Connect with us
Rovaniemi

Cestopisy

Do Laponska za Santou? Vítejte ve vesničce Rovaniemi

Do Laponska za Santou? Vítejte ve vesničce Rovaniemi

Pokud patříte mezi fanoušky vousatého dědy s červenou čepicí (Santy Clause) a už jste si někdy googlili, kde ho najdete, určitě vás všechny zdroje odkázaly na finské městečko Rovaniemi. Jak se to ale vlastně stalo? To je dodnes malou záhadou.

Reklama

Původně totiž svatý Mikuláš, jehož podoba se stala předlohou pro Santu Clause, žil v Turecku. V roce 1866 se ale najednou objevily ilustrace v časopisu Harper, jak se usídlil někde na Severním pólu.

V roce 1927 pak ve finských zprávách zazněla informace, že byla objevena Santova dílna v blízkosti laponské hory Korvatunturi. Velmi rychle se pak vryla do povědomí lidí spojitost Laponska a tohoto vánočního chlapíka. Především tedy ve Finsku.

Založit jeho domovinu v blízkosti ruských hranic, ve městě Rovaniemi, bylo nakonec čistě obchodní rozhodnutí, nad kterým se uvažovalo a pochybovalo se o něm celé desetiletí. Tato oblast byla totiž během Druhé světové války svědkem několika zuřivých bitev. Bombardování Rusy, obsazení Nacisty a následné zpustošení německými jednotkami, jejichž ničivá taktika zdemolovala většinu města. Pomoc a obnova pak přišla až od OSN.

První opravdový velký boom přišel v roce 1957 s článkem v New York Times, kde se o této oblasti zmínili v zahraniční sekci a vyzdvihli ji do nebes. Kvůli podpoře návštěvnosti pak v roce 1984 Finská rada pro turismus oficiálně přijala legendu o Santa Clausovi, vyhlásila oblast Laponska za Santa Clausovu zemi, a o rok později byla postavena celá jeho vesnice i s poštou, kde byla v nabídce speciální známka s nápisem Polární kruh.

Některé nepříjemné stránky temné historie lokality se ale ještě stále bohužel občas připomenou. Například Oficiální letiště Santa Clause bylo původně letiště německého válečného letectva Luftwaffe a v okolních lesích ještě stojí zbytky nacistických opevnění.

Běžný návštěvník o těchto neduzích ani neví a může si bezstarostně užívat místní nikdy nekončící vánoční atmosféru. Najdete tu nespočet elfů a jiných postaviček, kteří pomáhají zvládnout půl milionové davy turistů nebo například krásná sobí spřežení, která vás ráda vezmou na projížďku zasněženou krajinou. Věřte, že to bude krásný zážitek nejen pro děti!

Počasí v Rovaniemi

Finové mají dlouhé studené zimy, které jsou velmi temné, jen s několika hodinami denního světla. Teplota zůstává od listopadu do března pod bodem mrazu.

Nejchladnějším měsícem je únor s průměrnou teplotou kolem -6 °C a s průměrným teplotním minimem -10 °C. Rovaniemi leží téměř na polárním kruhu (66° 30′ N). Pokud se sem vydáte během léta, teplota může dosáhnout příjemných 5 °C. V zimě nejsou ničím výjimečným teploty 40 °C pod nulou. Poměrně chladné podnebí přináší mnoho výhod, ale také i nevýhod. Problém je zejména nákladné vytápění, na druhé straně rozšířená možnost zimních sportů.

Rovaniemi

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (2 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru