Connect with us

Cestopisy

Zařiď si Seychely levně. Z Prahy se SWISS za 13 890 Kč!

Zařiď si Seychely levně. Z Prahy se SWISS za 13 890 Kč!

Že Seychely jsou destinací jenom pro ty nejbohatší? Velký omyl! S tou správnou letenkou a radami od zkušených si dovolenou na tomto krásném souostroví můžeš dovolit i ty. Názorným příkladem je Nikol, která si místní lákadla užila se vším všudy a podělila se s námi o cenné rady i tipy, kam se rozhodně vydat. Můžeme začít? Dál už pokračuje Nikol. Odkaz na její blog s dalšími tipy a celkovým rozpočtem dovolené a super letenkou najdeš na konci článku.

Reklama

⬇⬇⬇


Naše první dovolená měla být v romantickém Římě. Nakonec mi přítel oznámil, že bude lepší, abychom letěli do Amsterdamu, jelikož jsme tam nebyli ani jeden. Jenže…jednoho dne mi přišel do messengeru odkaz na letenky od mého přítele. A hádejte kam? No, na Seychely. Cena byla velmi lákavá, ale vzhledem ke školním a pracovním povinnostem jsem to všechno zamítla. V hlavě mi to šrotovalo a říkala jsem si, jaký bláznivý nápad by to byl, kdybychom si po 2 týdenní známosti koupili letenky do exotického ráje. No a tak se stalo. Nakoupili jsme letenky a vydali se na cestu!

Je potřeba očkování?

Pár dní po zakoupení letenek zjišťuji, jak je to s očkováním na seychelských ostrovech. Není tam povinné žádné očkování, avšak při přestupu v Etiopii platí pár podmínek. Je třeba mít očkování proti žluté zimnici pouze v případě, že se v Etiopii zdržíte více jak 12 hodin. Tak paráda, máme jen 3 hodinový přestup. Nechci zbytečně do sebe dávat nějaké látky. Tak krátký přestup byl užitečný i v tom, že hala letiště ve městě Addis Abeba nepatří mezi ty moderní hezká letiště, která většina z vás zná. Prostě Afrika.

V sezóně nebo mimo ni?

Termín odletu jsme stanovili na červen, což se zdálo nakonec jako nejlepší nápad. Jedná se vlastně o mimosezónu. I když se dá strávit dovolená na Seychelách kdykoliv během roku, doporučuji se vyhnout měsícům červenec a srpen (naše letní prázdniny) a samozřejmě i zimnímu období (prosinec až únor). A to díky velkému množství turistů.

Pozor na platnost pasu

Po odletu ze Seychel je nutné mít platný pas ještě 3 měsíce, což není příliš klasická doba. Obvykle se jedná o půlroční lhůtu. My máme platný pas ještě rok, takže nás nečeká žádný problém.

Přípravy v plném proudu

Blíží se měsíc do odletu a já hltám informace z různých článků. Je lepší si zajistit palubní lístky už předem přes stránky www.seyferry.com (Cat Cocos). Plánujeme, že strávíme 2 dny na ostrově Praslin, 4 dny na ostrově La Digue a ten poslední na hlavním ostrově Mahé. Celková cena za plavby trajektem byla 128 €. A proč jsme si vlastně vybrali nejvíce dnů na ostrově La Digue? Protože o něm všichni píšou, že tento ostrov fakt stojí za to a že tam uvidíme ty velké balvany typické pro Seychely. No, jak jsme později zjistili, bylo to vážně správné rozhodnutí.

Víza nejsou třeba

Dále zjišťujeme, že pokud nechcete zůstat na Seychelách více jak 90 dní, tak nemusíte řešit vízum (občané ČR), dají vám razítko s datem prvního vstupu na jejich území u nich na letišti v Mahé. Málem jsem toto razítko nedostala, protože ve formuláři, který předáváte na letišti, jsou otázky kolem jihovýchodní Asie a já si nebyla jistá, zda tam patří i Japonsko, ve kterém jsem byla 18 dní před příletem na Seychely. Tak se ptám úřednice, jak to vlastně je. Ona mi řekla, že tam Japonsko patří, ale jestli jsem nepobývala někde v lesích, tak mě pustí. Mají totiž v podmínkách, že se nesmíte vyskytovat v oblasti jihovýchodní Asie 21 dní před příletem na Seychely. Dělily mě tedy pouze 3 dny od toho, abych v klidu mohla vstoupit na území Seychel. Kdybych pobývala v Japonsku někde v lesích, nevím, co by mě všechno čekalo. Zda by mi umožnili počkat 3 dny na letišti, a připadala si jako Tom Hanks ve filmu Terminál, či by mě poslali zpět do Etiopie.

Při přistání na Seychely je třeba předložit úředníkům zpáteční letenku, rezervaci ubytování a někdy chtějí i prokázat dostatečnou finanční hotovost pro krytí nákladů pobytu. Důkladně hleděli na potvrzení ubytování, které jsme si předem zajistili přes Airbnb. Ne všechna ubytování přes Airbnb jsou oficiálně schválená. Proto si to nechejte potvrdit, jinak vám to imigrační úředník nemusí uznat.

Ve dvou více lidech se to lépe táhne

Když jsme dělali rezervaci na trajekty, byla tam také nabídka si za 10 € koupit lístek na shuttle bus. Dle času příletu letadla a odjezdu autobusu, bychom to měli tak tak. Kontaktovali jsme firmu, prodávající palubní lístky, zda bychom zakoupený lístek na shuttle bus v případě zpoždění letadla mohli využít na další spoj. Ale bohužel nám odpověděli, že to platí pouze na ten navazující trajekt. A proto jsme radši zjišťovali, jak se dá ještě jinak do přístavu dostat. No ještě že tak, protože naše letadlo mělo hodinu zpoždění a lístky na shuttle bus by nám už neplatili. Nezbývalo nám tedy využít taxi služeb a předem jsme věděli, že by to mělo stát 50 $. Už v letadle jsme se rozhlíželi po česky mluvících lidech, abychom se s nimi domluvili, že bychom si vzali taxi na půl. Jeden mladý pár bohužel zůstával ještě den na Mahé, ale jedna slovenská rodina nám na nabídku přikývla. Tudíž nás to vyšlo na skoro stejné peníze, jako bychom zaplatili za shuttle bus.

Anse Lazio

Do prvního ubytování jsme došli už za tmy. Ještě večer jsme se domluvili, že se zítra půjdeme podívat na pláž Grande Anse na ostrově Praslin. Ráno jsme se ptali lidí, na které zastávce stát, aby nás autobus dovezl na místo určení. Autobus přijel na zastávku, vlezli jsme do autobusu, zaplatili 7 SR za osobu (cca 12 Kč) a koukali do offline map, jestli jedeme správně. Vystoupili jsme, hledali cestu, jak se dostat na onu pláž a když už jsme ji našli, přišlo velké zklamání. Pláž obalená chaluhami a ke koupání to taky nebylo vhodné.

Tak jsme se rozhodli, že se pěšky vydáme k Anse Lazio. To má být nejhezčí pláž na tomto ostrově. Jenže kudy? Koukla jsem opět do offline map (bez nich nedám v cizině ani ránu) a vydali se cestou k místnímu letišti směrem k Anse Kerlan a skrz ostrov projít takovou cestičkou až k Anse Lazio. Kdo by si chtěl projít tento trail, doporučuji si vzít pevnou obuv, ale zvládli jsme to i v žabkách. Teda přítel jednou upadl a tekla mu krev na koleni. Ale nic velkého, jen taková odřenina. Na konci trailu nás čekal ráj. Přesně to, co jsme od Seychel očekávali. To, co každý vidí na fotkách na internetu. Po koupačce jsme si řekli, že zkusíme najít nedalekou autobusovou zastávku, odkud nás zavezou zpět k ubytování. Cestou k zastávce jsme narazili na chov želv, který je možné vidět ZDARMA. Úžasné. Zastávku jsme našli a teď už jen čekat na autobus.

Vallée de Mai

Druhý a zároveň poslední den na ostrově Praslin jsme chtěli strávit návštěvou přírodní rezervace Vallée de Mai (UNESCO), kde najdete mnoho druhů palem, ale co hlavně – endemickou palmu s kokosy Coco de Mer (ty nikde jinde na světě neuvidíte !!), které jsou největší na světě a připomínají ženský klín.

Nechali jsme se tam dovézt autobusem. Cestou začalo opět pršet a z toho jsme byli trochu neklidní. Mohlo by také dojít na to, že by nás tam kvůli počasí nemuseli pustit. Na tomto ostrově když prší, tak padají kýble vody, ale za 20 min jako když utne a je po dešti. Jdeme ke kase, prodavačka nám řekne, že vstup bude každého stát 350 SR, ale než to zaplatíme, ptá se nás, zda nám nevadí, že cesty jsou mokré a někde je i bláto. To nám nezabrání, abychom se tam nepodívali, když už tady jsme.

