Connect with us
Amsterdam

Cestopisy

Objev nejcoolovější čtvrť Amsterdamu: Noord s nejvyšší houpačkou v Evropě a super jídlem

Objev nejcoolovější čtvrť Amsterdamu: Noord s nejvyšší houpačkou v Evropě a super jídlem

To nejlepší z Amsterdamu najdeš rovnou naproti řece IJ. Zelené plochy, jedna z nejimpozantnějších architektur v celém městě, festivaly, muzea, koncertní sály, skvělé gastronomické možnosti a podniky s terasami na nábřeží. Vítej v Amsterdam-Noord.

Reklama

Cestuj v čase filmů

Do Noord se dostaneš loďkou z Hlavního nádraží v Amsterdamu zdarma, přičemž plavba trvá jen asi 5 minut. Právě zde můžeš ochutnat skvělé výtvory od místních šéfkuchařů v cool restauracích a bistrech, které byly kdysi velkými továrnami například pro výrobu oceli. Úžasná je také lokální kulturní scéna. Vyplatí se navštívit Filmové muzeum Eye. Stálá výstava nabízí památné předměty z Hollywoodu i vintage kamery. Dočasné výstavy zachycují vše od nizozemských filmů až po tzv. found footage snímky.

Amsterdam
Shutterstock/Harry Beugelink

Pohled do budoucnosti

Asi 15minutová procházka směrem na sever tě dovede k novému Nxt Museum, které objevuje budoucnost, stírá hranice technologií a designu. Daří se mu to díky podmanivým aduiovizuálním instalacím a interaktivním videím v prostoru. Mnoho turistů přijíždí do Amsterdamu i za experimenty a otevřeností, kterým se zde meze nekladou. Jestli sis i ty přišel/a užít tuto stránku města, ve čtvrti Noord tě zaujme Sexyland World, kde najdeš koncepční noční klub a experimentální galerie. Očekávat můžeš cokoli od drag show přes předčítání z knih až po avantgardní hudební vystoupení.

Továrna nebo peckovní jídlo?

V Amsterdam-Noord není vůbec ojedinělé, že obejdeš zvláštní budovu, která ti nic neříká a později se dozvíš, že v ní sídlí jedna z nejlepších místních restaurací. Skvělým příkladem je Hodel de Goudfazant. Tato věčně plná restaurace, která se nachází v prostorné bývalé garáži v betonovo-ocelovém komplexu na východním břehu řeky, je od svého otevření v roce 2006 základem čtvrti Noord. Hostům usazeným na plastových jídelních židlích nabízí jídla ve francouzském stylu. V předělaném skladu o pár bloků dále zve bistro spojené s indie kinem FC Hyena na bio vína a pochoutky, jako chobotnice s rajčatovou salsou. Nebo zamiř do pivovaru Oidipus Brewing na okraji areálu bývalé ocelárny Stork, kde najdeš piva s příchutí galangalu, pomerančové kůry či sečuánského pepře.

Amsterdam

Noorderpark

Někdejší Flora Park se spojil s Volewijskpark a společně tvoří Noorderpark – zelenou oázu v srdci Amsterdam-Noord. Park má 4 pavilony: The Yellow Pump, The Pink Tanker, Noorderpark kamer a Noorderpark Bar, ve kterém se konají koncerty a jiné zábavné show.

Nejvyšší houpačka v Evropě

A’DAM LOOKOUT je rozhledna s dechberoucím panoramatickým výhledem na Amsterdam. Na její střeše se nachází nejvyšší houpačka v Evropě tzv. „Over the Edge“. Rozhoupe tě ve výšce 100 metrů nad okrajem věže tak, že Amsterdam budeš mít doslova pod nohama. S trochou adrenalinu spatříš přístav i historické centrum. Poslední vstup na věž je v 17:00.

Amsterdam

Akční letenky do Amsterdamu

Zdroj informací: Condé Nast Traveller
Zdroj úvodní fotografie: Shutterstock/Ingus Kruklitis

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

Výlet s chutí Itálie. Leť v květnu z Vídně do Perugie od 1 060 Kč https://t.co/O1vYtbMqNR2 hodinami dozadu
Slunné Korfu. Zpáteční letenky z Vídně na duben od 1 390 Kč https://t.co/FxSVZGuWOV2 hodinami dozadu
Athény z Bratislavy na křídlech Aegean: start přímé linky se přesouvá na říjen https://t.co/IyJPBAuK22 #novinky2 hodinami dozadu
Týden na Bali: Ubud, rýžová pole, sopky i letenky z Prahy od 18 390 Kč https://t.co/hKS5DjoWoF20 hodinami dozadu
Přímé lety z Bratislavy do Athén od 1 990 Kč: hlavní sezóna a servis na palubě https://t.co/IyJPBAuK2222 hodinami dozadu
Exotický Mauricius! Chyť letenky z Budapešti nebo Prahy v předstihu od 13 690 Kč https://t.co/b6l5YAEk5k23 hodinami dozadu
Madeira – ostrov květin a věčného jara. Leť z Prahy za 3 990 Kč https://t.co/kPdjtOWyFa23 hodinami dozadu
Za volantem v zemi flamence aneb roadtrip po Španělsku https://t.co/2xu1DHDZkA1 dnem dozadu
Množné číslo od slova nádhera: Athény (10 božských atrakcí) https://t.co/BK9KvnurLP2 dny dozadu
Přímé lety z Bratislavy do Athén za 2 690 Kč: hlavní sezóna a servis na palubě https://t.co/IyJPBAuK222 dny dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru