Connect with us
Španělsko

Cestopisy

Za volantem v zemi flamence aneb road trip po Španělsku

Za volantem v zemi flamence aneb road trip po Španělsku

Road trip ve Španělsku je vynikající nápad. Subjektivně i objektivně. V první řadě, koncentrace vizuálních vjemů je tak hustá, že jejich objevování v širší geografické oblasti bude novou položkou v seznamu vašich nezapomenutelných cestovatelských zážitků. Máme ale samozřejmě také racionální důvod, proč vás posíláme na výlet autem právě do této země. Španělské cesty jsou opravdu kvalitní, dosahují úrovně oblíbených tras ve Spojených státech nebo Kanadě.

Reklama

Praktická doporučení pro řidiče

Asi pro vás nebude žádným překvapením, že k řízení a pronájmu auta ve Španělsku budete potřebovat platný řidičský průkaz a k pronájmu vozidla cestovní pas. Pokud na road trip použijete vlastní vozidlo, kromě pojištění nezapomeňte na osvědčení o evidenci V5. Jestli jste ovšem spíše za komfortní přepravu do Španělska letadlem, s pronájmem auta určitě nebudete mít problém, vždyť tato země je oblíbená mezi fanoušky silničních výletů.

To, s čím čeští řidiči často nepočítají, jsou věková omezení. Pokud si v této zemi chcete půjčit auto, musíte mít minimálně 21 let. Připravte se rovněž na to, že jestli jste ještě nedovršili 25 let, můžete se setkat s poplatkem pro mladého řidiče, který bude účtován při vyzvednutí vozidla.

Mýto se ve Španělsku platí na mýtných branách dálnic. Ceny se pohybují od 5 do 30 eur (cca od 120 do 720 Kč), závisí to na trase a regionu. Pro lepší orientaci můžete použít online kalkulačku TollGuru. Další užitečnou stránkou je Road Trip Conditions. Před tím, než se vydáte na nějakou cestu, můžete zde zkontrolovat, co vás přes den na dané trase čeká.

Prostudovat si pravidla španělského silničního provozu se vyplatí kvůli takovým zvláštnostem, jako například potřebě mít v autě náhradní dioptrické brýle, pokud je na řízení nosíte. Kromě toho, jezdit naboso nebo bez trička není dovoleno. Sice to může znít vtipně, ale berte to vážně. Za absenci vhodného oblečení vám mohou dát pokutu až 200 eur (zhruba 4 800 Kč). Také se připravte na to, že řidiči si dávají světelné signály při předjíždění, a dělejte tak i vy.

Španělsko

Road trip na trase Barcelona – Zaragoza – Madrid – Valencie

TRVÁNÍ

Když se na tento road trip rozhodnete věnovat celý měsíc, můžete si být jisti, že se nudit nebudete. Co se týče minimálního počtu dní, jet na méně než 2 týdny se moc nevyplatí. Časovou flexibilitu budou vyžadovat zejména přesuny mezi hlavními zastávkami, protože zásoby krásných měst Španělska jsou obrovské. Základní časový plán podle našeho odhadu je následující:

 • 1. zastávka: Barcelona – 3 dny
 • přesun Barcelona – Zaragoza – 1 den
 • 2. zastávka: Zaragoza – 2 dny
 • přesun Zaragoza – Madrid – 3 dny
 • 3. zastávka: Madrid – 3 dny
 • přesun Madrid – Valencie – 1-2 dny
 • 4. zastávka – Valencie – 3 dny
 • přesun Valencia – Madrid – 1 den
Španělsko
Barcelona

JEDNOTLIVÉ TRASY

1. Barcelona – Zaragoza

🌍 Vzdálenost: 305 km (2,5-3 h bez zastávek)

Startovat španělský okruh právě v Barceloně může na první pohled vypadat jako sníst nejprve nutelovou náplň a teprve potom zbývající část koblihy. Ale je jen na vás, jestli budete postupovat podle principu dobrého startu, za který skálopevně ručí jedinečné kouzlo tohoto města, nebo si živé muzeum Gaudího dědictví necháte na konec – jako odměnu za úspěšné absolvování road tripu, až po Valencii. Každopádně určitě navštivte památky jako La Sagrada Familia, Las Ramblas a Park Güell.

Cestou do Zaragozy si nechte čas na výlet minimálně v jedné ze skvělých zastávek, jako je například Lleida, jedno z nejstarších měst Katalánska. Na výběr máte ještě Salou, Sitges, Tarragona či Reus.

TIP: Jestli chcete některý z přesunů absolvovat velmi rychle, právě v Barceloně můžete využít vysokorychlostní vlak AVE, který vás do Zaragozy dostane za hodinu a půl. Tím pádem si auto budete půjčíte v Zaragoze.

PRONÁJEM AUTA V BARCELONĚ

Španělsko
Tarragona (Tarraco)

2. Zaragoza – Madrid

🌍 Vzdálenost: 316 km (3-3,5 h bez zastávek)

Dorazili jste do Zaragozy patřící do oblasti Aragonie, která je známá také svou kvalitní gastronomií. Když už budete mít spokojené žaludky, můžete se vydat na objevování starověkých římských ruin a jiných historických památek. Tou nejznámější je asi poutní místo – Bazilika Panny Marie z Pilar.

Většina itinerářů vás po cestě ze Zaragozy do Madridu bude pravděpodobně navigovat do města Alcala De Henares, které najdete i na seznamu Světového dědictví UNESCO, má tam své místo již od roku 1998. Vyplatí se zastavit se i u Monasterio de Piedra a ve městě Alcolea del Pinar.

Španělsko
Zaragoza

3. Madrid – Valencie

🌍 Vzdálenost: 355 km (3-3,5 h bez zastávek)

Madrid možná z turistického hlediska trochu zaostává za Barcelonou. Nicméně už jen proto, že jde o hlavní město Španělska, také si zaslouží přibližně 3 dny. Po důstojném vyzařování Aragonie bude tato zastávka působit energicky, živě, vitálně a opravdu mladě. Vedle povinných atrakcí, jako například královský palác nebo Retiro Park si nechte čas na nasávání městské atmosféry v kavárnách s místními, na moderní galerie, a pokud máte rádi nakupování, navštivte nějaké designérské butiky.

Není to náhoda, že do symbolického madridského itineráře jsme zařadili i nápadné doporučení k odpočinku u kávy. Cesta z hlavního města do Valencie má totiž velký potenciál být náročnou, a to kvůli řadě skvělých zastávek:

 • Alcalá de Henares (jen kousek od Madridu),
 • Tarancón,
 • Cuenca,
 • Fuentelespino de Haro,
 • Alarcón,
 • Dinca Hoya de Cadenas,
 • Buñol.
Španělsko
Madrid

4. Valencie – Barcelona

🌍 Vzdálenost: 350 km (3-3,5 h bez zastávek)

Poslední z hlavních zastávek této cesty je moderní přístavní město s duší dobrosrdečného kamaráda: Valencie. Při ochutnávání autentické paelly nebo návštěvě pláží si najděte čas také na prozkoumání bohatého kulturního života v historické destinaci oblečené v novodobém šatu. Kontrasty v architektuře nejsou jediné. Zatímco přes den se můžete věnovat líným aktivitám v muzeích nebo na lehátku u moře, v noci se vydejte na „tour de podniky“.

Pokud máte zpáteční letenku do/z Barcelony, váš trip ve Valencii nekončí. A to je super, protože cesta mezi těmito dvěma městy vede po krásném pobřeží a nabízí několik skvělých zastávek. Pokud se chcete spolehnout na komerčnější cestopisy, tak určitě navštivte Salou, Sitges a Peniscola.

Španělsko
Peniscola

Akční letenky do Barcelony

Všechny letenky do Španělska

Španělsko
Salou

Road trip na trase Santander – Bilbao – Pamplona

TRVÁNÍ

 • 1. zastávka: Santander – 3 dny
 • přesun Santander – Bilbao – 1 den
 • 2. zastávka: Bilbao – 2 dny
 • přesun Bilbao – Pamplona – 0,5 dne
 • 3. zastávka: Pamplona – 1 den
 • přesun Pamplona – Santander – 0,5-1 den

JEDNOTLIVÉ TRASY

1. Santander – Bilbao

🌍 Vzdálenost: 100 km (1-1,5 h bez zastávek)

Slyšeli jste už o Kantábrijských vrších? Tento osobitý kousek španělské přírody je jedním z pokladů Kantábrie, neboli provincie, jejímž administrativním centrem je právě Santander. Vůbec ale nemusíte být fanouškem hor, aby vás tyto končiny okouzlily. Santander se totiž podobá spíše na typické letní dovolenkové město, ale s velkou dávkou dramatických panoramat. Takže tento road trip můžete odstartovat sladkým odpočinkem na pláži s případnou návštěvou zajímavých muzeí.

Bilbao není daleko, to ale neznamená, že se tam dostanete rychle. Po cestě se vám totiž nabídne několik skvělých zastávek, většinou s atmosférou harmonie a klidu. Z turistického hlediska jsou významné Laredo, Castro Urdiales nebo Getxo. My vám ale doporučujeme, abyste si našli čas i na Marinu de Cudeyo, Excalante nebo Muskiz.

PRONÁJEM AUTA V SANTANDERU

Španělsko
Santander

2. Bilbao – Pamplona

🌍 Vzdálenost: 155 km (1,5-2 h bez zastávek)

Bilbao je již v Baskicku a Baskové ho považují za své národní hlavní město. Doposud to mohlo vypadat, že tento road trip je zaměřen zejména na přírodní krásy. V tom případě je pak Bilbao výjimkou. Pro milovníky současného umění asi nebude překvapením, že jako hlavní atrakci této destinace uvádíme Guggenheimovo muzeum. Museli byste být naprosto odolní vůči vizuálním podnětům, aby vám při pohledu na tuto mimořádnou budovu nepadla brada. Vždyť se jen podívejte na fotku níže, která je jen imitací skutečnosti.

V časovém plánu jsme u Bilbaa sice uvedli jen 2 dny, ale pokud se rozhodnete pro prodloužení tohoto výletu, nemusíte se obávat, že byste se nudili. Město má vynikající noční život, milé pláže a jen kousek od metropole také krásné turistické trasy. Ty můžete objevovat rovněž po cestě do Pamplony. Nějakou tu hodinku si určitě zaslouží País Vasco, Beasain nebo Bar Gaucho.

Španělsko
Guggenheimovo muzeum v Bilbau

3. Pamplona – Santander

🌍 Vzdálenost: 254 km (2,5-3 h bez zastávek)

Poslední zastávka se již nachází v regionu Navarra.

Santander představil klidný start, zatímco konec na způsob „maňana“ zajišťuje Pamplona. Toto rušné studentské město nabízí skvělou příležitost k procítění španělského životního stylu. Má návštěvníkům co nabídnout – katedrálu Santa María, náměstí Plaza del Castillo, městské hradby a zahrady (Citadela, Taconera, Yamaguchi a Media Luna) nebo toulky po nejznámějších ulicích – Estafeta, San Nicolás, Comedias či Mercaderes. Zážitkem budou také restaurace, protože místní gastronomie je opravdu výborná.

Pokud se cestou zpět do výchozího bodu rozhodnete dopřát si nějaké výlety, zastavte se například ve městech Logrono nebo Tolosa. Případně jestli jste si během předchozích tras nenašli čas na País Vasco či Laredo, můžete to dohnat právě teď.

Španělsko
Pamplona

Road trip na trase Gibraltar – Málaga – Sevilla – Granada – Cartagena

TRVÁNÍ

 • 1. zastávka: Gibraltar – 1 den
 • přesun Gibraltar – Málaga – 2,5 hodiny – 1 den
 • 2. zastávka: Málaga – 2 dny
 • přesun Málaga – Sevilla – 1-2 dny
 • 3. zastávka: Sevilla – 2 dny
 • přesun Sevilla – Granada – 1 den
 • 4. zastávka: Granada – 2 dny
 • přesun Granada – Cartagena – 1 den
 • 5. zastávka: Cartagena – 2 dny
 • přesun Cartagena – Gibraltar

JEDNOTLIVÉ TRASY

1. Gibraltar – Málaga

🌍 Vzdálenost: 132 km (1,5-2,5 h bez zastávek)

První zastávka road tripu, Gibraltar, se nenachází ve Španělsku. Není to chyba, Gibraltar je sice na skok od Málagy, ale oficiálně patří Velké Británii. Jedná se o poslední zbývající britskou kolonii v kontinentální Evropě, zároveň jedinou v Evropě, ve které žijí opice volně. Nějaké asi potkáte i cestou na Rock of Gibralatar neboli Rock of the Top, kde budete mít na pár chvil pocit, že vidíte celý svět z výšky. Pokud se vám nechce kráčet, můžete jet i lanovkou. Z oblak zamiřte do podzemí, do Jeskyně sv. Michala. Podle legend nemá dno a pod mořem vede až do Afriky. Pak se projeďte po městě a užijte si tamní klidnou historickou atmosféru.

