Connect with us
Lvíče v ZOO

Dovolená na Slovensku

Novinky ze světa zvířat v zoo: na svět přišly malé lvice, hadilovové a kulan

Novinky ze světa zvířat v zoo: na svět přišly malé lvice, hadilovové a kulan

Jak se daří těmto novým přírůstkům? Čti dál a dozvíš se víc. I tento týden se toho ve světě zvířat hodně událo. Pokud jsi do nich blázen, tak jako já, návštěvu neodkládej. Máš příležitost vidět tato rozkošná malá stvoření a dozvědět se mnoho dalšího.

Reklama

Tento článek si můžete přečíst i uložit na později v NOVÉ APLIKACI PELIPECKY, kde se automaticky aktualizuje. Budete tak mít čerstvé, žhavé novinky z první ruky (funguje i v offline režimu).


Národní zoo Bojnice

Ve čtvrtek 30. července si v Národní zoo Bojnice připomněli Mezinárodní den leoparda obláčkového. Národní zoo Bojnice se tímto druhem leoparda pyšní jako jediná na Slovensku. Druhové jméno – „obláčkový“ dostal podle překrásné kresby srsti, která vytváří nepravidelné tmavé skvrny s černým ohraničením ve tvaru obláčků. Mladého samce Rayena mohou návštěvníci pozorovat ve výběhu u medvědů.

Leopard obláčkový v zoo
Zdroj: Národní zoo Bojnice
Leopard obláčkový

EURO SOUVENIR BANKOVKA

Třetí suvenýrová bankovka, kterou v letos přináší Národní zoo Bojnice, charakterizuje jedno z důležitých poslání a úkolů zoologických zahrad. Je jím záchrana a ochrana živočišných druhů.

Bankovku si zájemci mohli zakoupit 31. července 2020 přímo v areálu zoo. Prodej byl výlučně přímý bez telefonických nebo e-mailových objednávek. Cena za 1 ks suvenýru byla 3,00 € s DPH. Zájemci si mohli koupit maximálně 8 ks na jednu vstupenku, a také si mohli zakoupit starší vydání. Bankovky jsou prodávány náhodným výběrem. Více info najdeš níže.

euro-souvenir-bankovka
Zdroj foto: Národní zoo Bojnice

Motivem nejnovější bankovky Národní zoo Bojnice bude její vlajkové zvíře – rys ostrovid karpatský. S chovem této největší evropské kočkovité šelmy začala Bojnická zoo již za svého založení v roce 1955.

Euro-souvenir
Zdroj foto: Národní zoo Bojnice

Zoologická zahrada Bratislava

Nové přírůstky hlásí i Zoo v Bratislavě. Narodil se v ní sameček kulana turkmenského, který dostal jméno Medan. Na svět přišel 7. června 2020 a takto si hraje s mámou Markou.

Jeho otcem je chovný samec Henry. Kulani ve volné přírodě žijí v poušti. Daří se jim i v horských oblastech od Íránu až po Mongolsko. Patří však mezi ohrožené živočichy. Podívej se blíže, najdeš na nich „primitivní“ znaky, které sdílejí se svými příbuznými koňmi Převalského a jinými divokými koňovitými druhy?

Podívej se na video:

Mezinárodní den tygrů

Ano i tygři mají svůj speciální den. Zaslouží si ho oprávněně, protože upozorňuje na to, že jim hrozí vyhynutí. Jejich počty stále klesají a nelegální obchodování s nimi se týká i České republiky.

View this post on Instagram

Dnešok patrí tigrom! ???? ✅Medzinárodný deň tigrov upozorňuje na zánik tigrej populácie. ❌Od začiatku 20. storočia klesol ich počet o viac ako 95% a vo voľnej prírode ich zostáva približne 3900. ❌Ilegálny trh s tigrami sa týka aj Slovenska, buďme preto obozretní a navštevujme zariadenia, ktoré sú členmi medzinárodných organizácií ako je napr. Európska asociácia zoo a akvárií. ✅ Navštívte dnes naše tigre: Achilla a Shilang (obaja majú genetickú variáciu leucizmus – preto sú biele). ENG ????????: Happy International Tiger Day! ???? ✅ International Tiger Day draws attention towards the declining tiger population. ❌ Wild tiger numbers dropped by more than 95% since the beginning of the 20th century. 3900 tigers remain in the wild. ❌Illegal tiger trade is happening in Slovakia too, be aware and visit facilities which are a part of the international associations, such as The European Association of Zoos and Aquaria. ✅Visit our tigers: Achilles and Shilang today (both have leucism – genetical variation causing white fur). #zoobratislava #zoo #bratislava #tiger #internationaltigerday #animalsofinstagram #animals #whitetiger #raisingawareness

