Connect with us

Cestopisy

Neziderské jezero: Kolem největšího stepního jezera v Evropě autem i na kole

Neziderské jezero: Kolem největšího stepního jezera v Evropě autem i na kole

Už ani nevím, kolik pěkných míst jsme s mojí čtyřčlennou rodinou našli během korona-krize na mapě a na toulkách kolem naší domoviny. O těch si povíme někdy jindy. Nicméně, existuje pár míst, která na nás čekají jen kousek za našimi statními hranicemi, a i když je cesta za nimi momentálně trochu komplikovanější, vždy se rádi vracíme. Jedno z nich nám obzvlášť přirostlo k srdci – Neziderské jezero aneb Neusiedler See v rakouském Burgenlandu, krásnou přírodou a vínem proslulé oblasti

Reklama

Rakouské moře v létě i v zimě

Koupací sezóna zde při dobrých podmínkách začíná už v dubnu, ta sportovní nikdy nekončí. Během roku se tu windsurfuje, paddleboarduje, kajakuje a plaví až do vyčerpání. No a v zimě, když je tuhý mráz a jezero promrzne až na dno, můžete bruslit z jednoho kouta až na ten druhý, pokud si troufáte. Neziderské jezero nazývají rakouským mořem. Ne, nebude to jeho hloubkou, na dno jsou to totiž jen necelé dva metry. Jedním z důvodů je jeho rozloha.

Neziderské jezero se rozprostírá na ploše 315 kilometrů čtverečních. Většina, 240 kilometrů čtverečních, patří Rakousku a zbylých 75 kilometrů čtverečních zase Maďarsku. Navíc, a to je velmi zajímavé, pro zakřivení země není vidět z jednoho konce Neziderského jezera na druhý, což opravdu připomíná moře. Maďaři se nemají proč zlobit, že jim z tohoto vodního díla přírody zůstala jen menšina plochy. Neziderské jezero je, s výjimkou Balatonu, jediné stepní jezero v Evropě. Pyšní se však titulem největší.

Kdy vyschne znovu?

Z dostupných informací to vypadá tak, že vzniklo uvolněním Dunajského ledovce před zhruba třinácti tisíci lety. Od jeho samotného vzniku vyschlo už snad stokrát. V 18. i v 19. století to bylo popsáno v rozsáhlých zprávách, stratigrafie a sedimenty jednoduše nelžou. Naposled jsme Neziderské jezero ztratili ve velkém v roce 1866. Gottlieb Wenzel, místní občan, si tehdy 4. června do svého deníku napsal, že prošel jezerem bez toho, aby si vůbec zašpinil boty. Do roku 1876 však bylo jezero zpět ve své plné kráse.

Svědky částečného zmizení byli Rakušané ještě v roce 1949. Téměř se vysušila severní část koryta a s ním snad i nejznámější část Neziderského jezera, Podersdorf am See. Je to jedno z mnoha malých měst ležících na břehu jezera. Nachází se zde nejfotografovanější maják na Neziderském jezeře, na konci pěší prohlídky po dřevěném molu s výhledem na rakouské moře, které působí tak, že nemá konce.

Napříč Neziderským jezerem

Podersdorf am See má prý nejkrásnější pláž ze všech lidské noze přístupných pláží na jezeře. Často toto místo bývalo naším výchozím bodem při toulkách po okolí. Dokud jsme neobjevili Rust, nedaleké historické městečko přiléhající k jezeru. Navíc z Podersdorfu odplouvají přívozy do všech ostatních jezerních částí.

Když se chcete vyřádit a nemáte rádi, když se musíte do vody brodit bažinou a houštím třtiny, kde navíc vyrušíte místní zvířata, Podersdorf je pro začátek poznávání Neziederského jezera vhodným místem. Leží totiž na jediném místě bez třtiny, které je dlouhé asi dva kilometry. Třtina, která je v létě krásně zelená, a na podzim příjemně zežloutne až zhnědne, je místem hnízdění vodního ptactva. Na některých místech jezera třtinu na zimu sklízejí, používá se ve výstavbě a bydlení. V létě zase není raritou, že suchá třtina vzplane.

