méně komerčního, vydejte se na stezku, která vás dovede na vrchol kopce Kuhovnica. Budete odměněni panoramatickým výhledem na Bledské jezero a přilehlé okolí. Pokud jste zastánce organizovaného dobrodružství, navštivte Pustolovski Park – lanové centrum v přírodě, které nabízí až 5 různě obtížných tras. Za toto hraní si na opice ovšem docela dost zaplatíte – dospělý to má za 22 eur, děti do 15 let za 18 eur. A platba je možná pouze v hotovosti!

Panoramatický výhled na jezero Bled.

Triglavský národní park

Bledské jezero se nachází v oblasti Triglavského národního parku, který je považován za jeden z nejstarších evropských parků vůbec. Tento národní park je typický svou nedotčenou přírodou, bujnou vegetací a početným množstvím ohrožených živočichů. Údolí parku jsou poseta nekonečnými zelenými loukami a lesy, zatímco vrcholky Julských alp jsou holé a plné zrádných propastí a roklin, kterými protékají ty nejčistší horské potoky na světě. Na místních farmách je k dostání výborný domácí sýr a další mléčné produkty. Nejkrásnější na tom celé je, že jen pár minut cesty autem od ruchu měst se díky tomuto národnímu parku můžete dostat do zcela odlišného světa, které pohladí na duši i toho největšího pesimistu.

3* Astoria Bled hotel

✅ ubytování na 4 noci

✅ polopenze formou bohatého bufetu (se studenými i teplými pokrmy)

✅ 1x za pobyt vstup do hotelového wellness centra (3 hod./ osoba)

✅ 1x za pobyt vypůjčení jízdního kola na osobu

REZERVUJTE OD 5 148 Kč

Hory v Triglavském národním parku.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
2 Comments

Cestování je láska, to Lenka ví už dlouho. Hlavu jí zamotalo Slovinsko, Japonsko, Austrálie, Jihovýchodní Asie, ale i Spojené státy americké, které procestovala křížem krážem. Při první příležitosti v práci žadoní o další dovolenou, protože s oblibou tvrdí, že cestování lidem otevírá oči. A není nic krásnějšího než objevovat, že existuje i svět mimo naši komfortní zónu.

Nahoru