Connect with us

Cestopisy

10 důvodů proč navštívit Marrákeš

10 důvodů proč navštívit Marrákeš

Nezvyklá kombinace staré a moderní architektury, burácející trhy s prodejci na každém kroku, kouzelníci s hady v doprovodu vykladačů budoucnosti, ale i vynikající jídlo s omamnou exotickou hudbou v pozadí. To všechno patří do jedinečné atmosféry, kterou pro vás přichystá Marrákeš. Všechno je tam tak specifické a zajímavé, že se vůbec nedivíme, proč si Marrákeš oblíbili i členové kapely Rolling Stones nebo jeden z nejslavnějších francouzských módních navrhářů, Yves Saint-Laurent. Pokud jste zatím neměli šanci navštívit tuto energickou metropoli a stále ještě váháte, jestli je to to pravé ořechové, pak čtěte dál. Představíme vám 10 důvodů, proč byste jednoznačně neměli otálet plus jsme pro vás vypelikánovali perfektní pobytové balíčky v super cenách.

Reklama

1. Trhy

Návštěva tradičních marrákešských trhů je zážitek, který nesmíte vynechat za žádnou cenu. Takové divadlo, jaké se odehrává právě tam jen tak někde nezažijete. Pokud si chcete natrénovat své vyjednávací schopnosti, pak nemůžete najít ideálnější místo. Přijít tam můžete snad ke všemu, co vás napadne. Koření, potraviny, vodní dýmky, oblečení, tradiční kaftany, koberce, šperky, ručně vyráběné umělecké předměty, hudební nástroje, vycpaní velbloudi, zkrátka všechno.

Lidé na trhu v Marrákeši.

2. Noční život

Pokud si nedokážete představit dovolenou bez pořádného večírku, ani v tomto směru vás Marrákeš nezklame. Pro ty, kteří si potrpí na party ve velkém stylu je zde restaurace Comptoir Darna. K vynikajícímu jídlu a smysly omamujícím míchaným koktejlům vám zahraje dobrá hudba, na kterou vám zatančí břišní tanečnice. Jestli máte zájem o trochu modernější zábavu v podání nočního tanečního klubu, pak zavítejte do podniku s názvem Theatro, který návštěvníci vychvalují do nebes.

Lidé v nočním klubu.

3. Hammam

A co dělat po náročném večeru? My jsme za relax. Marrákeš je proslulá svými tradičními lázněmi nazývanými Hammam, kde se vám bude odpočívat jedna radost. Kromě parní lázně nebo sauny si můžete skočit i na masáž, při kterých pracují s těmi nejkvalitnějšími esenciálními oleji. Místní obyvatelé si tyto procedury dopřávají téměř každý týden.

Tradiční arabský Hammam.

4. Jemaa el-Fnaa

Náměstí Jemaa el-Fnaa se často přezdívá také jako srdce Marrákeše. Během dne je to nákupní ráj jak pro turisty, tak pro domácí. Kromě nákupu levných suvenýrů se zde máte možnost něco přiučit i o marocké kultuře, nechat si pomalovat tělo henou nebo se vyfotit s neposednou opicí či uhrančivými hady. V noci se toto místo plní hudbou, tanečníky a věštci, kteří vám za pár korun poví o vaší budoucnosti snad úplně všechno.

Krotitelé hadů na náměstí Jemaa el-Fnaa.

5. Hrobky Saadian

Jako tradičně, i dnes musíme přinést do našeho článku něco malinko temného. Morbidní turistika nás totiž tak nějak láká, a proto je jedním z důvodu proč navštívit Marrákeš také zastávka u hrobek královského rodu Saadian, které byly veřejností objeveny až v roce 1917. Každý, kdo tvrdí, že své bohatství si do hrobu nevezmete, asi ještě neviděl toto mauzoleum. Speciálně dovezený italský mramor doplněný ručně vyráběnou mozaikou s prvky z čistého zlata, v kombinaci s 12 mohutnými pilíři, vám bez debaty vezme dech.

