Grobiáni mezi turisty. Za obtěžování gejš v Kjótu dostanete pokutu!
Obtěžování gejš a poškozování majetku japonského Kjóta – i to je důsledek takzvaného tourism pollution, nebo česky řečeno – nadměrného počtu turistů, kteří svými aktivitami městu škodí.

Vždyť jen za šest let, od roku 2012, rok po jaderné katastrofě ve Fukušimě, do roku 2018 vzrostl počet turistů v Japonsku přibližně o 22 milionů. Devět milionů a 31 milionů turistů, kteří se zemí přemelou za rok je pro Japonsko obrovský rozdíl. Podle britského deníku The Guardian to ale pro Japonsko ještě stále není dost – vláda si dala za cíl přinést do země v roce 2020 během letní olympiády v Tokiu 40 milionů zahraničních turistů a do roku 2030 až 60 milionů turistů!

Ignorantství se nevyplácí
Ne každá se z takového cíle těší. Průzkum v 300 kjótských restauracích, podnicích a jiných místech ukázal, kolika kjótským obyvatelům – turisté se bezhlavě hrnou do starobylých svatyní, jsou hluční, všude kouří, nechávají po sobě odpadky a blokují dopravu.
Mnozí ale byli svědky toho, jak skupiny turistů obtěžují a osahávají při pokusu o selfie a skupinové fotografie symboly japonské kultury a ženské krásy – místní gejši. Někteří se vyjádřili, že viděli, jak skupina turistů nesla gejšu směrem k taxíku, jiní zase, že byla gejša pronásledována přes několik ulic. Ignorantství k jiné kultuře si žádá svou daň.

Pokuta do 84 eur
Kjóto rozhodlo, že se fotografování v soukromých uličkách historické části města Gion zakáže. Nejkritičtější je okolí ulice Hanamikoji. Za porušení zákazu můžete dostat pokutu až do výše 10 000 jenů, téměř 84€. Zákaz ani pokuta nejsou právně závazné, místní ale doufají, že toto opatření některé návštěvníky přesvědčí, aby více respektovali místní kulturu a její nejbarevnější představitelky.
Návštěvnící Kjóta též dostanou letáky, které jim mají připomínat zákaz fotografování. V prosinci spustí i pilotní projekt jakési etické výchovy přes aplikaci smartphonů. Ta bude turistům v čínštině i v angličtině při vstupu do části města Gion připomínat, aby nefotografovali gejši bez jejich výslovného souhlasu.

Nejsou to ženy lehkých mravů, právě naopak
Problémem je, že zahraniční cestovatelé považují gejši často stereotypně za ženy lehkých mravů, a tak se k nim i chovají. A ačkoliv je dnes z několika tisíc geiko a maiko gejš z minulého století jen několik stovek, strávit večer v jejich společnosti je stále prestiž, a opravdu to není levná záležitost.
Pro děvčata a ženy musí být život gejš náročný, i když si jej samy vybraly. Vzdělávání, vypilovávání uměleckých schopností, tanec, komunikace, filosofie a psychologie, do toho každodenní pravidla se vždy dokonalým zevnějškem a chůzí, schopnost udržet si své společníky roky a být jim dobrou rádkyní a až se z učně stane geiko, její úlohou bude vychovávat další generace a zachovávat tak tuhle japonskou tradici.
Přeloženo z Pelipecky.sk, autorka článku Diana Burgerová.
Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.
Speciální slevy pro naše čtenáře
- Sleva 250 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, následně v objednávce zadej slevový kód PECKYAPPKA a máš to o 250 Kč levnější.
- Ubytování přes Booking.com se slevou až 50%, klikni a vyhledej si konkrétní destinaci.
- Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
- Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
