Connect with us
Maya Bay

Novinky

Zátoku Maya Bay známou z filmu Pláž po letech opět otevřou turistům

Zátoku Maya Bay známou z filmu Pláž po letech opět otevřou turistům

Po téměř čtyřech letech uzavření zátoky Maya Bay v Thajsku, kterou proslavil film The Beach s Leonardem DiCapriem, ji plánují znovu zpřístupnit návštěvníkům. Mělo by se tak stát již 1. ledna 2022. Informaci potvrdilo thajské Oddělení národních parků, píše Lonely Planet.

Reklama

Popularita Maya Bay znamenala téměř její zkázu

Dramatické krasové útesy, jemný bílý písek a tyrkysové moře dělají z Maya Bay skutečný tropický ráj. Je součástí národního parku Hat Noppharat Tara – Mu Ko Phi Phi. Popularita tohoto místa byla největší v roce 2018, kdy jej odhadem navštívilo 6000 lidí každý den. Maya Bay se však stala obětí vlastní popularity.

Maya Bay

Zátoka 15 metrů široká a 250 metrů dlouhá, tedy relativně malé místo, už nezvládala návaly turistů a s tím spojené odpadky, poškozenou flóru, vystrašená zvířata či kotvy lodí, které poškodily polovinu místních korálů. Domácím se tento způsob turismu přestal líbit, a tak Maya Bay v roce 2018 nakonec zavřeli.

Původně odpovědné osoby plánovaly, že uzávěra potrvá 4 měsíce. Postupně si však uvědomily, že k regeneraci přírody v zátoce bude zapotřebí mnohem delší období, než jen pár měsíců. No a nyní se můžeme oficiálně těšit na opětovné otevření, na které mnozí cestovatelé čekali.

Zátoka dostane kvůli ochraně i nová pravidla

Po uzavření Maya Bay důkladně vyčistili, zasadili nové stromy, rostliny a korály. Další součástí obnovy bylo zavedení nové infrastruktury v zátoce i jejím okolí. Postavili zde stezku, která by měla omezit poškozování písku a rostlin. Do zátoky Maya Bay rovněž umístili plovoucí přístav, což znamená, že lodě už nebudou moci kotvit v samotné zátoce.

Maya Bay

Snad nejdůležitější změnou je, že park omezí počet návštěvníků v Maya Bay. Bude sem moci přijít jen 300 lidí v rámci 7 nebo 8 vstupů denně mezi 10. a 16. hodinou. V konečném důsledku tak bude počet návštěvníků omezen na 3000 lidí denně.

Příroda z uzavření Maya Bay vytěžila

Během uzavření před lidmi se zátoce opravdu dařilo obnovit faunu i flóru. Na pohled nedotčená příroda v Maya Bay je velkým kontrastem v porovnání s tím, jak vypadala v roce 2018. Vrátila se sem i zvířata, která zachytila ​​podmořská kamera. Vědci, kteří obnovu života v zátoce zkoumali, napočítali 100 žraloků černohrotých. V roce 2018 jich zde bylo jen 6.

Maya Bay
Zdroj: Facebook Hatnoppharatthara.Nationalpark 
Maya Bay
Zdroj: Facebook Hatnoppharatthara.Nationalpark 

Akční letenky do Thajska

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář
Nahoru