Connect with us

Evropa

Ryanair má 35 let. Začínal s jedním letadlem a 25 zaměstnanci!

Ryanair má 35 let. Začínal s jedním letadlem a 25 zaměstnanci!

Z malé lokální firmy evropský letecký gigant. Irský nízkonákladový přepravce Ryanair zažil turbulentní desetiletí. Zatímco kdysi přepravoval stovky cestujících, nyní každoročně přepraví stovky milionů lidí. Tento týden oslavují irské aerolinky své 35. narozeniny. Přinášíme stručný pohled na jejich historii, která odstartovala v skromných poměrech s jedním letadlem a 25 zaměstnanci.

Reklama

Nebýt korony, Ryanair roste dál

Své narozeniny si Ryanair letos představoval asi trošku jinak. Korona-krize však zasáhla letecký průmysl jako nikdy předtím a rovněž nízkonákladové letecké společnosti pocítí v důsledku pandemie COVID-19 výrazný pokles finančních příjmů.

Počet cestujících společnosti Ryanair se pochopitelně v roce 2020 drasticky sníží. Během posledních tří měsíců přepravila letecká společnost jen 0,51 milionu cestujících, vzhledem k tomu, že většina její flotily byla uzemněna. V nejhorším měsíci bylo v dubnu přepraveno pouze 0,04 milionu cestujících. Letecká společnost však minulý týden opět obnovila svoji síť tras s 1 000 denními lety.

První letadlo mělo 15 sedadel, první výprodej přišel v roce 1986

První let společnosti Ryanair byl zrealizován 8. července 1985, před 35 lety. Prvním letadlem této letecké společnosti bylo Embraer EMB-110P1 Bandeirante. Letadlo mělo pouze 15 sedadel, což odpovídá prvním třem řadám letadel, které dnes provozuje.

Název Ryanair pochází od zakladatelů letecké společnosti, rodiny Ryan. Málokdo ví, že firma se vždy nezaměřovala na super levné cestování. Ryanair začínal především jako letecká společnost poskytující komplexní služby pro obchodní třídu a pravidelné cestující.

Letecká společnost ve svých archivech uvádí, že svoji první cenovou válku začala v roce 1986, všímá si SimpleFlying.com. První výprodej Ryanair znamenal na tehdejší dobu extrémně nízké ceny. Za 111 eur jste si mohli koupit letenku z Dublinu do Londýna. Pro letecké společnosti jako British Airways nebo irský Aer Lingus to byla cenová katastrofa, na stejné trase totiž nabízely letenky za 234 eur.

V roce 1987 si Ryanair pronajal další tři letadla BAC1-11 od rumunského TAROM-u. Následující rok se k nim připojily další tři modely ATR-42. Na počátku 90. let měla společnost Ryanair devět letadel, 3 letadla ATR-42 a 7 letadel BAC1-11.

Ryanair nakonec v roce 1989 dospěl k ráznému rozhodnutí – zrušil business třídu. V následujícím roce se letecká společnost kompletně přesunula na nízkonákladový model vyřazením modelu ATR a ukončením palubního servisu.

Zdá se však, že tento krok se jim vyplatil. V roce 1991 zaznamenala letecká společnost svůj první zisk navzdory poklesu cestujících způsobenému válkou v Perském zálivu. Letecká společnost za rok vydělala 293 000 britských liber. Letecká společnost se rovněž přestěhovala na letiště Stansted, které je dnes jejím největším uzlem a to i přesto, že firma sídlí v Dublinu.

Přechod na levný model byl pro Ryanair jednoznačně tou správnou cestou. V následujících letech od této změny popularita letecké společnosti narostla. Počet cestujících irských aerolinek se za posledních 30 let zvýšil o 20 000 %. Pracovní síla letecké společnosti rovněž vzrostla o podobné množství.

Tak tedy vše nejlepší, Ryanaire! Děkujeme za všechny ty možnosti, které nám v rámci Evropy dáváš. Přejeme ti minimálně dalších 35 úspěšných let.

Akční letenky Ryanair

Zobrazit všechny akční letenky Ryanair

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář
Nahoru