Connect with us
Barcelona

Cestopisy

9 příkladů ikonické architektury v Barceloně, které můžeš zažít zdarma

9 příkladů ikonické architektury v Barceloně, které můžeš zažít zdarma

Antoni Gaudí je nepochybně jedním z nejznámějších symbolů Barcelony. Tento vizionář obohatil výjimečnou estetickou stránku města pestrými barvami, tvary, zvlněnými povrchy a nevídanými vzory. Návštěva Barcelony se však nelimituje jen k návštěvě Park Güell či katedrály Sagrada Família. Španělská kráska je protkána skvosty od různých architektů z časů již před naším letopočtem nebo naopak moderními doteky 21. století, které dotváří historické základy. Tyto budovy a místa ti o historii Barcelony napoví víc a zcela zdarma.

Reklama

1. Catedral de Barcelona + Barri Gótic

Ohromující gotickou katedrálu postavili na základech kostela ze 4. století. Výstavba trvala asi 150 let – začali v roce 1298. Na první pohled zaujme její velikost, výzdoba a vyřezávané detaily. Zdarma se do ní můžeš podívat během pracovních dnů mezi 8:30 a 12:30 nebo 17:45 a 19:30.

Barcelona

V blízkosti katedrály se nachází gotická čtvrť Barri Gótic, kde se ve známých ulicích ponoříš do středověké a neogotické atmosféry. Prozkoumej například Carrer del Cardenal Casañas s náměstím Placa del Pi nebo Carer dels Escudellers s náměstím Placa George Orwell.

Barcelona

2. Sagrada Família

Sagradu Famíliu představovat nemusíme. Přestože je pro vstup do katedrály samozřejmě nutné zaplatit, je úžasné si ji prohlédnout i zvenčí. Sloupy v čelní fasádě jsou nakloněny tak, že působí jako živé. Fasáda se rovněž pyšní figurativními sochami, které modernistickým způsobem zobrazují křesťanské výjevy. Dej si dobrou kávu v jedné z nedalekých kaváren na Carrer de Mallorca, sedni si na lavičku na Plaça de la Sagrada Família a kochej se jedinečným výhledem.

Barcelona

3. Casa Batlló

Tato nádherná budova se nachází přímo naproti zastávce metra Passeig Gracia. Prominentní katalánský podnikatel Josep Battló koupil budovu v roce 1903 a oslovil Gaudího, aby ji přeměnil na unikátní umělecký domov pro jeho rodinu. Dnes je nemožné jej přelédnout. Její barevná zakřivená střecha vypadá jako kůže draka a přední fasáda je pokryta třpytivým vzorem. Dnes je budova muzeem, vstup stojí cca 30 € (zhruba 740 Kč), ty si ji však můžeš v celé její kráse prohlédnout i zvenčí. Ulice Passeig Gracia je totiž ikonickým bulvárem a Casa Battló je jen jedním z jejich magických prvků.

Barcelona
Zdroj: Shutterstock/r.nagy

4. Estación de França

Vlakové nádraží Estación de França je nejkrásnějším v Barceloně. Mimo jiné vyniká i svojí polohou – mezi nábřežím a trendy částí města El Born. Bylo postaveno v roce 1926 a oficiálně jej otevřeli na Světovém veletrhu v roce 1929. Právě tento veletrh dopomohl k výstavbě mnoha budov a Barceloně dopřál značku turisticky oblíbené destinace. Vstup na nádraží je kombinací moderní architektury a vlivů Art Deco. Má jednoduché barevné schéma s mramorem, bronzem a křišťálem. Nepřehlédni malé sochy soviček, které byly strategicky umístěny k odstrašení holubů.

Barcelona
Zdroj: Shutterstock/Felix Lipov

5. Mercat Santa Caterina

Trh Santa Caterina byl poprvé otevřen v roce 1845 – jako první krytý trh s jídlem v Barceloně. Pro místní obyvatelstvoyl byl velmi důležitý po Španělské občanské válce, jelikož sem kvůli nedostatku potravin chodili z okolních měst. Fasáda tržnice připomíná původní budovu, nicméně během rekonstrukce v roce 2005 byla přidána výrazná, zakřivená, mozaiková střecha. Porozhlédnout se zde můžeš zadarmo, je však možné, že úžasná vůně dobrot tě přesvědčí ke koupi. Trh je otevřen v pondělí, středu a sobotu od 7:30 do 15:00 a v úterý, čtvrtek a pátek od 7:30 do 20:00.

Barcelona

6. Suites Avenue

Suites Avenue se nachází v blízkosti Casa Battló. Je unikátní současnou budovou, kterou navrhl slavný japonský architekt Toyo Ito. Otevřeli ji v roce 2009 jako luxusní hotel s apartmány, wellnessem a terasou na střeše. Ty se můžeš přijít pokochat architekturou s impozantní ocelovou fasádou, která se skládá z vyřezaných pásů kovu. Budova je zajímavým kontrastem ke Gaudího La Pedrera na opačné straně ulice. Zahleď se na oba architektonické kousky, které jsou od sebe ve skutečnosti vzdáleny celé století – budeš mít pocit, jako bys cestoval/a v čase.

Barcelona
Zdroj: Shutterstock/Luboslav Tiles

7. Templo de Augusto

Chrám Augusta je dnes ruinami, které jsou testamentem římské minulosti v Barceloně. Město bylo totiž založeno jako římská kolonie Barcino. Tato stavba se datuje do 1. století př.n.l. Monumentální sloupy byly původně objeveny u náměstí Plaça Sant Jaume, přes které přejdeš cestou do muzea. Chrám je otevřen veřejnosti bez poplatku. Navštívit ho můžeš v pondělí od 10:00 do 14:00, úterý – sobotu od 10:00 do 19:00 a v neděli od 10:00 do 20:00.

Barcelona
Zdroj: Shutterstock/Marco Rubino

8. Torre Glòries

Kdysi známý jako Torre Agbar je mrakodrap uprostřed Barcelony. Torre Glòries, jak jej nazývají dnes, byl postaven v roce 2003 na základě návrhů ve spolupráci francouzského architekta Jeana Nouvela s barcelonskou architektonickou firmou b720. Budova je vysoká téměř 144 metrů a má tvar náboje. Je pokryta sklem, ve kterém se odráží barvy oblohy, města a Středozemního moře. Úžasný pohled na Torre Glòries je zejména večer, kdy září krásnými barvami.

Barcelona

9. Mercat Els Encants Vells

Bleší trh Encants Vells se datuje do let 1300. Nachází se v blízkosti Torre Glòries a je další z impozantních současných architektur v Barceloně. Jedná se o open-air trh, má však rozsáhlou střechu tvořenou malými navrstvenými zrcadly. Postavili ji podle návrhů Fermina Väzqueze z roku 2013 a dnes je jednou z ikonických staveb města. Trh je otevřen v pondělí, ve středu, pátek a sobotu od 9:00 do 20:00. Nejrůznější předměty můžeš koupit v 500 stáncích.

Barcelona
Zdroj: Shutterstock: Arthur C.C. Hsieh

Zdroj informací: Matador network

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (3 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru