Connect with us

Cestopisy

Těchto 15 věcí na Islandu nikdy nedělejte!

Těchto 15 věcí na Islandu nikdy nedělejte!

Asi mi dáte za pravdu, když řeknu, že Island je jedna z nejkrásnějších zemí na světě. Za poslední rok ji navštívily statisíce turistů z celého světa a příští rok je očekáván počet turistů vyšší než 2 miliony. Připadá vám to moc? Možná ano. Naštěstí je Island ostrovem plným dobrodružství a i když se sem vydáte během sezóny, turisté jsou rozprostřeni všude možně. I ty nejkrásnější atrakce můžete klidně navštívit i za pomoci půlnočního slunce. Ale o tom někdy jindy. Islandští průvodci vydali jeden celkem zajímavý a určitě i zábavný seznam věcí, kterým byste se na Islandu měli během návštěvy vyvarovat. Čtěte dál a možná se dozvíte pár věcí, které jste doteď ani netušili.

Reklama

15. Deštník nechte pěkně doma

Islandské počasí není nikdy zlé, to jen vy jste málo oblečeni, říká se. A ať už dobře oblečeni nebo ne, deštník si raději s sebou neberte. Díky rychlým změnám počasí a silnému větru vám bude na nic.

14. Nekupujte si balenou vodu

Pokud si můžete vybrat mezi vodou z kohoutku a balenou vodou, klidně si vyberte první možnost. Jednak vás balená voda vyjde dráž, než v jiných evropských zemích a zároveň je to výborný marketingový tah na turisty.

13. Nepijte v baru před půlnocí

Island proslavily i bujaré párty a oslavy, zejména pokud se bavíme o větších městech, jako Reykjavíku. Proč ale před půlnocí neuvidíte téměř žádného z místních popíjet v baru? Protože je to extrémně drahé. Většina z nich začne doma a do města pokračuje až v brzkých ranních hodinách. Výjimkou můžou být různé happy hour nabídky (šťastné hodinky), ale i tak je víkendové pití v barech extrémně drahé, za jeden účet můžete v podniku nechat klidně i stovky eur.

12. Nezapomeňte si plavky

Horkých pramenů je na Islandu nepočítaně a většina z nich je zdarma. Vždy, když bude taková možnost, mějte u sebe plavky s ručníkem a utíkejte se vykoupat. Příjemně vás to na celý den zahřeje.

11. Nespoléhejte se jen na GPS

Tuto věc nejlépe ilustruje skutečná událost, která se před nějakým časem udála. Osmadvacetiletý turista jménem Noel z New Yorku přiletěl na letiště do Keflavíku, kde si půjčil své předem zamluvené auto a vyrazil na cestu do hotelu, který si zarezervoval. Do tohoto momentu bylo všechno v pořádku. Vtipná historka to byla od chvíle, kdy Noel zadal do navigace adresu Laugarvegur. Problém byl, že jeho hotel byl na ulici Laugavegur – tedy bez písmene R před v. Cesta tak namísto 50 minut trvala 5 a půl hodiny a Noel dorazil do nádherné vesničky na severu Islandu, kde se vše vysvětlilo. Proto si dejte pozor při plánování cesty a zadávání výrazů do navigace, například už jen letiště Keflavík se jmenuje úplně stejně jako městečko v odlehlejší části Wesrfjords.

10. Ledové jeskyně jsou přístupné jen v zimě

Mnoho lidí vidí pěkné fotografie z ledovcových jeskyní a říká si: tam chci určitě jet! A my to určitě i doporučujeme, ale pozor na čas, kdy se chcete do ledovcových jeskyní vydat. Od června do října je to zakázané, mohlo by se stát, že se během tání ledovců už nikdy nedostanete ven.

9. Polární záře v létě nebude

Jeden z nejkrásnějších úkazů, který je možné spatřit na obloze, je dostupný jen pár měsíců v roce. Proto, pokud chcete lovit polární záři, nikdy na Island nejezděte od května do srpna. Žádnou totiž neuvidíte!

8. V zimě vám na některá místa nestačí ani den

Pokud jste to nevěděli, tak Island má v zimě kolem 4 hodiny slunečního svitu. Proto všechny výlety plánujte opatrně a i na přesuny si vyhraďte více času, než bývá běžně zvykem. Světla tu ubývá opravdu rychle, a tak můžete zůstat uprostřed tmy na půl cesty zapadlí ve sněhu a bude těžké vyhledat pomoc.

