Connect with us
Malta

Cestopisy

10 věcí, kterými vás Malta během jara i léta okouzlí

10 věcí, kterými vás Malta během jara i léta okouzlí

Víte, co mají společné odvážní rytíři, Pepek Námořník a malí bílí pejsci? Jedno slovo – Malta! Kromě krásných pláží s průzračnou vodou a známých jazykových pobytů vás tento ostrov překvapí a okouzlí dobrodružnou historií a divokou přírodou. Odhalte s námi 10 věcí, které dělají nejmenší stát Evropské unie jedinečným zážitkem. Na úvod přidáváme také akční letenky.

Reklama

Akční letenky na Maltu

1. Ostrov sokola?

Pravděpodobně jste už někdy slyšeli o Maltézském řádu, přezdívaném také johanité. Na začátku stáli odvážní rytíři, kteří v Jeruzalémě spolu s Řádem templářů chránili poutníky a posvátná křesťanská místa ve Svaté zemi. Za svou udatnost jim král Karel V. a tehdejší papež darovali jako léno souostroví Malta za symbolickou cenu jednoho maltského sokola ročně. Uvažujete, jestli byl maltský sokol nějaká středověká měna? Ne, skutečně šlo o dravého opeřence s čepkou na hlavě. Vzhledem k tomu, že se Malta nacházela přímo mezi Evropou a arabským světem, byla často na ráně krvavých útoků Osmanské říše, kterým však johanité úspěšně odolávali.

Co to má společného s vaší dovolenou? Skoro všechno! Mohutné hradby, pevnost v hlavním městě Valletta a nejkrásnější chrámy – toto jsou jen některé z odkazů, které tu po sobě nebojácní rytíři zanechali.

Centrum města Valletta.

Po tom, co ostrov na krátko padl do rukou Napoleona, se stal v roce 1800 britskou kolonií. Pro koloniální velmoc šlo o strategické území při doplňování paliva pro parníky na cestě do Indie. Svoji autonomii získala až v 60. letech minulého století, ale druhý úřední jazyk je doposud angličtina.

2. Elegantní rytířská pevnost La Valletta

Hlavní město Valleta, které je obehnané zdmi z čas maltézských rytířů, působí spíš jako hrdá pevnost. A přesně tou Valletta byla. Založená řádem, pojmenovaná po jejich velmistrovi a projektovaná jedním z nejlepších stavitelů své doby na příkaz samotného papeže.

Ulice Valletty.

Pýchou města je Katedrála sv. Jana, pojmenovaná po Janu Křtiteli, který byl patronem maltézského řádu. Po staletí se tu nacházela vzácná relikvie – jeho pravá ruka. Aby ji neukořistil Napoleon, byla převezena pryč a dnes je v Černé hoře. Samotná katedrála není zvenku ničím nápadná a výjimečná. Když však vstoupíte dovnitř, už je to něco úplně jiného. Všechno je tu honosně zdobené a nachází se tu oltářní obraz namalovaný Caravaggiem, který se na Maltě skrýval. Dokonce byl jistou dobu členem rytířského řádu. Za jeho záhadnou smrtí údajně stojí samotní rytíři, protože malíř při roztržce zranil jednoho jejich člena.

Přímo v srdci města najdete Palác velmistra, který se, jak jinak, také týká rytířů. Po staletí byl jejich hlavním stanovištěm. V současnosti tu sídlí prezident a parlament. Veřejnosti jsou ale i přesto některé prostory stále přístupné.

Plác velmistra ve Vallettě.

Na procházku určitě doporučujeme starý přístav, kde na promenádě natrefíte na super restaurace, kavárny a obchody.

Přístav města Valletta.

Nedaleko Valletty najdete tři šmrncovní městečka, nazývané fikaně – Tři města. Senglea, Cospicua a Vittoriosa. Jsou kouzelné, mají příjemné promenády a méně turistů než Valletta.

3. Malta má malé bratry! A ti mají nejkrásnější pláže!

O Maltě se většinou hovoří v jednotném čísle jako o ostrově. Ve skutečnosti jde o souostroví a dvěma dalšími největšími ostrovy jsou Gozo a Comino. Gozo je známý svými dramatickými útesy a jeskyněmi. Právě zde se nacházela nejfotogeničtější scenérie Malty – Azurové okno, které se minulý rok v březnu zřítilo během silné bouřky do moře. Ale máme i dobrou zprávu – vápencový zázrak zažívá znovuzrození ve formě nádherného podmořského výjevu, které se nabízí potápěčům.  Ti se totiž nyní vrhají do hlubin a navštěvují ho v místě jeho posledního odpočinku.

Jen pár metrů od pochovaného Azurového okna se nachází další krásný výjev – Modrá díra. Je to podmořská jeskyně, která přechází do přírodního bazénu lemovaného skálami.

Azurové okno na ostrově Gozo.
*Takto vypadalo Azurového okno spolu s Modrou dírou před svým zhroucením.

