Connect with us

Asie

Grobiáni mezi turisty. Za obtěžování gejš v Kjótu dostanete pokutu!

Grobiáni mezi turisty. Za obtěžování gejš v Kjótu dostanete pokutu!

Obtěžování gejš a poškozování majetku japonského Kjóta – i to je důsledek takzvaného tourism pollution, nebo česky řečeno – nadměrného počtu turistů, kteří svými aktivitami městu škodí.

Reklama

Vždyť jen za šest let, od roku 2012, rok po jaderné katastrofě ve Fukušimě, do roku 2018 vzrostl počet turistů v Japonsku přibližně o 22 milionů. Devět milionů a 31 milionů turistů, kteří se zemí přemelou za rok je pro Japonsko obrovský rozdíl. Podle britského deníku The Guardian to ale pro Japonsko ještě stále není dost – vláda si dala za cíl přinést do země v roce 2020 během letní olympiády v Tokiu 40 milionů zahraničních turistů a do roku 2030 až 60 milionů turistů!

Zdroj fotografie: https://unsplash.com/

Ignorantství se nevyplácí

Ne každá se z takového cíle těší. Průzkum v 300 kjótských restauracích, podnicích a jiných místech ukázal, kolika kjótským obyvatelům – turisté se bezhlavě hrnou do starobylých svatyní, jsou hluční, všude kouří, nechávají po sobě odpadky a blokují dopravu.

Mnozí ale byli svědky toho, jak skupiny turistů obtěžují a osahávají při pokusu o selfie a skupinové fotografie symboly japonské kultury a ženské krásy – místní gejši. Někteří se vyjádřili, že viděli, jak skupina turistů nesla gejšu směrem k taxíku, jiní zase, že byla gejša pronásledována přes několik ulic. Ignorantství k jiné kultuře si žádá svou daň.

Zdroj fotografie: https://unsplash.com/

Pokuta do 84 eur

Kjóto rozhodlo, že se fotografování v soukromých uličkách historické části města Gion zakáže. Nejkritičtější je okolí ulice Hanamikoji. Za porušení zákazu můžete dostat pokutu až do výše 10 000 jenů, téměř 84€. Zákaz ani pokuta nejsou právně závazné, místní ale doufají, že toto opatření některé návštěvníky přesvědčí, aby více respektovali místní kulturu a její nejbarevnější představitelky.

Návštěvnící Kjóta též dostanou letáky, které jim mají připomínat zákaz fotografování. V prosinci spustí i pilotní projekt jakési etické výchovy přes aplikaci smartphonů. Ta bude turistům v čínštině i v angličtině při vstupu do části města Gion připomínat, aby nefotografovali gejši bez jejich výslovného souhlasu.

Zdroj fotografie: https://www.shutterstock.com/cs/search/geisha

Nejsou to ženy lehkých mravů, právě naopak

Problémem je, že zahraniční cestovatelé považují gejši často stereotypně za ženy lehkých mravů, a tak se k nim i chovají. A ačkoliv je dnes z několika tisíc geiko a maiko gejš z minulého století jen několik stovek, strávit večer v jejich společnosti je stále prestiž, a opravdu to není levná záležitost.

Pro děvčata a ženy musí být život gejš náročný, i když si jej samy vybraly. Vzdělávání, vypilovávání uměleckých schopností, tanec, komunikace, filosofie a psychologie, do toho každodenní pravidla se vždy dokonalým zevnějškem a chůzí, schopnost udržet si své společníky roky a být jim dobrou rádkyní a až se z učně stane geiko, její úlohou bude vychovávat další generace a zachovávat tak tuhle japonskou tradici.

Přeloženo z Pelipecky.sk, autorka článku Diana Burgerová.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář
Nahoru