Connect with us
Rýžová pole Bali

Cestopisy

Bali: božský ostrov, na kterém si každý přijde na to své

Z více než sedmdesáti indonéských ostrovů Bali září těmi nejatraktivnějšími barvami. Jedním z hlavních důvodů je určitě nekonečný seznam dechberoucích pláží. Krása tohoto ostrova však sahá ještě hlouběji. Tradiční ceremonie, každodenní oslavy, festivaly, hudba, tanec a v neposlední řadě architektura. Kulturní život na Bali je neuvěřitelně bohatý a inspirativní. K národní kultuře neodmyslitelně patří i místní spiritualita, svatyně i chrámy. Ti cestovatelé, kteří krajiny rádi doslova ochutnávají, budou také nadšení. Všechny ty raw, organické a veganské variace si můžete vychutnat v té nejčerstvější podobě. Za plnohodnotným zážitkem se vydejte ideálně mimo období dešťů (od ledna do dubna a od října do listopadu). Vydejte se na Bali, kde si každý přijde na to své.

Reklama

Čerstvé ovoce na trhu

Spirituální rozměr tu najdete téměř ve všem

V bohaté a rozmanité kultuře Bali se snoubí vše. Od nejbarevnějších květů, které lze vidět na každém kroku, po doprovod místních, kteří vesele vykračují hlavními cestami k jedné z mnoha ceremonií u místních chrámů s tradiční hudbou a tanci, které se objevují po celém ostrově. Téměř ve všem tu najdete spirituální rozměr. Střední části Bali dominují majestátní sopky centrálního pohoří a chrámy v údolí jako např. Pura Luhur Batukau (jeden z odhadovaných 10 000 chrámů ostrova). Duchovní centrum ostrova představuje jeho nejvyšší vrchol Gunung Agung.

Balijčan se zrnky rýže na čele

Respektujte místní zvyky

V dolní části zeleného údolí leží jedna z nejstarších a největších starobylých památek na Bali. Gunung Kawi sestává z deseti candi (svatyň), pomníků, vytesaných do průčelí skal, které vypadají jako sochy. Místní věří, že každá z těchto candi je památníkem jednoho člena z královské rodiny z 11. století, to se dá potvrdit ovšem jen ztěžka. Svatyň a náboženských míst byste tu napočítali mnoho. Náboženská atmosféra tu vládne po celý rok a vy, jakožto návštěvníci ostrova, byste to měli plně respektovat. Platí tu samozřejmě základní pravidlo slušného a střídmého oblečení, které zakrývá ramena i kolena. Určitý dress code dokonce vyžadují i některé bary a restaurace na vyšší úrovni.

Prastará svatyně

Na své si přijdou i samotáři, kteří touží po výsostném pokoji

O Bali se nedá mluvit zrovna jako o nedotknutém a nepoznaném ráji. Zatím co v okolí Ubudu a jižního Bali se turistům vyhnete jen ztěžka, milovníci osamělého cestovaní si v mnohých odlehlých zákoutích mimo turistická centra přijdou na své také. Tipem na takovou atmosféru je jednoznačně centrální pohoří, severnější i západní pobřeží Bali. Na severní části ostrova začíná den v tradičních výletních kánoích, pozorováním delfínů z Loviny. Po něm následuje dlouhé popolední koupání v tzv. Terjun, vodopádech obklopených mechem, které nesou jména jako Sekumpul, Gitgit a Sambangan. Na cestu k minulosti se vydejte po stopách administrativního centra ostrova, které v sobě ukrývá prvky nizozemských koloniálních časů.

Pozorování delfínů na Bali

Nejoblíbenější pláže Bali

Jedny z prvních míst, za kterými míří většina návštěvníků Bali je Kuta a Legian. Kuta je orámovaná levnými kavárnami, obchody se surfařským vybavením, neustále projíždějícími motorkami a nespočetným počtem prodejců triček a masérů, kteří své služby nabízejí na každém kroku. Postupný vývoj města se odráží v nových nákupních centrech a rozvíjejících se hotelových řetězcích. Kuta je ale výjimečná i něčím jiným. Od dubna do října tu můžete být svědky želvího líhnutí.  Účastní se jí organizace na ochranu želv Bali Sea Turtle Society. Pláž Legian působí, jako by apelovala spíš na starší generaci cestovatelů (někteří dokonce tvrdí, že je to místo, kde se lidé stěhují z Kuty poté, co se ožení nebo vdají). Je ale stejně komerční, s dlouhou řadou rodinných penzionů v blízkosti pláže. Jedná se dlouhé pobřeží položené nízko na úpatí skalních útesů. Hustě pokrytá palmami a ohraničená pásem nedalekého bílého písku, který je elegantně osázený slunečníky. Taková je zase pláž Balangan, jedno z nejoblíbenějších míst ostrova.

Pláž Kuta

Co dělat s rodinou v okolí

Pokud vás zajímá, jak se vyrábí batikované oblečení, naučit se to můžete díky tradičním výrobním postupům v neobvyklém muzeu Kain, kde kromě jiného objevíte i interaktivní obrazovky různých designů a vzorů. Jestli se zajímáte o nedávnou historii ostrova, navštívit můžete památnou zeď, která je věnována obětím bombových útoků z roku 2002, jejichž počet se vyšplhal až na číslo 202. Dobrým tipem na rodinný výlet v okolí je určitě tzv. Dream Museum Zone, sbírka asi 120 namalovaných interaktivních stěn z různých perspektiv v reálných velikostech, které jsou rozděleny do 14 sekcí, včetně Indonésie, Jurského parku, Egypta a dalších. Bowling, tenisové kurty, vodní park a trampolínové centrum najdete zase v Canggu Clubu. Celá oblast Canguu je poseta plážemi jako Umalas, Kerobokan, Echo Beach, Berawa Beach a Pererenan. Zajděte sem na vynikající večerní koktejl do Finns Beach Clubu.

Surfování na Bali

Objevte výjimečnost umění na Bali

Pokud nejste právě nadšenec, o indonéském umění toho pravděpodobně mnoho nevíte. To můžete napravit návštěvou muzea Neka Art, ve kterém najdete soukromou sbírku maleb na Bali sběratele Suteja Neky. Tradiční indonéské městečko Ubud tvoří v mnoha ohledech kulturní srdce Bali. Právě tady se začalo rozvíjet místní moderní umění, kde umělci opustili čistě náboženská témata a začali se zaměřovat na prvky všedního života. Umělec Adrien-Jean Le Mayeur de Merpres přicestoval na Bali v roce 1932. O tři roky na to si vzal za ženu mladou tanečnici Ni Polok. Ta žila ve společném příbytku po umělcově smrti do roku 1985, kdy ho následovala. V muzeu můžete obdivovat přes 90 Le Mayeurových maleb.

Umění na trzích v Ubudu

Ubud, centrum uměleckého života na Bali

Centrum uměleckého a spirituálního života tvoří ve velké míře Ubud. Srdce Bali tu bije skrze mnohé veganské kavárny a čajovny na pročištění čaker. K místu patří i královský palác, drzé opice v Sacred Monkey Forest Sanctuary a bohémské nakupování. Vašemu výletu do Ubudu by neměl chybět pobyt v příjemném Como Uma Ubud a stejně tak noc v prostředí Lacavore. Za přímořsky orientovaným gurmánským zážitkem se vydejte do La Cevicheria, kde se specializují na přípravu ceviche s rybou, citrusy a chilli, a to podle autentických latinskoamerických receptů. Pro filmové fajnšmekry doporučujeme organickou vegetariánskou večeři v Paradiso Ubud s kinem o 150 sedadlech. Za suvenýry, ale i pastvou pro oči se vydejte na pestrobarevné trhy Ubud Traditional Art Market. Vychutnejte si taky pohled na rýžové terasy Munduk a stejně tak jezera a botanické zahrady Bedugul.

Opice v Ubudu

Aktivní dovolená plná potápění a surfování

Pokud toužíte po aktivní dovolené, namiřte si to do západního Bali směrem k Jávě a Medewi. Nevynechejte při tom národní park Taman Nasional Bali Barat s jeho klidnými plážemi, které jsou domovem stád divokých jelenů a ochutnejte i regionální chutě ayam betutu, masového vývaru z uzeného kuřete. Pokud milujete potápění, namiřte si to na ostrov Menjangan, na kterém se to turisty tak nehýří. Na horním okraji západní a severní části Bali se mýtické kamenné fontány Air Panas Banjar přiklánějí k silným duchovním kořenům ostrova.

Potápění na Bali

 

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
2 Comments

Pokud Pavel zrovna necestuje, rád se věnuje svým dalším koníčkům, mezi které patří luštění křížovek, vnoučata a v neposlední řadě sledování AZ kvízu.

Nahoru