Rezervace, národní park, strmé hory i cyklostezky

Přestávku při přeletu z Evropy do Afriky si tu ročně udělá až tři sta druhů ptáků. Můžete je pozorovat v ptačí rezervaci se stejnojmenným názvem, jaké nese jezero. A v národním parku, který se také jmenuje Neusiedler See, akorát s dodatkem Seewinkel, můžete kromě místní příjemné fauny pozorovat i flóru – malá solná jezírka a písečné biotopy, projít se po pastvinách, místních loukách, lesích, polích a vinicích. I pro tyto výjimečnosti v tomto regionu zapsali toto místo na sklonku roku 2001 na Seznam světového dědictví UNESCO.

Snadno se zde napojíte i na některou z 2 500 kilometrů dlouhých cyklostezek po okolí jezera. Ta nejoblíbenější cyklostezka, dlouhá 138 kilometrů, je dokonce propojena s Dunajskou cyklostezkou. Pokud máte v rodině či mezi přáteli horské cyklisty, i oni si mohou přijít na své na strmích pohořích Rosalia, Geschriebenstein či Eisenberg.

Od Podersdorfu do Rustu a z Mörbische do Illmitzu

Podersdorf však není jediným výchozím bodem na toulky po Neziderském jezeru, ani jediným místem, kde se dá do sytosti vykoupat v mělké vodě. Zajděte i do Weiden am See, z Bratislavy je to k Neziderskému jezeru nejblíže právě sem a v létě tady po večerech na břehu promítají filmy. Za návštěvu, ať už autem nebo na kole stojí i Illmitz, Breitenbrunn a Purbach am Neusiedler See, Oggau am Neusiedler See, Mörbisch am See či již zmíněný Rust.

Rust ležící na západním břehu jezera je mojí srdeční záležitostí. Nemá více než dva tisíce obyvatel, vlastně je to nejmenší statutární městečko v zemi. V létě tu na každém druhém komíně sedí čápi se svými mláďaty. Radost dívat se na nový život. Přístav v Rustu je plný lodí a jacht, které nesmí mít příliš hluboké dno, aby na mělkém jezeře neztroskotaly. Z města vede přímo k vodě dlouhá cesta podél třtiny a nízkých bažin skrývajících krásné dřevěné domky, chatky a lodní garáže stojící na vodě.

Každý rok se zde koná jedna velmi zajímavá událost, ale ještě jsem se jí nestihla zúčastnit. Pokud máte alespoň 160 cm, můžete i vy spolu s ostatními nadšenci hromadně přeplavat jezero z Mörbische do Illmitzu. Podvádět zde skutečně nemůže být těžké, na některých místech je voda tak mělká, že si budete odírat břicho o dno jezera. Místy však až dvoumetrová hloubka nemusí být právě vhodná pro nezkušené plavce.

Zúčastnit se můžete i dálkových turistických pochodů, ten nejznámější se jmenuje Alpannonia. Jde o výškovou panoramatickou trasu na hranici Alp od Semmeringu až na okraj Velké maďarské nížiny.

Doufám, že se vám bude můj tip na výlet k Neziderskému jezeru líbit. A ještě abych nezapomněla. Pokud máte psí společníky, Neziderské jezero je pro ně jako stvořené. Pokud dáte pozor na volně žijící zvířata, vše bude v pořádku. Pipi a Edna vám z Neziderského jezera přejí hezký výlet! 

Zdroje informací k článku:

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář

Diana lépe umývá nádobí, než vaří. I proto tak miluje svého chlapa, co se v kuchyni snad narodil. Na psy nedá dopustit, na ty své, ani na ty z OZ Pes v nouzi. Ostatně, jako na všechna zvířata. Kdy mohla v životě vycestovat už jen jednou, vrátila by se domů k mamce Esther, do Keni, na Aloo Drive do domečku nad zátokou.

Nahoru