Connect with us
Skotský skot

Cestopisy

5 způsobů, jak levně procestovat Skotsko křížem krážem

Na východě je ohraničené Severním mořem, na západě Atlantickým oceánem a na jihozápadě Severním průlivem a Irským mořem. Skotsko je jednou ze zemí konstituční monarchie Spojeného království a Severního Irska. Rozléhající se zelená údolí, divoká příroda, whisky, skalnatá úbočí, hrady a hradby. Cestování po Skotsku může být velkým dobrodružstvím, které váš rozpočet nezruinuje. S určitou mírou plánování a praktické zručnosti se snadno a levně dostanete z bodu A (Aberdeen) do bodu B (Brora), C (Crieff) nebo D (Dundee). Seznamte se s 5 způsoby, jak procestovat Skotsko levně.

Reklama

Skotská hora

Cestování vlakem

Železniční systém ve Skotsku nabízí pohodlný a spolehlivý způsob, jak si vychutnat pohled na značnou část této země, hodit nohy na stůl a užít si výlet, na který nezapomenete. Každopádně, pokud se rozhodnete na takovou cestu vydat spontánně, připravte se na to, že to nebude levná záležitost. Nejlepší je proto zajistit si dopředu online rezervaci. Levné jízdenky jsou ve většině případů dostupné 8 až 9 měsíců před datem odjezdu. Touto cestou můžete ušetřit 50, v některých případech až 75 % z původní ceny. Takové lístky ovšem mizí rychleji než David Copperfield na svých kouzelnických představeních, a je proto lepší si výlet dopředu naplánovat a rozdělit ho na části. Pokud se například chystáte na cestu z Edinburghu do Ivernessu, rozkouskujte si ji na jízdy Edinburgh – Perth a Perth – Iverness tím stejným vlakem. Další možností je vyhledat si cestovatelské karty a pasy. V závislosti od vašeho věku a cestovatelských plánů, najdete pro vás možnost šitou na míru. Ať už se jedná o vlakovou kartu pro cestovatele do 18 do 25 let nebo zlevněnou jízdenku pro dva, kteří cestují spolu. Cestovatelské pasy jsou dostupné mezinárodně a poskytují flexibilní a neomezený způsob cestování po celém Skotsku nebo v rámci určitého regionu.

Železniční stanice

Cesta autobusem

Na delší cesty je podle všeho tou nejlevnější variantou cestování autobusem. Stejně jako u vlakové dopravy, i tady si rezervujte lístky dopředu. Cestování mezi většími skotskými městy, hlavně s Megabusem, bývá opravdu velmi levné. Jízda mezi Edinburghem a Glasgowem vás může vyjít na pouhé 4 libry a ze Skotska do Londýna zaplatíte často libru jenom jednu. I tyto výhodné nabídky ovšem mizí závratnou rychlostí. Proto mějte oči na stopkách a webové stránky autobusových dopravců pravidelně kontrolujte. Podobně jako v případě vlaků jsou k dostání různé cestovatelské pasy či karty. K dispozici je například Scottish CityLink Explorer Pass, který můžete využít i při cestování Megabusem. Při návštěvě města jakými jsou Edinburgh nebo Glasgow si vyhledejte celodenní autobusovou jízdenku, jejíž cena obvykle jen lehce přesahuje cestu lístku jednorázového.

Skotská dolina

Lodní doprava

Ve Skotsku byste napočítali přes 800 ostrovů, ze kterých je fakticky obydlených asi jen 130. nejoblíbenějším způsobem, jak se na tyto ostrůvky dostat jsou lodě a trajekty, které často vyrážejí i na velké vzdálenosti. Lodě, které fungují, jako mosty spojující skotskou pevninu s většinami ostrovů jakými jsou, například, Orkney nebo Shetland jsou objemné a opravdu pohodlné. Ty, které si cestu prorážejí mezi ostrovy, jsou pochopitelně menší. Přidanou hodnotou cestováním lodí je nádherný výhled, čerstvý přímořský vzduch nebo i pozorování místních živočichů. Delfíni, velryby, tuleni, žralok obrovský i rozmanité ptactvo. Ušetřete co nejvíc peněz tím, že zkombinujete cestování lodí s autobusem nebo vlakem. Pokud během cestování rádi poznáváte nové lidi, hlavně ty místní, výlet lodí je tou správnou volbou. I tady platí, že nejlíp uděláte, pokud si lístek zajistíte dopředu online. Mezi největší provozovatele trajektové dopravy patří Northlink a Calmac.

Skotský přístav

Zdroj fotografie – KiltedArab / Shutterstock.com

Letecká doprava

Cestování letadlem nemusí být vždy ta nejlevnější varianta, nicméně taková forma přepravy představuje jinou formu dobrodružství. Pokud například poletíte z Glasgowu do Barry určitě nepřehlédněte 3 km dlouhou přistávací dráhu, která se nechází na mušlovo-písečné pláži nebo si vychutnejte let, který drží prvenství v Guinessově knize rekordů jako nejkratší na světě. Cesta mezi severními ostrovy Orkney – Westray a Papa Westray trvá pouhé dvě a půl minuty. Letecká doprava vám ušetří hlavně čas. Let mezi Edinburghem a Wick John O’Groats airport, například, zabere jednu hodinu. Pokud byste se na tuto cestu vydali vlakem, museli byste během 8 – 9 hodinové cesty vystřídat 2 – 3 soupravy. Pokud svůj výlet naplánujete s dostatečným předstihem, můžete i tady výrazně ušetřit. Mnoho lidí volí variantu, při které jednu cestu absolvují letadlem a tu zpáteční vlakem. Tím vytěží z cestování po Skotsku maximum a spojí rychlé cestování s kocháním se přírodou.

Přistávací dráha na pláži

Zdroj fotografie – Spumador / Shutterstock.com

Cestování na vlastní pěst

Každý rok navštěvují Skotsko tisíce turistů, kteří ho chtějí procestovat autem. Najdete tu hned několik mezinárodně známých dálkových tras, které nabízejí skvělé dobrodružství a neuvěřitelný pohled na scenérii místní krajiny. Oblíbenou je například West Highland Way nebo Great Glen Way, ale i cesta Cape Wrath. Mnozí lidé do Skotska jezdí zažít dobrodružství na kánoi nebo kajaku. Jiní na vlastním nebo půjčeném kole vyráží objevovat tiché a neznámé skotské cestičky. Pokud v sobě máte turistického ducha nebo jednoduše milujete čas strávený v přírodě, tento způsob vám nejen ušetří peníze, ale navíc si i užijete jedinečný pohled na Skotsko. John O’Groats, ležící daleko na severu Skotska, je nejvzdálenějším bodem od známého Land’s End, ležícího v anglickém Cornwallu. Právě tyto dva body, které od sebe dělí 1 400 km, jsou často startem či zakončením oblíbené pěší nebo cyklistické túry. Cestováním na vlastní pěst ušetříte nejen na dopravě, ale při kempování i na ubytování.

Výlet na kajaku

 

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    3.2/5 - (4 votes)
1 Comment

Pokud Pavel zrovna necestuje, rád se věnuje svým dalším koníčkům, mezi které patří luštění křížovek, vnoučata a v neposlední řadě sledování AZ kvízu.

Nahoru