7. Neházejte mince do přírodních jezírek a gejzírů

Zdá se vám to absurdní? Tak vězte, že někteří turisté to skutečně dělají. Hází pro štěstí mince do přírodních jezírek. Takže doporučení průvodců zní: Pokud si vážíte přírody, NEDĚLEJTE TO!

6. Nezůstávejte jen v Reykjavíku

To by bola největší chyba v životě. I když je to úžasné místo s množstvím výborných restaurací, uměleckých událostí, galerií a muzeí, skutečný Island začíná tam, kde Reykjavík končí.

5. Nechoďte mimo chodníky

Co by tu člověk neudělal pro dokonalou fotku, že? Vždyť i Justin Bieber ve svém klipu chodil po místech, kde je to zakázáno… Nedělejte to! Nevycházejte z turistických stezek. V první řadě kvůli vaší bezpečnosti a i kvůli tomu, aby se zachovalo všechno to krásné, co Island nabízí.

4. Tučňák nebo polární medvěd jsou utopií

Pokud jste si mysleli, že na Islandu uvidíte všechna zvířátka, která jsou schopna žít v nehostinných zimních podmínkách, jste na omylu. Island je velmi bohatě osídlen velkým množstvím ptactva, ale tučňáci žijí jen na jižní polokouli a polární medvědi mají radši ještě chladnější podmínky – Grónsko, Kanadu nebo například severní Norsko.

3. Alkohol si v supermarketu nekoupíte

Překvapení? Na Islandu je to už jednou tak – pivo a jakýkoliv jiný alkohol jen ve speciálních obchodech Vínbúðin nebo na letišti.

2. Nechcete nic jiného než čtyři kola

Ceny za pronájem auta se na Islandu pohybují kolem stovek až tisíců eur. Proto lidé často volí možnost rezervovat auto bez pohonu 4×4 s vidinou levnějšího půjčovného. Pokud chcete jet ale daleko od Reykjavíku a na Zlatý okruh, neberte nic jiného než auto s pohonem čtyř kol. Jinak v tom lepším případě zůstanete viset s defektem nebo rozbitou nápravou, v tom horším vaše auto odnese řeka…

1. Nikdy se nekoupejte na plážích Reynisfjara

Statisticky, jednou z nejhloupějších věcí na Islandu, je koupání na jedné z nejjižnějších islandských pláží. Představte si, že mezi Islandem a Antarktidou není pevnina a vody Atlantského oceánu putují tisíce kilometrů, během nichž nabírají na síle a bičují islandské pobřeží hlava-nehlava. Aktuálně jsou to už desítky lidí, kteří nerespektovali zákaz koupání nebo surfování v této oblasti a doplatili na to. Vlny Atlantiku jsou nebezpečné kromě jiného i pro ty, kteří se jen chtějí projít po pobřeží. Mějte na paměti, že neohrožujete jen sebe, ale i všechny lidi, kteří se vás v případě nějakého incidentu pokusí zachraňovat.


Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Sleva 250 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, objednej letenky na Pelikan.cz za minimálně 500 Kč, zadej slevový kód PECKYAPPKA a ušetři 250 Kč z objednávky.
  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

Pelipeckovní roadtrip po USA: 3. díl – New Orleans https://t.co/zIypwNP8fX2 dny dozadu
Jarní Menorca z Vídně od 1 016 Kč! Zažij to nejlepší z pláží i turistiky https://t.co/AgUIqTPre92 dny dozadu
Vilnius: Místo, které si chtěl Napoleon odnést na dlani do Paříže https://t.co/IlYR0Wlx3e2 dny dozadu
AKČNÍ LETENKY: Mallorca, Řím, Athény a další od 376 Kč https://t.co/vcgOxhAr2T2 dny dozadu
Thajsko od 1. 2. opět spouští program Test & Go. Do Sandboxu přibyly další destinace https://t.co/JOkYIAod4O #koronavirus3 dny dozadu
Kam na sólo cestu v roce 2022? 13 tipů na TOP zážitky, když potřebuješ vyvětrat hlavu https://t.co/uZCSyGd1xm3 dny dozadu
Objev Mallorcu s akčními letenkami z Vídně nebo Prahy od 532 Kč https://t.co/DXYXHePgyI3 dny dozadu
Bangkok: 7 tipů, co navštívit v thajské metropoli https://t.co/ob32loLqXn3 dny dozadu
Z Vídně přímo do New Yorku s Austrian Airlines od skvělých 8 490 Kč https://t.co/uEqmtGomoQ3 dny dozadu
PECKA DNE: Ubytování v lázeňském městě Karlovy Vary se snídaní od 1 790 Kč https://t.co/ZQIVD9xO953 dny dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru