Connect with us

Cestopisy

Na Antarktidě postaví poprvé v historii zpevněnou dráhu pro letadla

Na Antarktidě postaví poprvé v historii zpevněnou dráhu pro letadla

První zpevněná dráha Antarktidy je o krok blíž k realitě. Austrálie postupuje s plány na vybudování letištní dráhy s délkou 2700 metrů v blízkosti výzkumné stanice Davis v oblasti Vestfold Hills. Australská vláda už vyhlásila veřejnou soutěž na projekt v hodnotě několika milionů dolarů.

Snadné to nebude

Stavba letištní dráhy na Antarktidě bude mimořádně náročná, co se logistiky týče, přepravy vybavení, materiálu i posádky. Zatím se uvažuje o tom, že největší roli při výstavbě bude hrát lodní doprava.

„Pokud projekt letištní dráhy bude pokračovat, bude to dosud nejvýznamnější iniciativa v oblasti infrastruktury na Antarktidě a její rozsah a složitost nemá obdoby,“ uvedl v prohlášení Kim Ellis, ředitel australské divize a navrhovatel projektu letištní dráhy na Antarktidě.

Pomůže výzkumníkům a posílí vliv Austrálie

Na výzkumné stanici Davis žije přibližně 100 lidí. Australská antarktická divize říká, že uvedená lokalita je převážně bez ledu a rozprostírá se na ploše přibližně 410 čtverečních kilometrů, přímo mezi skalnatými štíty. Zpevněné dráhy a terminálové zařízení by zabíraly přibližně dva kilometry čtvereční.

Proč právě Austrálie? Ostrovní země má na Antarktidě rozsáhlé zájmy a je jednou ze sedmi velmocí s územními nároky na tomto zmrzlém kontinentu. Australský teritoriální podíl představuje 42,4% rozlohy Antarktidy.

Na Antarktidě funguje každý rok od října do března, kdy je stabilnější počasí, několik sezónních letišť. Prostřednictvím těchto letišť okolní svět zajišťuje zásoby pro výzkumníky.

Kvůli nepříznivým podmínkám je ale přistávání a odlety na Antarktidě mimořádně náročné i pro zkušené piloty. Pevná dráha by ho měla značně usnadnit.

Lety mezi Austrálií a novou vzletovou a přistávací dráhou budou trvat přibližně šest hodin. Letadlo bude muset překonat vzdálenost téměř 5 tisíc kilometrů.

Proč to ve skutečnosti dělají?

Jelikož ostatní země stále více projevují zájem o region Antarktidy, Austrálie chce posílit své nároky, píše SimpleFlying.com. Australská vláda tvrdí, že nová zpevněná dráha by zvýšila vliv Austrálie na kontinentu, stejně tak pomůže dlouhodobým zájmům a vědecké činnosti v regionu.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na [email protected] Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na [email protected] Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

Island: Ze západu na východ, ze severu na jih i středem země https://t.co/5QNUmO0LQZ8 hodinami dozadu
S Air France letíš do Ameriky i exotiky v nové kabině a se šampaňským v ruce https://t.co/8tregqaLIM #novinky8 hodinami dozadu
TOP 5 podzimních dovolených na Maltě od 5 490 Kč: pro fanoušky relaxu i kultury https://t.co/rP7yvV7m7N12 hodinami dozadu
Vánoční trhy v Budapešti letos nebudou. Důvod jejich zrušení tě překvapí https://t.co/lapVflfIxT #novinky12 hodinami dozadu
Bangkok z Vídně s návratem do Mnichova od 8 990 Kč: aerolinky Saudia i zavazadlo https://t.co/uOow33sVVJ12 hodinami dozadu
Bari, Katánie, Alicante. Objev autentické kouty Itálie či Španělska https://t.co/098C5izycU13 hodinami dozadu
10 nejlepších pláží v Emirátech. Dubaj, Abú Dhabí i Ras Al Khaimah https://t.co/3RtKaDAZEp13 hodinami dozadu
Tenerife: Tvá ideální dovolená na Kanárských ostrovech! https://t.co/M5RSpkFhh513 hodinami dozadu
Podzim na Kanárech! Rezervuj ostrov Gran Canaria od 3 094 Kč https://t.co/TvcLglM4WF14 hodinami dozadu
PECKA DNE: Silvestrovský pobyt v Miláně s letenkou a 4* hotelem od 7 290 Kč https://t.co/KXGlCBW9hR1 dnem dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru