Connect with us

Asie

7 důvodů, proč navštívit podmořský ráj na zemi, Palau

7 důvodů, proč navštívit podmořský ráj na zemi, Palau

Malé, ale šikovné. Přesně to platí pro málo známé souostroví Palau, oficiálně Republiku Palau, kterou byste na mapě našli v Tichém oceánu, východně hned vedle Filipín. Od doby, kdy na toto souostroví poprvé vkročila lidská noha, se tu vystřídalo několik politických vlivů, které měly ať už pozitivní, tak negativní dopady, od toho španělského, přes japonský až po ten americký, který prakticky trvá dodnes a odráží se zejména v politickém systému země.

Reklama

Proč právě Palau?

Nezávislost pro místní obyvatele přišla až v roce 1994, což z Republiky Palau činí jeden z nejmladších států na světě a dodnes byste tu napočítali pouhých necelých 21 tisíc obyvatel, teda pokud byste si dali tu práci. Proč má smysl zajímat se o malé souostroví, které si žije vlastním životem, odtržené od světových miliónových metropolí? Ano. Tato otázka je rovnou odpovědí. Právě tady na Palau totiž najdete panenské písečné pláže, krásné vodopády ve vnitrozemí a v neposlední řadě jedinečná panoramata, na která budete vzpomínat ještě dlouho po návratu domů. Ptáte se, jestli je něco, co Palau chybí? Je to masový turismus. Připravte si batohy na záda, jdeme se podívat na to nejzajímavější, co souostroví Palau nabízí.

Rock Islands

Rock Islands jsou na Palau jedním z must-have zážitků, které jinde na světě zkrátka nezažijete. Nejen, že tu najdete jedinečné pláže, zapomenout nesmíte ani na šnorchlovací vybavení, protože nad hladinou to teprve začíná. Pod vodou to tu zkrátka žije a byla by škoda, nechat si ujít byť jedinou minutu. Pokud vás snad podmořský svět až tak nezajímá, naskočte do kajaku, chytněte pádlo do rukou a užijte si tyto ostrůvky z hladiny. Jestli snad potřebujete důkaz místo slibů pro to, abyste uvěřili, že je o co stát, snad vám postačí, že v roce 2012 byla Jižní laguna tohoto mini-souostroví přidána na seznam UNESCO.

Blue Corner na Palau

Nebojte se, „Modrý roh“ není přezdívka místní hospody na konci ulice. Tohle je pravý ráj pro všechny milovníky potápění. Právě na Palau můžete spatřit až 13 druhů žraloků, jejichž domovem je místní korálový útes, který, co se týče rozmanitosti živočišných druhů, patří mezi ty nejbohatší na celém světě. Na své si na Palau přijdou hlavně ti zkušenější potápěči, protože tu narazíte na měnící se proudy, které tyto stvoření tolik lákají (myslíme žraloky, ne potápěče). Vydat se můžete až k samotnému konci útesu, který mizí daleko v hlubinách. Přesně toto je ta správná chvíli vytáhnout svůj útesový hák, zajistit se o některý z korálů a jen pozorovat všechnu tu parádu kolem. Věděli jste, že tento druh háku spatřil poprvé světlo světa právě na Palau?

Modrá je prostě dobrá. V těsné blízkosti Blue Corneru najdete i Blue Holes. Nejde o nic menšího než o obrovskou podmořskou jeskyni, která je mimo jiné přístupná přes tři horní otvory, kterými do jeskyně proniká sluneční svit. Jestli hledáte fotku z dovolené, kterou vám budou přátelé potápeči do smrti závidět, tohle místo na Palau si prostě nesmíte za žádnou cenu nechat ujít. V tomto případě toho fotka zdaleka neřekne tolik co jedno video.

