Connect with us

Cestopisy

5 březnových světových festivalů, které byste měli zažít

5 březnových světových festivalů, které byste měli zažít

Ve světě se slaví prapodivné věci, které by nám ani nepřišly na mysl. Zvyky se liší zemi od země. Ale všechny mají jakési kouzlo, které skutečně poznáte, až když se jich zúčastníte. Tradice a oslavy závisí i na ročním období. Například v březnu Španělsko pálí panenky, Belgie si ctí svůj nejdražší poklad, Dillí se zahalí do barev, Irsko je plné zeleného piva a Mexiko vítá jaro s jeho novou energií. Tady je 5 březnových festivalů, které stojí za návštěvu!

Reklama

Las Fallas, Valencie

Pokud máte chuť poznat opravdovou autentickou, nekončící a odvázanou zábavu ve Valencii, navštivte světoznámé Las Fallas. Oslavy pocházejí od starých truhlářů. Ti oslavili příchod jara 19. března pálením kousků dřeva, které sloužilo na podepření světel v zimě. Postupně se přidávaly staré předměty a hadry, které z dřevěné struktury vytvořily cosi, co připomínalo člověka. Nakonec se z nich staly dřevěné panenky, typické pro současný festival. Las Fallas ve Valencii dnes trvá celých devatenáct dní plných tradicí, satiry a jedinečného umění. Zažijete tu ohňostroje, barevné průvody a tradiční ohně. Vítězem této nevídané parády je jen jediná panenka, která bude spálení ušetřena. Vydejte se do valencijských ulic právě v tomto magickém čase a uhádněte, která to bude!

Kdy: 1. – 19. března 2020

Týden čokolády, Antverpy

Nejlepší čokoláda je belgická a není vhodnější příležitostí ji ochutnat než v březnu v Antverpách. Na jeden týden v roce se z Antverp totiž stává čokoládové město. Abyste se mohli ponořit do světa vůní a chutí, musíte si zakoupit vstupenku, se kterou se dostanete do více než 20 čokoládoven , vytvářejících sladkou cestu. Vychutnejte si umění k nakousnutí od čokoládových labutí, přes jemné pralinky po čokoládovou rýži. Pro objevování obchodů zapojených do nabídky uvidíte i hlavní památky. No existuje snad chutnější způsob, jak poznat město?

Kdy: 6. – 15. března 2020

Festival Holi, Dillí

Indický festival plný barev slouží k připomenutí střídajících se ročních období a výhry dobra nad zlem. Zároveň je považován za jeden z nejuctívanějších a nejoslavovanějších indických festivalů. Oslavují ho téměř v každé části této velké země. Dillí samozřejmě není výjimkou. Občas ho nazývají i festivalem lásky nebo festivalem jara. Rituál začíná zapálením vatry den před samotným Holi, během kterého si zúčastnění hrají s barvami. Ohazují se práškovými barvami i zbarvenou vodou. V Dillí je součástí festivalu i hudba s vystoupeními na různých pódiích. Typické jsou též sladkosti připravené místními ženami a drink kanji. Holi se mnohým spojuje s měsícem tzv. Bhang, která se připravuje z listů a plodů kanabisu. Ženy se během svátku modlí za své děti, mír, prosperitu a šťastný domov.

Kdy: 9. – 10. bžezen 2020

Den svatého Patrika, Dublin

Tento svátek je každoročně oslavován 17. března, ačkoliv různé eventy se konají už během celého týdne. Jde o kulturní i náboženskou oslavu irského patrona – svatého Patrika. Patrik se narodil v 4. století v Británii, odkud ho jako šestnáctiletého unesli do Irska jako otroka. Podařilo se mu utéct, ale později se do Irska vrátil, aby přinesl křesťanství. Založil mnoho klášterů, kostelů a škol, až nakonec 17. března roku 461 zahynul. Ačkoliv vás můžou během Dne svatého Patrika zaskočit davy lidí, kterých jsou ulice plné, zhluboka se nadechněte a na chvíli si je zkuste odmyslit – bude to stát za to! Festival se nese ve znamení barů, piva a živé hudby. Highlighty irského večera může být návštěva Guiness Storehouse, Old Jameson Distillery nebo Národního leprechaunského (skřítkovského) muzea.

Kdy: 13. – 17. březen 2020

Jarní rovnodennost, Teotihuacan, Mexiko

Začátek jara se pojí se znovuzrozením a v Mexiku jej oslavují ve velkém stylu. Mnozí totiž věří v silnou energii, která se objevuje právě v tomto období. Tisíce lidí oblečených v bílých barvách se vydají k Pyramidě Slunce v Teotihuacanu, kde předvádí duchovní rituály. Nejznámější pozicí, v jaké je můžete zastihnout, je rozpažení a otočení tváří směrem ke slunci.

Kdy: 20. – 21. března 2020

Zdroj informací: britannica.com, lonelyplanet.com, visitdublin.com, holifestival.org, astroyogi.com, tripsavvy.com, visitflanders.com

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář
Nahoru