Mausoleum královského rodu Saadian.

6. Ubytování v Riadech

Riad bychom snad mohli volně přeložit jako určitý druh penzionu. V tomto případě jde však o penziony, na které u nás jen tak nenarazíte. Arabskou historií na vás budou doslova dýchat. A i přes kouzelnou atmosféru, která vás už při prvním pohledu vezme do náručí se nemusíte bát, že tam za nocleh zaplatíte celou výplatu. Dokonce naopak. Pokud si vyberete správně a s předstihem, může se jednat o jednu z nejlevnějších možností ubytování v Marrákeši.

Ubytování Riad.

7. Zahrady

Milovníci zeleně se nemusí bát, že celá Afrika = vyprahlá poušť. Marrákeš je sice pomyslnou bránou k Sahaře, ale i přesto si zde dali záležet, aby tu vytvořili nádherné zahrady, kde si krásně odpočinete od rušného života v ulicích. Navštívit můžete zahrady Agdal, které patří mezi nejstarší parky v celém Marrákeši a jsou zařazeny na seznam světového dědictví UNESCO. Majorelle vám poskytne útočiště v prostředí botanické zahrady, kde kromě rostlin a ptactva najdete i Muzeum islámského umění. Za piknikem u uměle vytvořeného jezera vyrazte do zahrad Menara, které leží u bran do pohoří Atlas.

Umělé jezero v zahradách Menara.

8. Atlas

A když už jsme zmínili Atlas, pohoří táhnoucí se přes Maroko, Alžírsko a Tunisko, tak bychom ho také rádi přidali na náš seznam důvodů, proč zvolit právě tuto destinaci. Atlas si zamilují zejména milovníci berberské kultury, která tu na vás bude číhat snad úplně všude. Nejvyšší horu Jebel Toubkal objevíte asi dvě hodiny jízdy od Marrákeše. Výstup turisté obvykle začínají ve vesničce Imlil, odkud to na samý vrchol trvá zhruba dva dny. Výhodou je, že nepotřebujete žádného průvodce a ani nemusíte být přehnaně zdatní horolezci.

Vesnička Imlil v pohoří Atlas.

9. Medina

Medina je centrum historické části Marrákeše. Když projdete kolem bývalých strážních věží, dostanete se na bojiště. Proč bojiště? Protože zde o své místo bojují pouliční prodavači s lidmi v autech, na skútrech či dokonce s osly. Na první pohled čistý chaos. Na ten druhý však jedinečné místo, kde vás úzké uličky a skrytá nádvoří zasvětí do reálného života místních obyvatel. V rámci Mediny také určitě nevynechte návštěvu mešity Koutoubia nebo paláce Badia.

Mešita v historické části Marrákeše.

10. Jídlo

A co by to bylo za článek, kdybychom nezmínili to nejpodstatnější! Jídlo přece potřebujeme k životu všichni a tady si ho budete doslova užívat. Tradiční tažín v hliněných nádobách, grilované ryby v pouličních stáncích nebo neodolatelné sladké pečivo. To všechno vám zůstane zafixované ve vašich chuťových buňkách ještě dlouho po odjezdu z tohoto kulinářského ráje. A abychom nezapomněli, určitě to všechno spláchněte typickým marockým mátovým čajem, protože ten obvykle osloví i ty, kteří nejsou žádní velcí čajíčkáři.

Pouliční stánek s jídlem v Marrákeši.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář

Cestování je láska, to Lenka ví už dlouho. Hlavu jí zamotalo Slovinsko, Japonsko, Austrálie, Jihovýchodní Asie, ale i Spojené státy americké, které procestovala křížem krážem. Při první příležitosti v práci žadoní o další dovolenou, protože s oblibou tvrdí, že cestování lidem otevírá oči. A není nic krásnějšího než objevovat, že existuje i svět mimo naši komfortní zónu.

Nahoru