Connect with us
Francouzská národní knihovna

Cestopisy

Nejkrásnější knihovny na světě

Zdroj: S. Bonaime / Shutterstock.com

Reklama

Americký komik Groucho Marx jednou řekl: „Musím přiznat, že televize má skvělý vzdělávací vliv. V momentě, kdy ji někdo zapne, odejdu do knihovny a přečtu si dobrou knihu.“ Pokud i vy dáváte přednost knihám místo televize a uvažujete o návštěvě nějaké té knihovny, pojďte se s námi podívat do těch deseti nejkrásnějších. Možná budete překvapení, že tři z nich máme přímo pod nosem. Vezmeme to ale pěkně postupně…

1. Knihovna George Peabodyho v Baltimoru

Knihovna byla postavena jako součást Peabody Institute. Dnes je součástí Univerzity Johnsa Hopkinse v Baltimoru. Byla otevřena v roce 1878 a v součastnosti obsahuje více jak 300 000 knižních titulů, z nichž většina pochází z 18. stol. až začátku 20. stol. Při tak obrovském počtu knih vás asi nepřekvapí, že zabírají všech pět pater budovy.

Několik patrová knihovna George Peabodyho

Zdroj: Andrea Izzotti / Shutterstock.com

2. Rakouská národní knihovna ve Vídni

Pokud jste si mysleli, že 300 000 knižních titulů je moc, tak co teprve řeknete na číslo 3,8 milionu? Přesně tolik titulů se totiž nachází v Rakouské národní knihovně, která byla svého času císařskou knihovnou. Skutečně jedinečný skvost barokní éry najdete v nedalekém vídeňském Hoffburgu.

Kupole rakouské národní knihovny

Zdroj: Minoli / Shutterstock.com

3. Knihovna Real Gabinete Portugues de Leitura, Rio de Janeiro

Knihovna v brazilském Riu střeží ty nejvzácnější sbírky portugalských knižních děl. Postavená byla koncem 19. století a dodnes působí na návštěvníky stejně impozantně jako tehdy. Dojem velkoleposti vytvářejí zejména nekonečné řady polic s knihami, které vyplňují téměř každý centimetr plochy stěn, a to až po samotný strop.

Pompézní knihovna v Rio de Janeiru

Zdroj: T photography / Shutterstock.com

4. Knihovna paláce Mafra v Portugalsku

Knihovna se nachází jen přibližně 43 km od Lisabonu. Už od svého otevření v roce 1771 je domovem kolonie malých netopýrů, kteří v zimě spí za policemi knihovny a v létě v nedalekém sadě. Netopýři jsou však mezi obyvateli vítaní, protože loví hmyz, který by jinak poškozoval vzácné knihy. Tomu říkáme symbióza!

Knihovna Mafra palace s bílým stropem

Zdroj: StockPhotosArt / Shutterstock.com

5. Francouzská národní knihovna v Paříži

Jedna z největších knihoven na světě se pyšní 14 milióny knih. Knihovna je tak obrovská, že sestává až z 5 samostatných objektů. Na fotce je zobrazená Labrousteova čítárna, kterou najdete v knihovně Richelieu. Při návštěvě Francouzské národní knihovny si nenechejte ujít jedno z jejích hlavních lákadel, kterými jsou glóbusy Ludvíka XIV.

Interiér francouzské národní knihovny

Zdroj: S. Bonaime / Shutterstock.com

6. Královské knihovna kláštera San Lorenzo de El Escorial ve Španělsku

Královské sídlo a klášter najdete necelých 50 km od Madridu v městečku San Lorenzo de El Escorial. Klenotem komplexu je knihovna postavená za časů španělské inkvizice. Hlavní sál knihovny zdobí glóbusy a bohatě malovaná klenba, která je tematicky členěná do sedmi zón podle svobodných umění, mezi která patří gramatika, rétorika, logika, aritmetika, hudba, geometrie a astronomie.

Knihovna El Escorial a její bohatě zdobený interiér

Zdroj: John_Silver / Shutterstock.com

7. Newyorská veřejná knihovna

Je vám tato knihovna povědomá? Tak to ji pravděpodobně znáte z filmu Krotitelé duchů. Pořád nic? A co takhle filmy Spiderman, Ted 2 nebo Snídaně u Tiffanyho? Knihovna má k filmovým hvězdám velmi blízko. Svůj domov v ní našli i originální plyšové hračky Medvídka Pů a jeho přátel.

Známá knihovna v New Yorku

Zdroj: travelview / Shutterstock.com

8. Knihovna Trinity College v Dublinu

Do knihovny nejprestižnější irské univerzity putuje každá publikace vydaná v této zemi. Pýchou knihovny je tzv. Dlouhý pokoj, pocházející z 18. století, ve kterém se nachází přes 200 000 starobylých knih. Uličky knihovny zdobí mramorové busty filosofů a spisovatelů pocházející ze stejného období. Klenotem knihovny je vzácná kopie vyhlášení Irské republiky (1916) a také nejvzácnější kniha Irska, Kniha z Kellsu, což je iluminovaný evangeliář pocházející z konce 8. století.

Temná knihovna Trinity College v Dublinu

Zdroj: VanderWolf Images / Shutterstock.com

9. Strahovská knihovna v Praze

Nakonec tu máme snad ty dvě nejkrásnější knihovny na světě, které můžete navštívit přímo v Praze. Tou první je strahovská knihovna, která v útrobách Strahovského kláštera střeží více než 200 000 knih. Knihovna je tvořena teologickým a filosofickým barokním sálem, která spojuje chodba. V ní se nachází Kabinet kuriozit s vysušenými exponáty žraloků, želv, krabů a jiných podmořských živočichů.

Sympatický interiér knihovny na Stahově

Zdroj: Maciej Bledowski / Shutterstock.com

10. Klementinum – Národní knihovna České republiky v Praze

Druhově rozmanitou knihovnou je Národní knihovna České republiky, která sídlí v komplexu Klementinum, který najdete nedaleko Karlova mostu. Barokní knihovna byla původně jezuitská, než ji Marie Terezie vyhlásila za veřejnou univerzitní knihovnu. V čele knihovny je umístěn obraz císaře Josefa II, který sem dal dovést zabavené knižní sbírky ze zrušených klášterů. Sál knihovny je dekorovaný fenomenálními stropními freskami na téma věda a umění, přičemž jeho střed zdobí sbírka geografických a astronomických globusů.

A post shared by Jojo Jiao (@dreamerjojojiao) on

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Pokud Pavel zrovna necestuje, rád se věnuje svým dalším koníčkům, mezi které patří luštění křížovek, vnoučata a v neposlední řadě sledování AZ kvízu.

Nahoru