Connect with us
Azory, pohled na moře

Cestopisy

Azory s dětmi: Co vidět, zažít a s čím se vyplatí počítat?

Azory s dětmi: Co vidět, zažít a s čím se vyplatí počítat?

Jsme čtyřčlenná rodina se dvěma malými dětmi (3 a 5 let), která se zamilovala do malebných fotek přírody na Azorech a rozhodla se zjistit, zda označení „Havaj Evropy” ostrovům opravdu náleží.

Reklama

Azory jsou portugalské souostroví v Atlantickém oceánu zhruba v polovině cesty mezi Amerikou a Evropou. Díky místnímu pěstování čaje, možností pozorovat velryby a všudypřítomným hortenziím jsou označovány jako „exotika Evropy” nebo také „zelené ostrovy” kvůli proměnlivému počasí, které zde panuje.

Na Azorech s dětmi

Kdy je vhodné vycestovat na Azory?

Na nevyzpytatelné počasí je třeba pamatovat již při balení kufrů a vybavit se jak krátkým rukávem, tak i bundou. Teplotní výkyvy jsou velmi časté a samozřejmostí je větrné počasí a déšť. Azory tvoří dohromady dvanáct ostrovů. Naše cesta vedla v polovině září na ten největší São Miguel. Září je ideální měsíc pro návštěvu. Na ostrovech stále probíhá hlavní sezóna (až do poloviny října), avšak ubytování i letenky najdete mimo letní prázdniny za výrazně příznivější ceny. Celkově však můžete ostrovy navštívit celoročně, rozdíl mezi letním a zimním klimatem není výrazný.

Ubytování a doprava na Azorech: S čím počítat?

Když mluvíme o cenách, za týden ubytování v hlavním městě Ponta Delgada jsme zaplatili 700 € za dvoupatrový domek, do kterého by se pohodlně vešly i dva páry s malými dítky (v případě, že vaše děti jsou také stále zvyklé obývat postel s vámi).

Nejpohodlnějším způsobem, jak se po ostrovu pohybovat, je půjčit si auto. Připravte se ale na to, že minimálně první den si budete zvykat na styl ježdění místních a hlavně na úzké uličky, na jejichž konci se budete bát, kdo se na vás vyřítí. Mimo město jsou ale silnice ve velmi dobrém stavu a po prvním lehčím šoku se vám bude cestovat s radostí. A co například navštívit?

Na Azory se cestuje kvůli jejich krásné a na evropské poměry divoké přírodě. Na každém rohu na vás budou číhat obrovské keře hortenzií či jiných exotických květin, které v zelené přírodě přímo září. V cíli některých túr na vás budou čekat vodopády a výhledy z útesů na vlny tříštící se o skaliska vás také neomrzí.

Termální prameny: Parque Terra Nostra

Navštívit také můžete místní termály. Na ostrově jich je několik. My jsme zvolili ty v parku Terra Nostra. Za stejnou sumu, kterou jinde zaplatíte pouze za termály, máte tady v ceně vstup do celého parku. Termální prameny jsou zde zabarveny díky velkému množství minerálů do oranžova. Velmi tedy doporučuji přibalit si starší plavky, neboť se může stát, že oranžovou barvu z nich nedostanete. Pokud budete cestovat s dětmi, předem si zkontrolujte, zda vámi vybrané termály umožňují vstup i malým dětem.

Výlet za vůní a chutí čaje

Nevšedním zážitkem je návštěva čajové továrny Gorreana, kde můžete vidět jednotlivé procesy výroby čaje i zhlédnout historické stroje z devatenáctého století. Součástí prohlídky je pak také možnost ochutnání čaje a jeho případné zakoupení v obchůdku umístěném v areálu továrny. Kromě nákupu čaje se zde můžete i občerstvit v restauraci a cukrárně. Za prohlídku továrny neplatíte žádné vstupné (ani za ochutnávku čaje), pokud si areál projdete sami bez průvodce.

Cesta na ostrůvek Ilhéu de Vila Franca

Skvělým výletem byla plavba na ostrůvek Ilhéu de Vila Franca, na kterém vás uchvátí zátoka s nejlepší pláží na Azorech. Oproti klasickým plážím na souostroví, které jsou díky jeho sopečnému původu černé, vás zde překvapí jemný a zlatavý písek. Přeplněnosti na malé pláži se nemusíte bát, počet návštěvníků je regulovaný. Na ostrůvek se dostanete ve skupince na člunu. Obousměrný lístek vyšel naši čtyřčlennou rodinu na 27 €. Lístek je nutné pořídit předem online, a to nejdříve čtrnáct dní před plánovanou návštěvou. A na cestu se řádně vybavte, co si sami nepřivezete, nebudete mít.

Další tipy, co vidět, poznat a objevit

Je třeba ještě zmínit, že oceán byl v polovině září velmi teplý a kromě této pláže můžete na Azorech počítat s velkými vlnami. Oblast je díky tomu velmi oblíbená surfaři.

Vyhlídka na kráterové jezero Lagoa do Fogo (ohnivé jezero) může být díky proměnlivému počasí trošku zklamáním. Díky husté mlze nebylo vidět skutečně nic, pouze na několik sekund se mlha rozestoupila a pod námi se objevilo jezero. K jezeru se dostanete autobusem, který odjíždí několikrát denně z určitého místa. Pokud budete chtít jet svým autem, pamatujte na to, že od 9:00 hod do 19:00 hod je cesta pro osobní automobily uzavřená. Pěšky se od stanoviště dostanete k jezeru za zhruba čtyři hodiny.

Vzpomenout ještě musím přírodní park Ribeira dos Caldeirões, kde můžete obdivovat vodopády nebo staré mlynářské domy.

Na každém rohu najdete na ostrovech místa vhodná pro piknik. Grilování je na Azorech zřejmě velmi populární, neboť většina těchto míst je vybavená jednoduchým grilem, stolem a lavicemi. Na vašich cestách se tak můžete občerstvit v krásné přírodě.

Praktické informace aneb vyplatí se vědět

Jednou z velkých výhod, na kterou na Azorech turista narazí, je fakt, že se na vás nesnaží na každém rohu vydělat. Parkoviště byla bezplatná, místa, která jsme navštívili byla z velké většina také bez poplatků. Ceny v restauracích jsou příznivé a jídlo velmi chutné. Ve většině místních podniků najdete pochopitelně čerstvé ryby. Každý člověk, se kterým jsme měli na Azorech co do činění, byl velmi milý. Od pána, který nám předával auto z půjčovny, po paní u pultu s masem v supermarketu. Navíc anglicky se tady dorozumíte bez problému.

Jelikož jsme absolvovali dovolenou s malými dětmi, rozhodli jsme se nepřekračovat jejich limity a nepodnikali jsme několikahodinové túry na vybraná místa. Volili jsme vždy pro nás praktičtější variantu parkování poblíž místa, ke kterému jsme pohodlně došli. Celé souostroví je ale přímo stvořené k turistice, takže pokud jste jejími fanoušky, rozhodně zvažte navštívení této překrásné přírody. Je to úplně něco jiného, než jsme dosud viděli ve zbytku Evropy.

Napsala cestovatelka: Nela Balušík

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář
Nahoru