Na ostrově se nachází jeskyně Kalypso, ve které Homér údajně napsal své veledílo Odyssea. Ostrov Comino je prakticky neobývaný, ale za to velmi oblíbený na jednodenní výlety lodí. Nachází se tu nejznámější pláž Blue Lagoon, která má vodu tyrkysovou jako pohlednice upravená ve Photoshopu. Nezpoměňte si potápěčské brýle a šnorchl. Malá pikoška na závěr – ostrov kdysi sloužil jako útočiště pirátů.

Blue Lagoon na ostrově Comino.

4. Místo, které si žije po svém

Na jižní straně ostrova, v tiché zátoce si klidně podřimuje městečko Marsaxlokk. Je to spíš rybářská vesnice, kde si mnoho obyvatel nevšímá měnícího se světa okolo. Tyrkysové moře, barevné rybářské lodičky a milí obyvatelé. Rybolov je dodnes hlavním způsobem obživy místních a udává tu tempo života, které plyne stejně pomalu, jako před několika desetiletími.

Přístav ve městě Marsaxlokk.

Rybářské loďky vypadají jako z pohádky. Jsou velmi barevné, nazývají se „luzzu“ a vepředu mají namalovaný pár očí. Jde o tradici z dob, kdy ostrov obývali Féničané. Ti totiž věřili, že takzvané oči Osirise ochrání rybáře na širém moři.

Typická maltská loďka "luzzu"

Pokud milujete ryby a mořské plody, lepší místo na oběd nebo večeři nenajdete. Všechny suroviny jsou úplně čerstvé a velkým zážitkem pro vás bude i rybí trh, který se koná tradičně každou neděli. Marsaxlokk si prostě žije svým vlastním životem a pravidelně ho najdete na seznamu nejkrásnějších míst na světě.

5. Objevte podzemní nekropole

Nedaleko Valletty se nachází Hal Saflieni Hypogeum, jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť na světě. Jde o systém chodeb, katakomb a chrámů, vytesaných do hloubky čtyř poschodí. Vstoupíte do mysteriózního světa 3000 let př.n.l., kde se vykonávaly tajemné pohřební rituály. Objeveno tam bylo až 7000 těl. Jde o jednu z nejzajímavějších a nejhodnotnějších atrakcí ostrova, a proto je potřebné si vstup objednat s pořádným předstihem. Děti do 6 let bohužel nemají vstup povolen.

Nekropole hypogeum

Kdyby se ve vás probudil Indiana Jones a měli byste chuť na další archeologické skvosty, namiřte si to do neolitických chrámů Hagar Qim a Mjandra. Vytesané do vápence a tyčící se nad mořem působí velmi vznešeně. Tyto megalitické stavby jsou starší než pyramidy.

Archelogické nálezy na Maltě.

6. Lov na nejkrásnější pláž

Malta je plná krásných pláží, a proto jsme vybrali jen ty, které za to opravdu stojí. Pláž Mallieha Bay je největší a jedna z těch nejkrásnějších na Maltě. Díky příjemnému písku, pozvolnému vstupu do moře a teplé čisté vodě je ideálním místem pro rodinnou dovolenou na Maltě.

Golden Bay se nachází v severozápadní části a známá je zejména díky zlatému písku.

Zátoka Golden Bay.

Ramla Bay je údajně nejkrásnější pláží na ostrově Gozo. Se svým jemným pískem zbarveným dočervena a průzračnou vodou je skvělým místem i pro děti. Nedaleko se nachází i již zmiňovaná jeskyně Kalypso.

Zátoka Ramla Bay.

Ostrov Comino se zase může pyšnit pláží Blue Lagoon, která je, jak už její název napovídá, oblíbená hlavně kvůli azurové vodě. Pláž je relativně maličká, a proto, pokud se jí rozhodnete navštívit v hlavní sezóně, si zkuste přivstat nebo počkat na pozdější odpoledne, až se většina turistů odebere pryč.

Skvělým tipem je i St. Peter’s Pool – krásná zátoka nedaleko městečka Marsaxlokk. Dostanete se tam autem nebo loďkou.

St. Peter!s Pool.

7. Kde tancoval Pepek námořník

Jednou z nejoriginálnějších turistických atrakcí na Maltě je Popeye Village. V zátoce Anchor Bay, nedaleko města Mellieha, se nachází pohádkové místo, kde se v 80. letech natáčel muzikál Pepek, v hlavní roli s Robinem Williamsem a Shelly Duvall.

Pobřeží Malty.

Barevné domečky si zachovaly stejnou podobu jako v době natáčení. Pokud máte děti a jste milovníci animovaných filmů nebo starých muzikálů, bude to pro vás zábavný zážitek. Milovníci kýče se mohou rozhodnout mít zde dokonce i svatbu.

Vesnička Pepka Námořníka.

Na Maltě se natáčely i scény z filmu Trója, Gladiátor nebo Hrabě Monte Christo. A pamatujete si původní verzi filmu Souboj Titánů? Ohavný Kraken vylézá z vody přímo v Azurovém okně na ostrově Gozo, a přesně tam se natáčely i scény z Game of Thrones.

8. Spící město

Pokud se chcete přenést v čase, navštivte město Mdina. Skrývá se za vysokými hradbami na kopci ve vnitrozemí a je miláčkem turistů. První obyvatelé se tu objevili asi před 4000 let a vystřídali se tu Féničané, Římané, ale i Arabi, kteří mu dali jméno. Kdysi hlavní město kvůli absenci přístupu k moři postupně ztrácelo na významu a stalo se oblíbeným místem oddechu a relaxu pro maltézskou středověkou smetánku. Do dnešního dne tu v honosných domech a historických sídlech žijí významné a vážené rodiny. Nachází se tu krásný chrám, muzea, katakomby, paláce, výborné restaurace a stylové kavárny. Návštěvníci na něj nedají dopustit právě kvůli atmosféře a pocitu, že tu čas plyne tak nějak pomaleji. Mnozí ho proto přezdívají Tiché nebo Spící město.

Mdina

9. Po stopách vraků z 2. světové války

Pobyt na Maltě potěší i nadšené potápěče. Ve vodách ostrova se nachází mnoho vraků. Mezi nejznámější a dobře dostupný klenot pod hladinou moře patří britský torpédoborec HMS Maori, který se podílel na potopení německé vojenské lodě Bismarck. Vrak se nachází téměř přímo v přístavu města Valletta v hloubce jen 14 metrů, takže prozkoumat ho mohou i začátečníci.

Potápěč objevující potopená vrak lodi u Valletty.

Lákadlem jsou i krásné podmořské jeskyně a útesy plné podmořského života. Číhat na vás budou různé ryby, barakudy a chobotnice, ale nemusíte se bát, protože okolo souostroví nejsou téměř žádná nebezpečná stvoření. I pokud nepatříte mezi certifikované potápěče, ale rádi se kocháte podmořským světem, na ostrovech Gozo a Comino je mnoho míst, kam můžete jít šnorchlovat.

10. Na Maltě to žije!

Máte pocit, že Malta je úžasná, plná historie, ale tak trochu nuda? Omyl! Každoročně se tu v červenci koná jeden z největších hudebních festivalů v Evropě – Isle of MTV. Vystoupili tam už umělci jako David Guetta, Lady Gaga, Black Eyed Peas, LMFAO nebo Chemical Brothers. Nachází se tu mnoho podniků a nočních klubů, ve kterých se dá výborně zabavit i když nestihnete MTV festival.

Jak se po Maltě přepravovat?

Jako suvenýr z dob britské nadvlády si Malťané nenechali jen perfektní angličtinu, ale také řízení na levé straně. Jestli jste zvažovali půjčení auta, ale na volant naopak si netroufáte, hlavu vzhůru. Všude po ostrově jezdí žluté autobusy. Jediná rada zní: pokud stojíte na zastávce, musíte na okolojedoucí autobus divoce mávat, jinak kolem vás jen profrčí. Ne, že by vás řidič nechtěl vzít, jen jde o to, že jste neprojevili dostatečný zájem. Nejde o nic zlomyslného, tak to tu prostě chodí.

Typický žlutý autobus na Maltě.

Oblíbeným způsobem místní dopravy je water taxi – tzn. loďka která vás rychle přepraví z jednoho místa na druhé.

Co na Maltě ochutnat?

Pokud chcete skutečně poznat nějakou zemi, musíte vědět, jak chutná. Místní kuchyně na je vskutku výborná. Asi největší tradici na ostrově má králičí maso, nazývané fenek (takže nebojte, nebudou vám servírovat pouštní lištičku). Připravuje se na mnoho způsobů, nejčastěji jako ragú na víně s bylinkami. Výborné je i lokální vepřové a hovězí, nezklame vás ani zelenina a ovoce. Za pozornost však stojí zejména ryby a mořské plody. V restauracích jsou zpravidla čerstvé a výborné. Obyvatelé jsou obzvlášť pyšní na skvělý chléb a každá vesnička má svou vlastní pekárnu.

Tradiční maltský chléb.

Dovolená na Maltě?

Už teď se nemůžete dočkat, kdy toto všechno zažijete na vlastní kůži? Vyložte si nohy, všechno jsme zorganizovali za vás. Skvělý prodloužený víkend nebo dovolenou, navíc za skvělé ceny si můžete vybrat ZDE.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (2 votes)
2 Comments

Cestování je láska, to Lenka ví už dlouho. Hlavu jí zamotalo Slovinsko, Japonsko, Austrálie, Jihovýchodní Asie, ale i Spojené státy americké, které procestovala křížem krážem. Při první příležitosti v práci žadoní o další dovolenou, protože s oblibou tvrdí, že cestování lidem otevírá oči. A není nic krásnějšího než objevovat, že existuje i svět mimo naši komfortní zónu.

Nahoru