Connect with us

Novinky

Air France-KLM vymění krátké vnitrostátní lety za vlaková spojení

Air France-KLM vymění krátké vnitrostátní lety za vlaková spojení

Ve snaze snížit svou ekologickou stopu a vyhovět požadavkům francouzské vlády se skupina Air France-KLM chystá zavést vlaky namísto letadel na krátké vnitrostátní trasy ve Francii. Rozhodnutí padlo na setkání akcionářů v Paříži 6. května. Skupina už ke spolupráci oslovila francouzskou vnitrostátní železniční dopravu, cestující Air France-KLM by tak mohli využívat například i nasbírané míle na cesty rychlovlakem TGV.

Reklama

Oznámení společnosti Air France-KLM přichází jen rok poté, co aerolinky uvedly, že rychlé vlaky TGV považují za svého nejvýznamnějšího konkurenta na domácích trasách ve Francii. Tvrdily tehdy, že vlaky nabízejí cestujícím nízkonákladové možnosti, s nimiž prostě nemohou soutěžit.

Šetří životní prostředí i náklady

Vlaky TGV jsou podstatně šetrnější k životnímu prostředí než lety na krátké vzdálenosti. Nápad vyměnit letadla za vlaky na vnitrostátních letech má ale mimo jiné i ekonomický aspekt. Domácí síť společnosti Air France loni pracovala na letech v rámci Francie se ztrátou 200 milionů eur.

Portál SimpleFlying píše, že téměř všechny dálkové vlaky ve Francii jsou vysokorychlostní – než absolvujete všechny bezpečnostní kontroly a také samotný let, budete vlakem už ve finální destinaci a šetříte jak naši planetu i peníze.

Peníze dostaly i proto, aby nekonkurovali vlakům

Francouzská vláda před pár týdny souhlasila s půjčkou pro Air France ve výši 7 miliardy EUR. Součástí podmínek úvěru však bylo i to, že společnost Air France nebude konkurovat službám vysokorychlostních vlaků TGV, při nichž cesta vlakem trvá méně než 2,5 hodiny.

To znamená, že změna zasáhne lety Air France mezi Paříží a Lyonem, Bordeaux nebo Nantes. Aerolinky sice budou moci na těchto trasách stále létat, ale už jen jako součást přípojných letů do jiných destinací.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář
Nahoru