Hlavní stránka Dovolené Dovolená na Slovensku Slováci letěli domů z Irska vojenským letounem

Slováci letěli domů z Irska vojenským letounem

Slováci letěli domů z Irska vojenským letounem

Slovensko a Irsko za uplynulý týden uskutečnily speciální repatriační lety. Využily na ně netradiční stroj Alenia C-27J Spartan, tedy vojenské dopravní letadlo vyrobené v 90. letech v Itálii. Letadlo je jedním ze dvou „Sparťanů“ patřících ke slovenským vzdušným silám. V rámci repatriace byli občané obou zemí transportování do svých domovských zemí.

O repatriačním letu informovala i zahraniční média, na sociálních sítích o něm psal i slovenský velvyslanec v Irsku Igor Pokorný. Sérií fotografií dokumentoval, jak to celé probíhalo.

První dva lety uskutečněné vojenským letadlem minulý týden převážely najprve nejzranitelnější skupiny obyvatel. Přednost dostali zejména důchodci a rodiny s dětmi.

Zatím se uskutečnily dva repatriační lety – 13. a 15. května. Další mezi Bratislavou a Dublinem probíhá dnes, 19. května.

Toto není pro letadlo Alenia C-27J Spartan, patřící flotile slovenských vzdušných sil, první operace svého druhu. To samé letadlo předtím provozovalo i záchranné operace z Bratislavy do Larnaky na Kypru a do Bejrútu v Libanonu.

Proč využili na repatriaci vojenské letadlo? Slovensko nemá své národní aerolinie, a proto na záchranné operace COVID-19 využívají všechna dostupná letadla.

V podobné situaci jako Slovensko byla například i Severní Makedonie. Země byla nucena vyhlásit tender na repatriační lety pro své občany, nakonec ho vyhrál Wizz Air.

Zdroj titulní fotografie: Urby2004 via Wikimedia

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na [email protected]. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na [email protected]. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.

Máte k článku připomínku nebo názor? Napište ho do komentářů

Your email address will not be published.