Connect with us

Cestopisy

Arizona: 7 míst, která nesmíte vynechat

Arizona: 7 míst, která nesmíte vynechat

Arizona má tolik zajímavých míst, která stojí za návštěvu, že možná budete mít problém si vybrat. My jsme to tentokrát udělali za vás a zaměřili se jen na top lokality, které si nesmíte nechat ujít. Westernová klasika Monument Valley, poušť Sonoran plná ostrých kaktusů, ruiny starých domů, vytesaných do útesů nebo město duchů ve městě Jerome? Stačí si jen přečíst náš článek a pomalu si odškrtávat.

Reklama

Monument Valley

Nemusíte být fanoušek westernových filmů a i tak se vsadíme, že poznáte pojem Monument Valley. Rudé pískovcové věže, čnící přes tři sta metrů vysoko nad vyschlým údolím, vytvářejí spolu se zapadajícím sluncem jedno z nejvíc fotogenických míst na světě. Nachází se na hranici Arizony a Utahu, a na pěknou prohlídku vám bude stačit i jen jeden den.

Cesta skrz Monument Valley v Arizoně.

Montezumův hrad

Montezuma Castle, neboli Montezumův hrad, je jedna z nejzachovalejších útesových osad v Severní Americe. Tento dvacetipokojový apartmán byl ve vápencovém útesu vytvořen už někdy v jedenáctém století našeho letopočtu a doposud nám vypráví příběh o lidské vynalézavosti, ale i o drtivé přesile neúprosné pouštní krajiny v okolí. Doteď se sice neví, proč původní obyvatelé toto místo opustili, ale s největší pravděpodobností je to právě proto, že jim matka příroda nedala na vybranou.

Montezumův hrad v Arizoně.

Jerome – město duchů

Jerome je největší město duchů v celých Spojených státech. V roce 1876 se zde začalo těžit zlato, stříbro a hlavně měď. V roce 1920 mělo přes 15 tisíc obyvatel, kteří se zde za vidinou zisku sjížděli z celého světa. Jak to tak ale bývá, nic netrvá věčně, a tak se kvůli poklesu ceny mědi poslední důl zavřel již v roce 1953. Obyvatelé zde zanechali působivé město duchů, které je pro turisty jako magnet.

Zbytky domů ve městě Jerome.

Národní park Saguaro

Název parku je odvozen od obrovských kaktusů jménem Saguaro, kterými se může pyšnit pouze Arizona a jižní Kalifornie. Pokud se budete chtít protáhnout po celém dni sezení v autě a lovení zajímavostí, určitě využijte zdejších 240 kilometrů turistických tras. Zavedou vás do opravdové divočiny.

Národní park Saguaro.

Sedona

Místo obklopené přes 70 tisíc kilometrů čtverečních rozlehlou hustě zalesněnou oblastí. Sedona je díky nedalekým vinicím rájem pro milovníky tekuté révy. Sedona je útočiště pro ty, kteří si přejí oddechnout a kulturně se vyžít v místních uměleckých galeriích. Sedona je ideální místo, kde se dá skombinovat turistické bláznění na skalnatých vršcích se snadným útěkem za všemi potřebnými městskými službami. To všechno je Sedona. Poskytne vám vše, po čem vaše srdce touží. Původní obyvatelé Ameriky dokonce tvrdí, že je to posvátné místo s unikátní léčivou energií, která vám pomůže dostát duševní obnovy.

Skalnaté útvary v okolí místa Sedona.

Bílý dům v Kaňonu de Chelly

Kaňon představuje státem chráněnou rezervaci, která však stále patří členům kmene Navajo, kteří zde žijí přes 400 let. Nemá žádný americký superlativ – není nejrozlehlejší, nejhlubší ani nejstarší, a přesto vás dokáže okouzlit. Navíc zde najdete tzv. Bílý dům, který je pozůstatkem po lidu Anasazi. Zatímco se Egypťané stále snažili přijít na to, jak přežít každoroční záplavy z Nilu, Anasazi už dávno měli vytvořenou dokonalou komunitu zasazenou do přírodních kapes skal, s perfektně propracovaným systémem kanalizace, logistiky i vlády.

Bílý dům v Kaňonu de Chelley.

Sonorská poušť

Přesto, že se jedná o nejteplejší poušť v Severní Americe, je zároveň i tou nejzelenější. Letní monzuny a vydatné zimní bouřky přinášejí nárazově dostatek vláhy, aby se subtropická vegetace udržela při životě. I tady narazíte na pichlavé panáky Saguaro, kteří dorůstají až 15 metrů a jsou útočištěm pro místní datly. V srdci pouště najdete Organ Pipe National Monument, který je pojmenován po druhém největším kaktusu v okolí, jehož až šestimetrové šlahouny připomínají píšťaly varhan.

Sonorská poušť.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
2 Comments

Cestování je láska, to Lenka ví už dlouho. Hlavu jí zamotalo Slovinsko, Japonsko, Austrálie, Jihovýchodní Asie, ale i Spojené státy americké, které procestovala křížem krážem. Při první příležitosti v práci žadoní o další dovolenou, protože s oblibou tvrdí, že cestování lidem otevírá oči. A není nic krásnějšího než objevovat, že existuje i svět mimo naši komfortní zónu.

Nahoru