PRONÁJEM AUTA NA GIBRALTARU

Z Gibraltaru do Málagy sice vede cesta pro osobní vozidla, ale máte také další skvělé možnosti. Například autobus, i když to bude trvat déle, zhruba 2,5 hodiny. Pokud se rozhodnete pro auto, pojedete po pobřeží Costa del Sol. Po cestě se můžete zastavit v plážových městech nebo si udělat objížďku přes Rondu a prohlédnout si velkolepou rokli El Tajo.

PRONÁJEM AUTA V MALAZE

Španělsko
Gibraltar

2. Málaga – Sevilla

🌍 Vzdálenost: 206 km (2-2,5 h bez zastávek)

Dobré jídlo, pláže, hudba. Právě jste dojeli do bodu vašeho road tripu, ve kterém se konečně můžete seznámit s andaluským životním stylem. Pokud byste to chtěli pojmout naprosto autenticky, tak byste s turistickými aktivitami museli počkat pár dní, abyste měli dost času na sladké nicnedělání. Byla by ale velká škoda opustit rodné město Picassa bez návštěvy barevného centra Pompidou, římského divadla Alcazaba, tržnice Atarazanas nebo některého z mnoha muzeí ve městě. Málaga bude milá, zajímavá a chutná.

Benalmadena, Torremolinos, Antequera, Plaza De Toros, Carmona, Fuengirola, Mijas – seznam míst, ve kterých se můžete po cestě zastavit na krátký výlet, je opravdu dlouhý. Nemluvě o tom, že pokud jste z Gibraltaru do Málagy cestovali autobusem, nyní můžete dohnat i návštěvu města Ronda, která je skutečně unikátním vizuálním zážitkem.

Španělsko
Ronda

3. Sevilla – Granada

🌍 Vzdálenost: 249 km (2,5-3 h bez zastávek)

Sevilla, rodiště flamenca, je hlavním městem Andalusie. Zároveň se považuje za jeden z největších pokladů celé země. Její atmosféra je jedinečná, a to nejen kvůli tomu slavnému andaluskému životnímu stylu, který jsme vám již zmiňovali. Je ovlivněna i tím, že Sevilla byla tisíce let domovem několika různých civilizací a každá jedna zde zanechala své stopy. Kromě specifické historické architektury se opět můžete těšit na výborná jídla a v podstatě vždy dobré počasí.

Se Sevillou se vám bude loučit určitě těžko, ale odměnou za chvilkový smutek bude nejen Granada, ale také samotná cesta do této zastávky road tripu. Cestovatelský portál The Culture Trip nazval tuto trasu přímo ultimátní. 🙂 Nabídnou se vám samostatné, plnohodnotné výlety, například tříhodinová túra na Caminito del Rey nebo město Anrequera, neboli geografické srdce Andalusie.

Španělsko
Caminito del Rey

4. Granada – Cartagena

🌍 Vzdálenost: 292 km (3-3,5 h bez zastávek)

Granada je krásné město s vůní umění, narodil se zde například Federico García Lorca. Povinnou zastávkou v rámci této trasy je Alhambra. Tento komplex budov byl postaven v letech 1223 až 1408 a má obdivuhodnou rozlohu 140 tisíc m2. Za krásným západem slunce se vydejte na vyhlídku San Nicolas, ale pohádkovým zážitkem bude i Sacromonte, cikánská čtvrť města.

Cestou do města Cartagena si určitě najděte čas na Murcii, město věčného jara. Chytit se ale můžete ještě dalších skvělých možností, jako Benalúa, Galera, Vélez Blanco, Aguilas nebo Librilla.

Španělsko
Granada

5. Cartagena

Jelikož jde o přístavní město, asi nebude velkým překvapením, že zde naleznete muzeum námořnické archeologie, které se jmenuje ARQUA. Celé město je tak velkou výstavní síní historických budov. Jednou z nejslavnějších je 2000 let staré divadlo.

Španělsko
Cartagena

Článek vznikl ve spolupráci s INSTITUTO DE TURISMO DE ESPAÑA – TURESPAÑA.

Logo Espana

Zdroje: Wanderlog, Trippy, The Culture Trip, spain.info, Spain Traveller, Cicerone

Zdroj fotografií: ShutterstockUnsplash

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
  5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář
Nahoru