Connect with us

Asie

12 opuštěných míst, z nichž budeš mít husí kůži

12 opuštěných míst, z nichž budeš mít husí kůži

Znáte ten pocit, když máte z nějakého místa husí kůži a nemůžete se rozhodnout, zda je to krásné nebo děsivé? Na světě je takových míst hodně a tady je jen malá ochutnávka.

Reklama

Valle dei Mulini (Údolí mlýnů), Itálie

Překvapivě moderní budova nacházející se v hluboké trhlině vytvořené prehistorickým zemětřesením. Ačkoliv byly mlýny postaveny ve 13. století, celý komplex byl opuštěn mnohem později. Mlýny byly přesunuty do nedalekého Piazzo Tasso v roce 1886 a z budovy bylo vše vystěhováno až v roce 1940. Kamenné domy rychle zarostly rostlinami a jakoby splynuly s okolní krajinou. Ve vlhkém prostředí postupně chátrají víc a víc, jakoby byly prázdné už po staletí.

Zdroj: Getty

Medzinárodní železniční stanice Canfranc, Španělsko

Fascinující železniční stanice ve španělských Pyrenejích měla celkem dramatický život. Po jejím otevření roku 1928 byla největší železniční stanicí v Evropě. Jenže o 8 let později zažila španělskou občanskou válku a ve druhé světové byla využívána nacisty. Pokusili se ji několikrát rekonstruovat a využívat, svůj někdejší půvab ale už nikdy nezískala.

zdroj: Getty

Mořské pevnosti Maunsell, Anglie

Teď se panečku dostáváme k zajímavějším kouskům… Obrovské železné věže byly postaveny v ústí řeky Temže na ochranu Anglie před německými nálety během druhé světové války. Pevnosti se přestaly využívat v 50. letech a v následujících desetiletích je používali radioví operátoři. Dnes je jedna z nich managerována mikronárodem Principality of Sealand a ostatní můžeš za jasného počasí pozorovat z lodi nebo z břehů Shoebury Easr Beach.

zdroj: Getty

Pripyat, Ukrajina

Pripyat je město zasáhlé roku 1986 černobylskou nukleární katastrofou. Během incidentu se uvolnilo velké množství radiace a obyvatelé museli místo opustit. Teď je jedním z nejznámějších bezprizorních míst, zejména díky strašidelným svědectvím tragické události. Hračky, zastavené hodiny, slavný rozkládající se zábavní park. Jako by to vypadlo z nějakého mystery hororu – jenže nejde o film…

Ostrov Hašima, Nagasaki, Japonsko

Husí kůži vyvolávající místo bylo kdysi nejhustěji obývaným ostrovem světa. Lidé se o něj začali zajímat, když zjistili, že se pod ním nachází hodně nevytěženého uhlí. Postupem času, s ubývajícím uhlím ubývali i jeho obyvatelé. Dnes je město duchem uprostřed oceánu. Vidět si jej mohl i ve filmu James Bond.

Kangbashi, Ordos, Čína

Vítej v nejmodernějším městě duchů. Záměrem tohoto města byla 337 km² velká rezidenční oblast pro milion lidí. Konstrukce futuristického města začala roku 2003, ale developeři narazili na problém. Pro naplnění velmi drahých apartmánů se nenašel dostatek zájemců. Ani poloha na vzdálené poušti nepřispěla. Město můžeš stále navštívit. Prohlídni si překvapivě nenarušené budovy a umělecké instalace…

zdroj: Liu Lei

Rubjerg Knude Maják, Dánsko

Na pobřeží Severního moře stojí už desetiletí opuštěný maják. Důvodem jsou písčité duny. Otevřený byl v letech 1990-1998, potom sloužil jako muzeum a kavárna, až dokud písek nedonutil majitele úplně ho uzavřít v roce 2002. Ačkoliv se u něj stále můžeš projít a vyfotit si ho, měl by si tak udělat co nejdříve. Maják byl o 70 m posunut, aby se nepropadl do oceánu, ale i tak na něj podmínky okolí stále působí.

zdroj: Elisabeth Coelfen / EyeEm

Tianducheng, Hangzhou, Čína

Ačkoliv na některých fotkách vypadá město jako Paříž po apokalypse, ve skutečnosti jde o čínskou miniaturní repliku francouzského města. Ambiciózní výstavba městečka z roku 2007 s vlastní Champs-Elysée a téměř 92 metrů vysokou napodobeninou Eiffelovky neskončila úplně podle představ. Z romantického záměru vzniklo tak trochu děsivé místo, které mělo původně obývat až 10 000 lidí. Žije jich tu dodnes jen pár a ulice jsou většinou prázdné.

zdroj: Getty

Věž na jezeře Lago di Resia, Jižní Tyrolsko, Itálie

Na začátku roku 1940 postavila elektrická společnost přehradu na sjednocení dvou jezer v jižním Tyrolsku. Oblast byla kdysi domovem několika vesniček, ale ty byly zatopeny (úmyslně) během výstavby přehrady. Jediná viditelná připomínka utopených míst je zvonice ze 14. století. Okolní hory jsou oblíbené turisty a v zimě, když jezero zamrzne, můžete dokonce na věž i vyjít.

Kostel svatého Jiří, Luková, Česká republika

Kostel postavený v roce 1352 má zajímavou historii. Byl téměř zničen požárem, hned několikrát a jeho střecha se částečně zhroutila během pohřbu v roce 1968. Po tomto incidentu byla kongregace přesvědčena, že v kostele straší a odmítla do něj vstoupit. Následně byla budova vykradena a posprejována vandaly. Všechno se ale změnilo roku 2012, když se student fakulty umění a designu rozhodl kostel využít pro svou bakalářskou práci. Umístil tu kolekci 30 soch duchů v bílých hávech, sedící v lavicích, postávající v prostoru. Kostel duchů je díky tomuto projektu navštěvován mnohými turisty a začalo se mu říkat Kostel duchů

Ostrov panenek, Xochimilco, Mexiko

Ačkoliv je Xochimilco zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, proslavilo se něčím docela jiným – ostrovem panenek. Skryté mezi mnohými kanály rostou stromy, ověšené panenkami, až působí jako z nějakého hororu. Ve skutečnosti byl domovem muže jménem Julian Santa Barrera. Po tom, co našel v jednom kanálu tělo mrtvého děvčátka, posbíral a vystavil hračky ve víře, že jimi odradí ďábelské duchy. Odvážlivci si můžou pronajmout loďku a na ostrov se podívat. Minimálně z bezpečné vzdálenosti.

Mezinárodní letiště Nicosia, Kypr

Tohle letiště bývalo rušné a úspěšné od roku 1930, kdy jej otevřeli, až po 1974, kdy zůstalo celkem opuštěné. Stalo se tak kvůli turecké invazi na Kypr. Za posledních 40 let venku stojící letadla chátrají a check-in pulty a haly chytají jen prach a špínu…

zdroj: Getty

Přeloženo s Pelipecky.sk, autor původního článku: Hana Kuchárová.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (2 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru