Connect with us

Cestopisy

10 nejkrásnějších opuštěných míst na světě

Někdy člověk potřebuje vypnout a být sám. Věříme, že to tak má občas každý. A nemusí se nutně jednat o podzimní depresi. My pro vás proto máme 10 nejkrásnějších opuštěných míst, které určitě stojí za návštěvu a chvilku rozjímání. Ať už se jedná o hřbitov vlaků v Bolívii nebo honosnou stanici metra v New Yorku, vrátíte se nazpět v čase a budete okouzelni.

Reklama

1. Vallone dei Mulini, Itálie

Tento zelený poklad najdeme necelých 50 kilometrů od Neapole, v křovinatém údolí, které vytvořilo prehistorické zemětřesení. Všechny budovy v tomto údolí mlýnů jsou poměrně moderní. Určitě přinejmenším v porovnání s ostatními italskými památkami. Mlýny byly postaveny ve 13. století, ale celý komplex byl ponechán bez lidských zásahů až na konci 19. století. Kamenné stavby ale díky vysoké vlhkosti tak rychle zarostly bujnou vegetací, že to tam vypadá, jakoby se nevyužívaly už po staletí.

Údolí mlýnů v Itálii.

2. Ryugyong Hotel, Severní Korea

Co může být lepší motivace než být lepší, než soupeř? Své o tom ví i komunistické vedení Severní Korey. V roce 1986 otevřeli v Singapuru nejvyšší hotelovou budovu na světě, což spustilo u jejich severních známých šílenství a touhu dokázat, že dokáží vytvořit něco ještě většího. O rok později tedy korejští inženýři vytvořili konstrukci ubytovacího zařízení Ryugyong Hotel. Dnes, téměř o 30 let a skoro 16 miliard korun později, tam tato budova stále stojí, čekajíc na své dokončení. Největší záhadou jsou pro veřejnost interiéry této 105-patrové pyramidy, které nikdo nikdy neměl šanci spatřit.

Nedostavený hotel v Severní Korei.

Zdroj: Nndrln | Dreamstime

3. Železniční hřbitov, Uyuni, Bolívie

Pravděpodobně znají všichni oblast Uyuni jako místo s krásnými solnými pláněmi a rudými jezery. Tento bolivijský region nám ale může nabídnout mnohem víc. Například hřbitov starodávných kovových obrů. V 19. století byl vytvořen projekt, který měl za úkol rozšířit železniční dopravní síť v Uyuni, ale kvůli technickým těžkostem a tlaku místních obyvatel se od něj upustilo. Vlaky se používaly i nadále, protože převážely nerostné suroviny k přístavištím u Pacifiku. Ve čtyřicátých letech ovšem těžba ustala. Horníci opustili svá pracoviště a veškerá jejich těžká náčiní a vlaky zůstaly ležet v nehostinné oblasti, kterou obhospodařil čas a silný slaný vítr.

Železniční hřbitov v Bolívii.

4. Zastávka metra City Hall, New York City, USA

Pokud si myslíte, že je v New Yorku těžké najít krásnou stanici metra se zdobenými stropy a honosnými lustry, mýlíte se. Tedy částečně. Zastávka City Hall položená přímo pod městskou radnicí byla vytvořena v roce 1904, španělským architektem Rafaelem Guastavinem. Bohužel si cestující začali raději volit rychlost před stylem a kvůli slabé vytíženosti se zastávka přestala používat již v roce 1940. V dnešní době se tam můžete dostat skrz členy organizace Transit Museum, kteří tam občas provádí prohlídky.

Stanice metra City Hall v New Yorku.

5. Buzludzha Monument, Bulharsko

Toto komunistické monstrum bylo postaveno na konci Studené války bulharským komunistickým režimem, který věřil v to, že bude sloužit jako prominentní a oficiální sídlo ústřední bulharské komunistické strany. Nevyšlo. Památník se stropem plným rudých hvězd a plakátů Lenina a Marxe bylo opuštěno v roce 1989 a nyní se tam pohybují jen nelegální zvědavci, kteří chtějí obdivovat tento skvost jako z jiného světa, zblízka.

Interiér komunistického památníku Buzludzha.

Zdroj: Kalin Nedkov | Dreamstime

6. Six Flags, New Orleans, USA

Zábavní park Six Flags byl jeden z mnoha obětí hurikánu Katrina. Park zatopila voda, která tam zůstala stát po několik týdnů. To co tam zbylo, je jen hromada pastelově barevného šrotu a děsivě vyhlížejících keramických klaunů.

Zábavní park Six Flags.

Zdroj: Kegskegger | Dreamstime

7. Kolmanskop, Namibie

I když to tak teď už nevypadá, město Kolmanskop byl v době své největší slávy diamantovým rájem. Po roce 1908 se ovšem situace změnila, když našli horníci větší diamantové sítě jižně od města, kam se bleskurychle přestěhovali. Z hornického velkoměsta se tak rázem stalo město duchů. Nyní je to pro turisty známé především díky pískem zaplněných domků, které se několikrát objevily i na stříbrném plátně.

Opustěný dům zasypaný pískem v Namibii.

8. Pripjať, Ukrajina

Nukleární katastrofa v Černobylu ovlivnila mnoho. Nejvíc asi obyvatele městečka Pripjať v Polesí, kteří byli kvůli těsné blízkosti jaderné elektrárny nuceni urychleně opustit své běžné životy. Pripjať je tak pravděpodobně nejznámější město duchů v Evropě, které je plné hraček v opuštěných školkách a zrezivělých atrakcí v rozpadajícím se zábavním parku.

Staré plynové masky v Pripjaťu.

9. Bannerman Castle, New York, USA

Ruiny tohoto skotsky vyhlížejícího hradu najdeme na ostrově Pollepel, na řece Hudson. Vystavěl ho tam skotský přistěhovalec a obchodník se starožitnostmi Francis Bannerman, který potřeboval větší prostory pro své artefakty. Během 20. století však prošlo toto stavení peklem – nenadálé výbuchy střelného prachu, havárie trajektu a tři dny trvající požár.

Hrad Bannerman na řece Hudson.

10. Mezinárodní železniční stanice Canfranc, Španělsko

Tato honosně vyhlížející pyrenejská stanice má za sebou poměrně rušnou historii. V roce 1928 byla s ovacemi otevřena jako největší železniční stanice v Evropě. O pár let později byla ale celá sláva v troskách, protože ji ovlivnila španělská občanská válka a nacistické úspěchy za druhé světové války. Po ukončení těchto incidentů se Španělé několikrát snažili o obnovu, ale už se to nikdy nepodařilo.

Opuštěná železniční stanice Canfranc.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Cestování je láska, to Lenka ví už dlouho. Hlavu jí zamotalo Slovinsko, Japonsko, Austrálie, Jihovýchodní Asie, ale i Spojené státy americké, které procestovala křížem krážem. Při první příležitosti v práci žadoní o další dovolenou, protože s oblibou tvrdí, že cestování lidem otevírá oči. A není nic krásnějšího než objevovat, že existuje i svět mimo naši komfortní zónu.

Nahoru