Connect with us
Letiště Willyho Brandta

Novinky

Berlín má nové letiště Willyho Brandta. Získalo potřebné povolení k provozu

Berlín má nové letiště Willyho Brandta. Získalo potřebné povolení k provozu

Nové berlínské letiště Willyho Brandta získalo potřebná povolení k provozu, otevření k 31. říjnu tak již nic nebrání. Původně mělo začít fungovat již v roce 2011, termín byl ale několikrát odložen.

Reklama

„Letiště Willyho Brandta je jedním z nejvýznamnějších infrastrukturních projektů Německa,“ řekl braniborský ministr dopravy Guido Beermann, podle něhož je letiště pro rozvoj této spolkové země klíčové.

Letiště Brandeburg

Letiště Brandenburg „finišuje“

Letiště Willy Brandt, často označované také jako Brandenburg, má být budoucím berlínským mezinárodním letištěm. Staví jej již od roku 2006 a otevřené mělo být v roce 2011, nakonec výstavbu zbrzdily problémy s plánováním i samotnou realizací a letiště dodnes nebylo dokončeno.

Pojmenované je po Willy Brandtovi, někdejšímu starostovi Západního Berlína (1957 – 1966) a západoněmeckém kancléři (1969 – 1974).

Letiště Willyho Brandta v Brandenburgu

Brandenburg Airport sousedí s berlínským letištěm Schönefeld a nachází se 18 kilometrů jižně od centra města.

Záměrem letiště Brandenburg bylo původně nahradit letiště Schönefeld i letiště Berlin Tegel a stát se jediným komerčním letištěm, které obsluhuje Berlín. Němci ale od tohoto záměru upustili, protože obě berlínská letiště rostla v počtu pasažérů a ukázala svůj potenciál. Koronavirus tuto situaci změnil a aktuálně dává smysl i druhý scénář – že Brandenburg plně nahradí Tegel.

Jedno z nejrušnějších letišť v Evropě

S plánovaným ročním počtem cestujících přibližně 34 milionů by se letiště Berlín Brandenburg mělo stát nejrušnějším letištěm v Německu. Předběhlo by tak i letiště Düsseldorf a stalo by s jedním z patnácti nejrušnějších v Evropě.

Očekává se, že hlavními dopravci na letišti Brandenburg se stanou Lufthansa, Eurowings a EasyJet.

Zajímavosti o letišti Willyho Brandta

 • nachází se na jihu Berlína
 • začalo se budovat před 14 lety
 • pro problémy s dokončením se stalo symbolem neschopnosti tamních politiků
 • zatím bude otevřen pouze Terminál 1, jehož roční kapacita 27 milionů cestujících za koronarize postačuje
 • hotový je také Terminál 2 s kapacitou 6 milionů pasažérů ročně, který bude sloužit jako rozšíření jednotky. Začátek provozu se předpokládá nejdříve na jaře příštího roku

Zdroj fotografie: Giannis Papanikos / Shutterstock.com, Berlin Airport, Pinterest

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
  5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář
Nahoru