Connect with us

Cestopisy

Vlakem po Británii: 7 nejkrásnějších tras, které musíš zažít!

Cože, vlakem? To snad ne! Vždyť cesta letadlem má mnohem více výhod. Především tu, že jsi v krátkém čase v cíli, který může být vzdálený stovky kilometrů. Proč se teda obtěžovat zdlouhavou jízdou vlakem? Jenže i cesta může být, v některých případech, cíl. A to především pokud se jedná o cestu vlakem. Teď zrovna nemáme na mysli cestu z Prahy do Ostravy a zpět, s jedním z našich „prominentních“ dopravců, kdepak. My tě vezmeme na ty nejepičtější tratě Velké Británie, které stojí za to projet! Proč právě tam? Čti dál a dozvíš se víc.

Reklama

1. West Highland line, Skotsko

„Vingárdium leviósa“, kdo by neznal legendární kouzelnou formulku ze ságy Harryho Pottera. A vybavíš si taky vlak, kterým se všichni dostávali do Bradavic? Jestli se chceš cítit jako Harry Potter, tak si rozhodně zapiš tuto trasu do svého notesu. Řeč je o hodinu a půl dlouhé cestě vlakem z Fort William do Mallaigu ve Skotsku. Její nejznámější část, viadukt Glenfinnan, byl právě tím, který se objevoval v záběrech filmu o mladém čaroději. Kromě toho tato trasa nabízí nádherné panoramatické výhledy na zelené hornaté svahy, doplněné krásným jezerním třpytem.

 

2. Settle to Carlisle, severní Anglie

117 kilometrů dlouhá trasa severní Anglií, vedoucí, značnou částí, přes národní park Yorkshire Dales, je výjimečná především svou scenérií. Ta je, díky národnímu parku, bohatá na dlouhé skalnaté kopce a svěží zelená údolí, která lemují typické anglické stodoly postavené podél hor. Nejzajímavější je, podle mnohých cestujících, viadukt s názvem Ribblehead. Ten se vyznačuje klikatou stoupající trasou tvořenou z 24 oblouků. Dech beroucí je tato trasa především, když prší. Ano, čteš správně. Je jen málo míst na světě, kterým deštivé počasí dodá takovou krásu. Při silném dešti tady voda proudí z kopců a vytváří tak nádherné vodopády. Cestu dlouhou necelé dvě hodiny, si můžeš vychutnat i v klasické parní lokomotivě, která celou atmosféru dokresluje k dokonalosti.

 

3. Caledonian Sleeper, z Londýna do Skotska

Chceš zažít opravdu úžasnou cestu vlakem? Pak se určitě vydej nočním spojem Caledonian Sleeper z Londýna do jednoho ze skotských měst. Je jedno jestli si vybereš Glasgow, Edinburgh nebo nejvzdálenější ze zastávek Iverness, na této trase je právě ta dlouhá cesta cílem s „velkým C“. Caledonian Sleeper má zaručené kouzlo. Jeho tradice sahá až do roku 1873, kdy se Británií začínají projíždět první „spací“ vlaky. Od té doby přešlo už mnoho let, které zaručily, nejen drahám, mnoho vylepšení. K těm posledním patří nové vozy se soukromými kabinami s manželskými postelemi a komfortnějšími sedačkami. Na cestu se můžeš vydat nejen s jízdním kolem, ale taky se čtyřnohým mazlíčkem. Zatím, co kolo budeš muset při nástupu do vlaku odložit ve speciálním vagónu, čtyřnohý kamarád s tebou může jít klidně i do vozu. A pokud si připlatíš za soukromé kupé, svého chlupatého parťáka můžeš mít s sebou bez omezení po celou cestu. Vyjíždí se každý den, od neděle do pátku, ze stanice Londýn Euston a vystoupit můžeš hned v několika skotských městech, klidně i po více než deseti hodinách jízdy.

Zdroj Fotografie: Joe Dunckley / Shutterstock.com

 

4. Snowdonia, severní Wales

Tuhle trasu nesmíš vynechat, hlavně když miluješ hory. Vlastně je ani tak milovat nemusíš, protože po této jízdě se do nich na 100 % zamiluješ! Lokomotiva z roku 1896 tě zavede do vrcholků waleských hor, které nabízí výhledy z více než tisíci metrové výšky nad mořem. Říká se, že počasí ve Walesu je nevyzpytatelné. To potvrzujeme, ale při návštěvě této trasy to vůbec nevadí. Na vrcholcích hor na tebe čeká hned několik kaváren, kde se můžeš příjemně ohřát. Tak si zapiš, odjezd z nádraží Llanberis a směr vrchol hory Mount Snowdon.

Zdroj fotografie: Berndbrueggemann – Dreamstime.com

 

5. Cornwall Sleeper, z Londýna Paddingtonu do Penzance

Luxusní hotel na kolejích? To je Cornwall Sleeper! Trasu vedoucí z londýnského Paddingtonu do městečka Penzance si vychutnáš. Nejen, že si můžeš vybrat mezi několika druhy sedadel, od těch klasičtějších, až po luxusní, ze kterých se snadno stane pohodlná postel. Ale taky si můžeš rezervovat privátní kabinu, kde budeš mít vlastní sprchu, kontinentální snídani a vstup do vlakového salónku. Místa v této části jsou ale vždy rychle rezervovaná, takže s výběrem dlouho neváhej. Na druhou stranu máš celkem šance „vychytat“ své místo ve vlaku. Jezdí se šest nocí v týdnu. Výjezd je naplánován z londýnského Paddingtonu vždy 15 minut před půlnocí a příjezd do Penzance je po osmé hodině ráno.

6. Flying Scotsman, z Londýna do Edinburghu

Kouzlo této trasy je skryto především v její rychlosti. „Létajícím Skotem“ se z hlavního města Velké Británie do toho skotského dostaneš za pouhé 4 hodiny a 20 minut. Ano, porovnáš-li to s letadlem, stále je to časově náročnější, co se ale vlaků týče, dáváme palec nahoru. Svojí cestu začneš v centru Londýna a před tebou bude 630 kilometrů dlouhá trať. Nudit se ale nebudeš. Projíždí se totiž nejen polními cestami, ale hlavně typickým anglickým venkovem, který je prostě půvabný. A kdyby ti to nestačilo, rychlost přes 200 km/h, je dobrým trhákem.

7. Dawlish, Jižní Devon

Poslední ze zmíněných vlakových tras Velké Británie, které rozhodně stojí za to projet, je cesta vedoucí z rušného města Exeter do malebného přímořského městečka Dawlish na jihozápadě země. Tato trasa je jedna z nejkratších, ale na kráse jí to rozhodně neubírá. Naopak. Jestli zrovna nemiluješ jízdu vlakem, a o změně postoje tě nepřesvědčily ani předchozí tipy, tato trasa tě možná do vlaku dostane. Nejde jen o to, že scenérie této cesty nabízí vynikající výhled na moře, ale především skutečnost, že cesta trvá od 11 do 30 minut. Ve vlaku tak nemusíš nutně strávit celé hodiny, aby sis užil něco, o čem budeš přátelům dlouho vyprávět.

 

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář
Nahoru