Connect with us

Cestopisy

Od Kostariky po Brazílii za 8 měsíců s batohem na zádech (rozhovor)

Od Kostariky po Brazílii za 8 měsíců s batohem na zádech (rozhovor)

Štěstí přeje odvážným! V době, kdy je k práci potřeba jen dobré internetové připojení, stačí občas jen nabrat odvahu a vyzkoušet, co by na práci z druhé strany světa řekl váš šéf. Miška to zkusila, sbalila notebook a přítele Tomáše a vydali se na 8měsíční cestu poznávat známé i neznámé krásy Latinské Ameriky.

Reklama

Ze spontánního rozhodnutí životní zkušenost

Miška šéfuje marketingu v IT firmě, Tomáš pracoval jako salesák v korporátu. Oba milují cestování a jejich společná touha, vypadnout na dlouhou dobu pryč ze stereotypu každodenního života, je přivedla k odvážnému rozhodnutí. Sbalili ruksaky těmi nejnutnějšími věcmi a vyrazili na téměř roční cestu po zemích Střední a Jižní Ameriky.

Šikovně využili možnosti, které nám v současnosti umožňují technologie. Sice s časovým posunem a občasnými výpadky internetu, vykonávala Miška svou práci z druhé strany světa bez problémů celých 5 měsíců. Na zbytek tripu si vzala neplacené volno. Tomáš dal ve své práci výpověď, prodal auto a během cest se věnoval copywritingu a překladům.

Dobrodružný a spontánní pár! A právě spontánně přistupovali i k plánování své cesty. Všechny papírovačky a nákupy si nechali až na poslední týdny před cestou, několik měsíců dopředu koupili jen letenku na Miami. Kam jejich kroky ale povedou, a které země vlastně navštíví, řešili až na místě.

Proč právě Latinská Amerika?

Všichni to určitě známe – akční letenky do desítek destinací a člověk by nejraději viděl všechno. Vybrat si ze všech zajímavých koutů světa tak může být občas opravdu náročné. I když echt vyhledávaným koutem světa je pro cestovatele ještě stále Asie, Miška s Tomášem se rozhodli jít opačným směrem, do stále více populární Latinské Ameriky.

Ta je lákala zejména svou živelností, srdečností místních lidí, kulturou i přírodou. „Jelikož jsem se na dlouhé roky věnovala španělštině, brala jsem to zároveň jako skvělou příležitost zlepšit si své jazykové schopnosti,“ komentuje Miška. Během cest neměl na výběr ani její přítel a na cestě něco z toho jazyka pochytil i on.

Počet zemí, které dvojice přešla za 8 měsíců, jim můžete opravdu závidět. Navštívili Kostariku, Mexiko, Nikaraguu, Guatemalu, Belize, Kubu, Kolumbii, Ekvádor, Peru, Bolívie, Paraguay a Brazílii.

Potápění se žraloky i detox v džungli

Dlouhodobé cestování se od kratších výletů nebo dovolených podstatně liší. Člověk nezažívá nové věci úplně každý den a postupně se dostává do běžné rutiny. Na tu ale rychle zapomene a s odstupem času jsou to právě mnohé skvělé zážitky, na co se s úsměvem vzpomíná.

Pro tyhle dobrodruhy bylo těžké shrnout „to nej“ z jejich dlouhé cesty. Zažili potápění se žraloky na otevřeném moři Belize, své první surfování v Nikaragui, kilometr dlouhý zipline přes vodopád v Kostarice, a dokonce otestovali své kondice a vystoupali na nejvyšší vrchol Střední Ameriky – Tajumulco v Guatemale (4220 m.n.m.).

Oba s úsměvy vzpomínají i na třídenní technologický detox v amazonské bolivijské džungli. „Bydleli jsme v dřevěných ekodomech poháněných solární energií, přepravovat se dalo jen člunem po řece. Každých 50 metrů bylo vidět aligátory, jak se sluní na hladině nebo břehu řeky nebo třeba želví hejna.

Poslední den amazonské expedice se hecli a zaplavali si v řece s růžovými delfíny. „Skočit do té hnědé, neprůzračné vody, když jen 40 metrů od člunu vidíš odpočívat ve vodě aligátora, bylo poměrně stresující. Tento nepříjemný pocit mě ale přešel v momentě, kdy se asi metr ode mě vynořil jeden z delfínů,“ vzpomíná na zážitek Miška.

Mexiko srdcovkou, Paraguay nuda

Ne všechno během cest je tak perfektní, jak to častokrát vypadá na sociálních sítích. Ne každé místo je tak fotogenické nebo zajímavé a některá jsou občas i nebezpečná. Mišku hned první měsíc okradli v guatemalském autobusu. Místní kapsář jí rozřezal ruksak bez toho, aby si toho vůbec všimla. Přišla o peníze i karty, pas se mu naštěstí ukradnout nepovedlo.

Ze všech zemí, které navštívili, se jejich srdcovkou stalo Mexiko. Usadili se tu téměř na čtyři měsíce, vytvořili si k němu blízký vztah, a jak sami říkají, stalo se takovým jejich novým domovem.

A co ostatní země? „Úžasná byla i Nikaragua, i když trochu divoká. Brazílie se nám zdála jako skvělá země na život, v Peru se dala dělat spousta aktivit, na Bolívii budeme navždy vzpomínat právě díky zážitku z džungle. Nádherné byly i Iguazu Falls.“

I v cestování platí staré známé „sto lidí, sto chutí.“ Nejméně se Mišce a Tomášovi líbila Paraguay, kteráý na ně nijak speciálně nezapůsobila. Během cest je zklamala i Kuba. V porovnání s jinými zeměmi Latinské Ameriky neměli dobrý pocit z lidí a nahromaděním vícero nepříjemných situací si z této země odnesli, bohužel, negativní pocit.

Těžký návrat domů

Nic snad neotestuje vztah víc, než několikaměsíční společná cesta. Trávit spolu celé dny a řešit každodenní situace dá rozhodně zabrat! Dvojice zvládla tuhle zkoušku po svém. „Tomáš je flegmatik, a když bylo třeba, já jsem si na nervy dala jedno pivo,“ směje se Miška. Z kritických situací si naštěstí oba umí udělat pořádnou srandu.

Budoucím odvážlivcům radí hlavně, aby na sebe nekladli v plánování takových tripů zbytečný tlak. Jak sami říkají, netřeba zažít úplně všechno ze seznamu a internetových itinerářů.

Cestovat osm měsíců dá zabrat a oba se už domů po takové dlouhé době těšili. Chyběli jim kamarádi a rodina, během výletu si začali ještě víc vážit a uvědomovat, co mají doma.

S postupným přibližováním se k Evropě a domovině přišli i depresivní pocity z návratu. Aklimatizační proces po návratu provázelo asociální období a těžké zvykání si na kulturní rozdíly, a tak chvíli trvalo, než se oba opět zařadili do každodenního života.

Bezpochyby byl tento trip pro Mišku a Tomáše obrovským zážitkem a životní zkušeností, ale oba se shodli, že do budoucna budou preferovat spíš kratší výlety. Jak bývá zvykem, oba chytil klasický cestovatelský syndrom – když byli dlouho pryč, tak se těšili domů a teď, když jsou doma, nemůžou se dočkat, až zase sbalí ruksaky a vyrazí na cesty.

Přeloženo z Pelipecky.sk, autorka textu Lucia Zacikova.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář
Nahoru