Milky Way na Palau

Nejlepší místo pro pozorování Mléčné dráhy nenajdete nikde jindy než na Palau, co víc, dokonce se s ní můžete namazat! Dobře, asi by se patřilo to trochu vysvětlit a dopředu říkáme, že fandy do astronomie zklameme. Mléčná dráha, resp. Milky Way, je název místní laguny, ve které kromě křišťálově čistého moře a bohaté podmořské fauny narazíte i na léčivé bílé bahno, od kterého laguna získala název. Elixír mládí byste sice čekali marně a společně s přáteli budete vypadat jako parta bláznů, pocit hebké kůže ale stojí za to.

Jellyfish Lake

Na jih od Rock Island na Palau narazíte na neobydlený ostrov Eil Malk, který je světovým unikátem. Kvůli velmi nízkému obsahu kyslíku v místní jezeře tu najdete unikátní izolovaný ekosystém, kterému vévodí populace medúz, odkud jméno Jellyfish Lake. Potápění tu bylo dlouho povoleno až do chvíle, kdy místní medúzy začaly kvůli změnám teploty jezera a nadměrným návštěvám turistů vymírat. Proto je, bohužel/bohudík, jezero až do odvolání uzavřeno. Jeho návštěva však stojí za to i tehdy, pokud se nevydáte pod hladinu. Ožehnutí se bát nemusíte. Protože v jezeře nežijí kvůli jeho izolaci žádní predátoři, místním medúzám žahavé buňky zanikly.

Ngardmau Waterfall

Největší lákadla Palau najdete sice pod hladinou moře, neznamená to ale, že na souši není o co stát. V severní části souostroví se vydejte do jednoho z 16 malých států Palau, Ngardmau. Z Kotoru jste tu autem za půl hodiny a zažijete nejlepší vodní show na celém Palau. Čekat tu na vás bude 37 m vysoký vodopád, který si nejlépe vychutnáte tak, že si pod něj zkrátka stoupnete. Podle legendy, která se k vodopádu váže, je vodopád ve skutečnosti hlavou velkého jednookého úhoře, který tu před dávnými dobami usnul. Kromě toho, že pod vodopádem můžete pořádat vlastní soutěž Miss nebo Mr. mokré tričko byste si neměli nechat ujít ani koupel v některém z místních přírodních bazénů. Ty během staletí vodní proudy vytvarovali do mnoha velikostí a tvarů a vy je oceníte jako příjemné osvěžení při túrách tímto národním parkem.

Velikonoční ostrovy na Palau

Ten pravý Velikonoční ostrov musíte sice hledat v docela jiné části Tichého oceánu, neméně úchvatné dílo najdete ale i na severním cípu Palau, na ostrově Babeldaob. Ze země se tu tyčí obrovské čedičové monolity, které tu podle legendy zasadili samotní bohové, a které stály oporou hlavní kmenové chýše, tzv. bai. Jak se sem skutečně tyto až 5 tunové masivy dostaly, dodnes není úplně jasné. Pokud si budete při svých cestách severní částí Palau hledat místo na piknik, tohle je to správné míso.

Za nejstarším stojícím bai musíte na samotný jih ostrova Babeldaob. Je 21 m dlouhý, 6 m široký, starý přes 100 let a nese název Airai Bai.

Bansai!

V jižní části souostroví Palau najdete na první pohled nenápadný ostrov Peleliu. Zdání ovšem klame. Během Druhé světová války se jednalo o důležitý strategický bod, o který se mezi sebou přetahovaly americké a japonské síly. Dnes díky tomu na místě najdete nejen skvěle zorganizované muzeum, ale i trosky opuštěných japonských základem nebo amerických tanků i bitevníků. Připomínek těžkých bojů tu najdete vícero. Památku padlých můžete uctít i na některém místních památníků.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    4.4/5 - (7 votes)
Klikněte pro komentář

Pokud Pavel zrovna necestuje, rád se věnuje svým dalším koníčkům, mezi které patří luštění křížovek, vnoučata a v neposlední řadě sledování AZ kvízu.

Nahoru