Connect with us
Veterán z 50. let

Letenky

Tropická Havana z Vídně za 12 590 Kč

Historický význam Kuby

Španělé dobře věděli, proč ostrov v 16. století kolonizovali. Vždyť Kuba je největším karibských ostrovem a svou strategickou polohou byla odjakživa velmi ceněnou državou. I proto se o toto území během staletí prala ta nejmocnější impéria na světě. Španělům se tento ostrov dařilo dlouho držet pod svojí nadvládou, což je krom jazyka znát zejména na architektuře. Kuba byla vždy dějištěm divokých mocenských sporů, ať už to byly konflikty mezi Španělskem a Británií, či později Spojenými státy nebo mezi revolučními hnutími a místní samosprávou. Místní lidé měli vždy silné cítění pro svobodu, což se odráželo na historii ostrova, ať už jde o spory se Spojenými státy, které si v minulosti na ostrov činily nárok nebo o otázku zrušení otroctví na konci 19. století. A bylo to hlavní město ostrova, Havana, která byla vždy centrem dění.

Reklama

Pohle ulicí na El Capitolio

Díky za špatné vztahy

Paradoxně, právě nevlídné vztahy mezi socialistickou Kubou a kapitalistickými Spojenými státy daly Kubě dnešní kouzlo. Kvůli zákazu dovozu nových amerických vozů si dlouhá desetiletí na největším karibském ostrově místní obyvatelé museli na dlouhou dobu vystačit pouze s vozy dovezenými před rokem 59. Šikovné kubánské ručičky si však poradily a dnes se díky tomu na ostrově tyto vozy prohánějí jako za mlada. Americké embargo, které přitížilo kubánské ekonomice, se poté přičinilo o zbytek dnešní podoby.

Barevná Stará Havana

Stará Havana

Pokud je Kuba perlou Karibiku, pak je Havana bezpochyby výstavním klenotem Kuby. Hlavní město je již tradičně hlavní zastávkou turistů z celého světa. Patina místní architektury společně s vášnivou pouliční hudbou, kvalitním rumem a těch nejlepších ručně balených doutníků navozuje onu ikonickou atmosféru, pod kterou je Kuba známá. Pokud se vydáte do hlavního města Kuby, rozhodně nevynechejte největší chloubu města, Starou Havanu, která je zapsána na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Právě zde naleznete krásné památky, jako například náměstí Plaza de Armas, budovu Palacio de los Capitanes Generales, ve které dnes sídlí městské muzeum, El Capitolio nebo Plaza de La Catedral.

Budova El Capitolio v Havaně

Letenky z Vídně do Havany ➡ 12 590 Kč

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Pokud Pavel zrovna necestuje, rád se věnuje svým dalším koníčkům, mezi které patří luštění křížovek, vnoučata a v neposlední řadě sledování AZ kvízu.

Nahoru