Connect with us

Cestopisy

10 věcí, které jste možná nevěděli o Santorini

10 věcí, které jste možná nevěděli o Santorini

Kaskády bílých domů s kulatými modrými kupolemi nad azurovým mořem – asi každý z nás pozná ikonické fotky Santorini. Jedno z nejromantičtějších míst na světě je supermodelkou mezi destinacemi dovolených. Santorini je však víc než jen pěkná tvářička. Místo nabízí opravdu nevšední historické, geografické i kulinářská zajímavosti, které vás mohou překvapit. Tady jsou některé z nich.

Reklama

1. Pojmem Santorini se označuje i souostroví

Santorini je souostrovím, které sestává z ostrova Théry (který se nazývá i Santorini) ve tvaru velkého půlměsíce, z menšího ostrova Theresia, oblíbených ostrovů Kameni (Palia a Nes) s tryskajícími horoucími prameny a neobydleného ostrůvku Aspronisi.

Santorini

2. Souostroví bylo kdysi jedním velkým kulatým ostrovem

Všechny tyto ostrovy kdysi tvořili jeden velký kulatý ostrov, čemuž odpovídá i původní název ostrova – Strogili (kulatý). Výbuch sopky Théry před více než 3600 lety však ostrov doslova rozmetal – část skončila pod mořem a z části se vytvořily menší ostrovy. Erupce byla jedna z největších v dějinách lidstva. Byla tak masivní, že dokonce způsobila zánik Minojské civilizace, jejíž srdce nebylo nikde jinde, než na 110 km vzdálené Krétě.

Akční letenky na Santorini

 • Odkud? Přímým letem z Vídně
 • S kým? Letecká společnost Ryanair
 • Kdy? Akční termíny na červen 2024
 • Termín? Příklad 3. – 7. června 2024 (VYBRAT TERMÍN)
 • Co je v ceně? Let tam i zpět, všechny poplatky, příruční zavazadlo

3. Santorini je jediná obydlená sopečná prohlubeň (kaldera) na světě

Po sopečné erupci zůstaly z původního ostrova jen jeho obvodní části. Propad stěn sopky proměnil střed ostrova na obrovskou sopečnou díru, kterou zaplavilo moře. Dnes se z výšky kráteru zvedají do výšky několika stovek metrů nad moře a vytváří jedinečnou kaskádovitou scenérii ostrova. Santorini je údajně jediná obydlená kaldera na světě.

Kaldera Santorini

4. Obyvatelé Santorini spávali v jeskynních domech

Při tak obrovské erupci asi nikoho nepřekvapí fakt, že je celý ostrov vytvořen ze sopečných kamenů. Barva kamenů pokrývá široké barevné spektrum od černé, přes červenou až po žlutou nebo dokonce bílou. Kameny jsou poddajné. Obyvatelé Santorini si proto po dlouhá staletí z těchto kamenů budovali příbytky přímo ve skalách. Dnes si můžete v některých z nich rezervovat ubytování a strávit v nich opravdu autentickou dovolenou.

5. Považuje se za domov legendární Atlantidy

Mnozí lidé věří, že mýtické ruiny Atlantidy jsou pochovány právě v hlubinách moře v okolí Santorini. Ostrov zničený sopečnou erupcí a bájná krajina, která se potopila do moře poté, co její obyvatelé rozzlobili bohy – i vy vidíte tu paralelu? Není divu, že Santorini po staletí přitahovalo dobrodroduhy.

6. Místní „sopečné“ víno má až pekelně dobrou chuť

Vulkanický charakter ostrova vytváří neobyčejně vhodné prostředí pro pěstování révy. Půda na Santorini je totiž tvořena sopečných prachem, pemzovými kameny a malými kousky ztuhnutého písku a lávy. Kombinace nehostinná pro živiny, ale ideální pro neobvyklý výskyt minerálů, které dodávají santorinskému vínu výjimečnou chuť. To se řadí se k těm nejlepším v Řecku. Ostrov má však nedostatek vodních zásob. Možno i proto se traduje, že na Santorini je víc vína než vody.

Vinice na Santorini

7. Na Santorini je údajně víc kostelů než samotných domů

Stejně tak se říká, že na ostrově je více kostelů než domů. I když tohle tvrzení ještě nikdo neověřil, Santorini se údajně pyšní až 400 kostely. Jejich sněhově bílé omítky a zářivě modré kupole s křížky krásně kontrastují s černou nebo barevnou sopečnou půdou ostrova. Kostely jsou pro Santorini natolik ikonickou záležitostí, že nemohou chybět na žádné fotografii z dovolené.

Modrobílé kostelíky na Santorini

8. Na ostrově najdete bílé, červené a černé pláže

Santorini si nelze představit bez fenomenálních pláží, které se nacházejí zejména na východním a jihovýchodním pobřeží. Jejich barevné spektrum je mimořádně neobvyklé. Přes bílou, červenou až po černou barvu. Mezi ty nejoblíbenější se řadí šedá pláž Monolithos nebo černé pláže Avis, Perisa a Perivolos. Pláže jsou tu skutečně unikání, vezměte si na ně však raději starší osušku.

Černá pláž na Santorini

9. Oblíbenou pochoutkou na ostrově jsou plněné vinné listy

Na Santorini si můžete pochutnat na opravdu netypické gurmánské lahůdce. Jednou z místních specialit jsou totiž vinné listy plněné směsí rýže, česneku a kořením nazývaným Dolmades. Mňam!

Dolmanes

10. Santorini má vlastní Pompeje

Santorini se může pochlubit archeologickou lokalitou Akrotiri, která byla během doby bronzové výjimečně vyspělým městem. Akrotiri se přezdívá i řecké pompeje, protože tak, jako Pompeje, i Akrotiri zničila erupce sopky a město na tisíciletí zapadlo pod nánosem tun popelu do zapomnění. Důmyslný kanalizační systém se zabudovanými záchody, sofistikované vícepatrové budovy, úžasné fresky s cizokrajnými zvířaty. Že by na Santorini opravdu existovala ona bájná Atlantida?

Archeologické naleziště Akrotiri

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
  4.8/5 - (45 votes)
2 Comments

Pokud Pavel zrovna necestuje, rád se věnuje svým dalším koníčkům, mezi které patří luštění křížovek, vnoučata a v neposlední řadě sledování AZ kvízu.

Nahoru