Connect with us
Emirates

Novinky

Emirates si převzaly poslední dvoupodlažní Airbus A380. Výroba po 15 letech končí

Emirates si převzaly poslední dvoupodlažní Airbus A380. Výroba po 15 letech končí

Airbus dodal poslední dvoupodlažní letadlo typu A380, převzaly ho aerolinie Emirates. Největší komerční letadlo bylo uvedeno na trh v roce 2007, celkem bylo vyprodukováno 251 kusů. Airbus se rozhodl ukončit výrobu A380 od února 2019, tedy ještě před vypuknutím pandemie.

Reklama

Dvoupodlažní model A380 po 15 letech výroby končí, ve vzdušném prostoru jej nejbližší roky budeme zřejmě vídat zejména pod značkou Emirates.

  • Nejvíce kusů mají ve flotile dubajské aerolinie Emirates. Poslední vyrobený stroj je v pořadí 123., který zakoupily.
  • Celkově si letadla A380 objednalo 14 aerolinií.
  • Letadlo má po celé délce 72,7 metrů dvě paluby. Rozpětí křídel dosahuje 79,8 metrů a cestovat v něm může 853 pasažérů.

Nejvíce objednávek má Emirates

Konec výroby a montážní linky A380 byl veřejnosti oznámen již přibližně před rokem a půl. Největším a rovněž posledním objednatelem modelu byly dubajské aerolinky Emirates. Airbus se výrobu rozhodl ukončit kvůli chybějící poptávce.

Poslední sestavený Airbus A380 má výrobní číslo 272 a je součástí balíčku devíti modelů, které čekají na svého majitele. Osm z nich poputuje k Emirates, jeden model si vezme jedna z nejlepších aerolinek současnosti podle hodnocení SKYTRAX – japonská ANA.

Emirates

Koronakrize téměř uzemnila i A380

V době koronakrize upadl model A380 v nemilost u mnoha aerolinií. Trasy, které běžně praskaly ve švech, se nyní obsluhují menšími letouny a některé dvoupodlažní Airbusy tak skončily na tzv. leteckých hřbitovech. V současnosti je hlavním provozovatelem Airbusu A380 společnost Emirates, která jej vrátila na několik tras po celém světě a plánuje tak činit i nejbližší měsíce. Další modely Airbusu A380 aktuálně létají v Číně pod značkou China Southern.

Zdroj: SimpleFlying

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář
Nahoru