Mají zde otevřeno každý den od 8:00 do 17:30 kromě 25. prosince a 1. ledna. Vybrat si můžete ze 3 cest, kterými můžete přírodní rezervaci projít (neberte v potaz udávaný čas, který je uveden na letáčku – ten je spíš brán, když půjdete s průvodcem). V 9 ráno a ve 14:00 jsou časy, kdy můžete využít bezplatnou prohlídku s průvodcem. Asi 500 m od přírodní rezervace se můžete vydat po silnici k vodopádu, který je tak trochu skrytý. Musíte poté sejít ze silnice a jakoby se dostat dovnitř džungle, zdolat pár překážet, dávat si hlavně bacha, jelikož se to tam smeká. Také některé stromy mají na kmeni bodliny, které by vás mohli zranit. Málem jsme se píchli. Naštěstí jsme se včas podívali, kam ruku chceme dát.

La Digue

Další den jsme se ráno vypravili trajektem na 15 min plavby vzdálený ostrov La Digue. Jen co se vylodíte, tak se na vás zběhne několik mužů s otázkou: „Už máte půjčené kolo?“. Kolo je totiž nejrozšířenější dopravní prostředek na tomto ostrově, objedete na něm celý ostrov za pouhý den a půjčení stojí 150 SR = cca 240 Kč. Bohužel ostrov nelze objet úplně dokola. Lze se buď vydat směrem k Anse Fourmis (tam pak cesta končí), nebo ke Grand Anse. Zde si odložit kola a pěšky se přemisťovat džunglí mezi plážemi Petite Anse a Anse Cocos. Opět se to dá zvládnout v žabkách. U té poslední pláže se nachází přírodní bazének, ve kterém jsme si pochopitelně taky zaplavali.

Na kole bych se vydala ještě k vyhlídce Belle Vue, odkud uvidíte na další ostrovy a je zde vidět krásný západ slunce. Až začne cesta stoupat, odložte a zamkněte si tam kola a zbytek dojděte pěšky. Dalo nám to zabrat, ale ten výhled stál za to. Nahoře se nachází stejnojmenná restaurace, odkud lze západ slunce pozorovat. I když tu nabízí strašně drahou vodu, tak si ji stejně rádi koupíte, věřte mi!

Anse Source d’Argent

Samozřejmě jsme museli zajít i na pláž Anse Source d’Argent. Je to nekrásnější pláž snad z celých Seychel, ale PLACENÁ (115 SR na den). Uvidíte zde žulové balvany, o kterých jsem psala na začátku článku. Kousek od pokladny je vidět starý hřbitov a želví farma. Nedalo mi to, přeskočila jsem zeď a zašla jsem si přímo až k želvě, abych s ní mohla mít fotku. Jednoho večera jsme se na tuto pláž vydali znovu a šli pozorovat hvězdy. Cestou zpátky jsme potkali spousty zvířat, hlavně krabů (i těch obrovských). Přítel pro porovnání velikosti kraba umístil foťák na stativu v jeho blízkosti, já rychle scvakla spoušť, protože krab rozevřel ty jeho velká klepeta a chtěl na nás zaútočit. Popravdě nevím, kdo se víc bál. Zda krab nebo my.

Celkově nás týden strávený na Seychelách vyšel na 24 000 Kč na osobu.


Podívej se na další rady od Nikol

Nenech si ujít ani další tipy od Nikol a sleduj jak její blog FB stránky, tak instagramový účet @nikca_cestovatelka_CZ, na kterém najdeš plno fotek z cest a také detailní rozpis nákladů dovolené.  Jestli tě navíc láká Japonsko, 6. 2. 2019 máš čas a do Trutnova co by kamenem dohodil, vydej se na její přednášku, ve kterém ti prozradí, jak probíhalo její putování po Zemi vycházejícího slunce. Pro bližší informace se můžeš ozvat přímo jí.

Pokud snad hledáš letenky za Seychely za super cenu, něco bychom pro tebe měli! Letí se s leteckou společností SWISS s jedním pohodlným přestupem a vybírat můžeš i z termínů na hlavní sezónu. V ceně máš samozřejmě i odbavené zavazadlo, konkrétně do 23 kg.

Mahe Island z Prahy za 13 790 Kč

✈ odlet z Prahy ???? 23kg zavazadlo ???? listopad – duben

Praha1 přestupMahe Island1 přestupPraha
Curych (ZRH)Curych (ZRH)
13 790

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    4.3/5 - (3 votes)
Klikněte pro komentář

Pokud Pavel zrovna necestuje, rád se věnuje svým dalším koníčkům, mezi které patří luštění křížovek, vnoučata a v neposlední řadě sledování AZ kvízu.

Nahoru