A post shared by ZOO Bratislava (@zoobratislava) on

Safari Park Dvůr Králové

Pokračování úspěšné ságy: hadilovové písaři vychovávají dvě mláďata. Rodiče pocházejí přímo z Afriky

Mimořádný úspěch si připsali ošetřovatelé ptáků Safari park Dvůr Králové. Chovný pár hadilovů písařů se stará o dvě mláďata. Tento druh se v lidské péči rozmnožuje zcela výjimečně a Safari park Dvůr Králové jsou jedinými, komu se to v Česku a na Slovensku podařilo.

„Jejich úspěšné vylíhnutí potvrzuje, že jsme zcela zvládli problémy, se kterými se chov v lidské péči obvykle setkává. Hadilovové jsou v dospělosti citliví na vyrušování či přesuny,“ vysvětluje zoolog Michal Podrházský, jehož týmu se odchov podařil.

zoo-ptacci
Zdroj: Safari Park Dvůr Králové

Odchovy hadilovů jsou stále mimořádné, v uplynulém roce se podle dostupných údajů vylíhlo v zoologických zahradách na celém světě pouze sedm mláďat.

O mláďata se starají oba rodiče, kteří se také střídají v sezení na vejcích. Protože pár hadilovů v minulosti snůšku kvůli neopatrnosti opakovaně rozbil, jsou vejce odebrána a vyměněna za repliky. Vejce pak putují do umělé líhně. „Tady strávila 40 – 42 dní v úplně ideálních podmínkách. Před samotným líhnutím se mládě ve vejci začne ozývat. Jakmile se to stane, vracíme vejce zpět do hnízda a péči přebírají rodiče. Tento postup se nám osvědčil,“ uzavírá Michal Podhrázský. Safari park Dvůr Králové rozmnožil hadilovy poprvé v roce 2009.

Od té doby se zde vylíhlo celkem 23 mláďat, z nichž se podařilo úspěšně odchovat 15. Safari park se tím řadí mezi nejúspěšnějšího chovatele těchto dravců na světě.

ptáče
Zdroj: Safari Park Dvur Kralové

Khahila se stará o tři malé lvice. Z porodního boxu je již přestěhovala

Preventivní prohlídka ukázala, že tři lvíčata narozená 5. července 2020 v Safari Parku Dvůr Králové, jsou samice. Všechny tři jsou zdravé a jejich matka Khalila, se o ně nadále vzorně stará. Lvíčata už otevřela oči a pomalu začínají objevovat nejbližší okolí. V životě lvích mláďat došlo k jedné významné změně. „Khalila se rozhodla vrh přestěhovat a odnesla své potomky do jiného boxu,“ říká Jaroslav Hyjánek.

V tuto chvíli tedy ošetřovatelé nemají možnost skupinu sledovat na kamerách, ale pouze vizuálně z provozní chodby. „Khalila se však i nadále projevuje jako výborná matka, a tak nemáme důvod k velkým obavám. Občasné kontroly z chodby toleruje bez obtíží,“ uzavírá Jaroslav Hyjánek.

Lvíče
Zdroj: Safari Park Dvur Kralové

Mladé lvice v budoucnu v ZOO Safari Park Dvůr Králové nezůstanou. O jejich novém domově rozhodně koordinátor evropského chovu. Stane se tak ve chvíli, kdy se zcela osamostatní a budou se moci sama zapojit do reprodukce.

Článek vznikl ve spolupráci se ZOO Safari Park Dvůr Králové, ZOO Bratislava a Národní zoo Bojnice, pokud se ti článek líbil neváhej zažít zoo na vlastní kůži. Lístek si můžeš jednoduše zakoupit zde.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Jako patnáctiletá se vydala na tři měsíce do Kuala Lumpur a byla to láska. Cestování i Malajsie. Pracovně procestovala mnoho asijských zemí, ale pokud by si měla vybrat jedno místo, které jí učarovalo, jsou to Princovy ostrovy, 20 km jihovýchodně od Istanbulu. Na cesty po Evropě má už nějaký ten rok s sebou parťačku – německou dogu Elizabeth a nejoblíbenější zemí, kam se vrací každý rok, je pro ni Slovinsko.

Nahoru