Connect with us
Nejstrašidelnější místa na světě, ostrov panenek

Cestopisy

Nejstrašidelnější místa na světě

Nejstrašidelnější místa na světě

Bojíte se rádi? Možná hloupá otázka, ale je mnoho lidí, kteří se rádi podívají strachu do očí. Ať už je to při sledování hororového filmu, pohledu z výšky (pokud trpíte strachem z výšek) nebo překonáváte strach z pavouků. Na světě však existují i místa, kde by se asi jen málo kdo z nás chtěl ocitnout sám. Přečtěte si náš článek a zjistěte, která ta nejstrašidelnější místa na světě.

Reklama

Halloween je původem z keltské historie

Možná už jste slyšeli o tom, že oblíbený americký svátek Halloween je původně keltský pohanský svátek, konkrétněji oslava konce léta Samhain. Keltové věřili, že se v tomto období duše zesnulých vrací zpět na zem a snaží se ovládnout vše živé. Proti temným silám je mělo chránit světlo. Halloween se oslavuje především v anglicky mluvících zemích a to z noci 31. října na 1. listopadu. Američané si tento svátek natolik oblíbili, že jej slaví každoročně ve velkém, a tak se původní smysl sice vytratil, ovšem pro „amíky“ dobře zkomerčněl. Keltové věřili, že v termínu, kdy my slavíme dušičky, se hranice mezi světem mrtvých a živých zužuje a báli se tak rozzlobit své předky. Jejich přízeň si chtěli naklonit tak, že jim obětovali různé dary a děti chodívaly zpívat obřadné písně k sousedům. Pečivo bylo považováno za symbol duše. Děti si tedy myslely, že čím více koláčků snědí, tím víc jim bude přízeň duchů nakloněna (a uznejme, že které dítko by se takovým tvrzením dlouze bránilo). Přenesme se spolu do míst, kde všechny příběhy mezi nebem a zemí ožívají.

Ďeti koukající na hallowenské cukroví

The Door to Hell, Derweze, Ahal Province, Turkmenistan

„Brána do pekla“ takový název nese kráter, jehož velikost se pohybuje v rozměrech amerického fotbalového hřiště – tedy pro představu 5 350 metrů čtverečních. Vznikl tak, že se v roce 1971 toto naleziště zemního plynu zřítilo do podzemní jeskyně. Stalo se tak přírodním plynovým kráterem. Geologové se ho rozhodli zapálit, aby tak zabránili šíření metanu a od té doby na místě nepřestal oheň plápolat. Průměr kráteru je 69 metrů a jeho hloubka je 30 metrů. Jednoduše řečeno – spadnout by tam nechtěl jistě nikdo.

Lávová jáma

North Yungas Road, Bolívie

Chodník vedoucí z La Paz to Coroico v Bolívii vypadá zrádně. A takový taky je. North Yungas Road vyrůstá nad amazonským deštným pralesem do výšky téměř pěti kilometrů! Zkuste si představit v této nadmořské výšce jízdu na kole. Nemluvě o chodníku, který má na šířku asi jen tři metry, nedostatek svodidel a omezenou viditelnost kvůli častým dešťům a mlze. Není divu, že se tento 80 km úsek nazývá „Cesta smrti“. I přes to, že si North Yungas Road na své konto každoročně připíše nelichotivý počet 200 až 300 obětí, stává se stále více oblíbeným a vyhledávaným místem pro překonávání lidského strachu. Právem tedy patří mezi nejstrašidelnější místa světa.

Skalní převis

Vrholek křížů, Litva

Mezi nejstrašidelnější místa světa patří i tzv. Vrcholek křížů. Na tomto místě v severní části Litvy staví lidé kříže už od 14. století. Důvody k tomu mají různé; ve středověku proto, že Litevci tak vyjadřovali svou touhu po nezávislosti. Později, kolem roku 1831, po rolnickém povstání tak činili na památku mrtvých rebelů. Kopec se poté stal místem, které mělo symbolizovat vzdor v průběhu sovětské okupace v letech 1944 až 1991. Sověti se ho třikrát pokusili zničit buldozéry, místní jej však pokaždé znovu postavili. Dnes zde naleznete více než 100 000 křížů, které se o sebe opírají a ve větru vydávají zvuk jakési děsivé dřevěné zvonkohry.

Kopec osázený křížy

Visící rakve v Sagadě na Filipínách

Pokud chcete v Sagadě navštívit místo posledního odpočinku zesnulých, musíte svoji hlavu zvednout až k nebi. Nejenže je v tom jistá symbolika, ale lidé v tomto regionu pochovávají své blízké do rakví visících na útesech. Tato tradice je stará tisíce let. Vlastní rakev si vytesají, a když zemřou, jejich tělo pohřbí, resp. pověsí vedle ostatních předků. Některé z takto visících rakví jsou staré stovky let a velmi se od sebe liší, každá z nich totiž byla vyrobena osobou, která v ní odpočívá navždy.

Rakve zavěšené na skále

Nemocnice Beelitz-Heilstätten, Německo

Jestliže na vás tato fotografie z německé nemocnice působí znepokojivě, má to svůj důvod. Mezi lety 1898 a 1930 sloužil komplex Beelitz-Heilstätten jako sanatorium pro léčbu nemocných tuberkulózou. V průběhu první světové války jej lidé využívali na ošetření obětí zásahu yperitem nebo kulometem. Ležel zde i mladý voják jménem Adolf Hitler, který se zde léčil se zraněnou nohou. Nemocnice se v průběhu druhé světové války stala centrem léčby nacistických vojáků. Od roku 1945, po pádu Berlínské zdi, byla sovětskou nemocnicí. V současnosti se některé nemocniční oddělení využívají jako neurologické rehabilitační centrum. Většinová část komplexu je však opuštěná a mimo provoz. Operační a psychiatrické oddělení je útočištěm mnoha vandalů a přirozeného rozkladu. Hotová American Horror Story, co říkáte? Taková tedy jsou ta nejstrašidelnější místa na světě.

Opuštěná německá nemocnice

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (3 votes)
Klikněte pro komentář

Pokud Pavel zrovna necestuje, rád se věnuje svým dalším koníčkům, mezi které patří luštění křížovek, vnoučata a v neposlední řadě sledování AZ kvízu.

Nahoru