Connect with us
Valencie

Evropa

10 nejlepších tipů na výlet v Evropě v roce 2022. Brno patří na přední příčky

10 nejlepších tipů na výlet v Evropě v roce 2022. Brno patří na přední příčky

Přemýšlíš, kam se vydat na výlet a jaká města stojí rozhodně za návštěvu? Máme pro tebe seznam nejzajímavějších míst Evropy s ohledem na snadnou dostupnost, kvalitu gastronomie a nabídku kultururních zážitků. Známý britský časopis Time Out vydal 16 nejlepších měst, do kterých se vydat na krátký výlet v Evropě. Na seznamu nechybí ani Česká republika, respektive Brno, které se umístilo na druhé příčce. Tady je TOP 10!

Reklama

1. Arles, Francie

Hlavní atrakcí města je nová a přibližně 56 metrů vysoká věž Luma, kterou navrhl slavný americký architekt Frank Gehry. Je vyrobená z 11 000 kovových panelů a odkazuje na historii země. Uvnitř najdeme výstavní galerie i přednáškové sály. Svá díla zde vystavuje více než 45 slavných světových výtvarníků. Projdi se také středověkými uličkami, vydej se na největší pouliční trh v Provance a vychutnej si výbornou kávu a jídlo například v zero-waste restaurant Le Réfectoire.

Arles Luma

2. Brno, Česká republika

Město přezdívané jako Moravský Manchester se stalo dle slavného časopisu Time Out druhým nejlepším městem v Evropě pro výlet. Hlavním kritériem je skvělá nabídka kvalitního jídla i pití a množství provozoven od výčepu na stojáka až po tradiční české restaurace. Veřejnosti se také otevírá Káznice na Cejlu, která od dubna nabízí prohlídky zcela zdarma. Její historie sahá do roku 1770, kdy zde byla dvorským dekretem zřízena věznice pro celou Moravu.

Brno ČR

3. Kaunas, Litva

Kaunas je v roce 2022 korunováno na hlavní město kultury. U této příležitosti je naplánováno až 1 000 akcí, které návštěvníkům poskytnou ideální příležitost objevit stávající zajímavosti města. Za zmínku jistě stojí bizarní muzeum ďáblů, M. K. Čiurlionis Národní muzeum umění nebo dům Sugihara. Bývalá japonská ambasáda je nyní muzeem věnovaným diplomatovi, který během holocaustu zachránil tisíce Židů

latvia-kaunas-mesto

4. Odense, Dánsko

Klidné historické a zelené město, které bylo domovem dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena. Nejlákavější atrakcí je nově otevřené muzeum tohoto spisovatele, které má za úkol návštěvníky přenést do světa jeho slavných pohádek. U příležitosti otevření muzea, jehož součástí je i Andersenův rodný dům, byla i dánská královna Margrethe II.

Odense Dánsko

5. Lublaň, Slovinsko

V roce 2022 se ve slovinském hlavním městě koná summit Velo-City, který má za cíl podpořit cyklistiku napříč celým kontinentem. Pokud jsi vášnivý nebo jen příležitostný cyklista, tak si můžeš v centru města půjčit kolo zdarma. Ovšem město je především perlou architektury, jeho centrem protéká řeka Lublanice, která je obklopena zelení a na nábřeží najdeš nespočet kaváren, kde můžeš strávit idylické letní večery. Za návštěvu určitě stojí Lublaňský hrad, Plečnikova tržnice či velkolepé Prešernovo náměstí a Trojmostí, tedy hlavní náměstí Lublaně.

slovenia-lublan

6. Oslo, Norsko

Nejzajímavější částí města je historická čtvrť Bjørvika. Revitalizace této oblasti nacházející se u přístavu je v plném proudu. Zbrusu nové Munchovo muzeum je nyní otevřeno pro veřejnost, nachází se hned vedle knihovny Deichmana Bjørvika a světoznámé opery, která má nyní dokonce svou vlastní městskou pláž Operastranda. Navštívit můžeš také VIA Village s pouličními restauracemi nacházejími se jen pár minut od Aker Brygge. A pak je tu dlouho očekávané nové Národní muzeum, které se otevře v červnu a bude největším muzeem v severských zemích.

oslo-aker-brygge

7. Turku, Finsko

Díky velkému množství kavárenských teras je město často označováno jako Finská Paříž. Historické hlavní město má jedinečnou a osobitou atmosféru a především hudební fandové si přijdou na své během návratu festivalů jako Archipelago Sea Jazz a Ruisrock. Určitě zde navštiv i dominantu města, katedrálu Turun Tuomiokirkko. 

turku-finsko

8. Valencie, Španělsko

Valencie nabízí vše, co se čeká od moderního velkoměsta, ale zároveň s větším klidem než jsme v evropských metropolích zvyklí. Méně lidí v ulicích i kratší fronty na tamní památky. Čeho ovšem není méně, jsou zážitky, které město nabízí. Ve Valencii se každý den koná nějaká akce a nuda je tím posledním, co tu zažiješ. Navštiv například Město umění a věd, tedy komplex budov věnovaný kultuře a vědě, nebo si užij jedny z nejlepších pláží ve Španělsku.

valencia Španělsko

9. Sheffield, Anglie

Sheffield byl v nedávné době pasován na nejzelenější město ve Spojeném království, a to díky svým 4,5 milionům stromů (více na osobu než kterékoli jiné město v Evropě), 250 veřejným parkům a 52 čtverečních mil národního parku. Zkombinuj relax ve zdejších parcích s pulzujícím městem bohatým na kulturu, jídlo a pití.

scheffield

10. Trikala, Řecko

Trikala je vstupní branou do hornaté oblasti severozápadního Řecka. Nicméně město samotné je relativně rovinaté a tato skutečnost přispěla k tomu, že je jedním z nejpřátelštějších měst pro cyklisty. Kolo si tady dokonce půjčíš zdarma. Mimo to je Trikala městem s bohatou historií a je prvním oficiálním „chytrým městem“ Řecka, protože má první autobusy bez řidiče v zemi.

greece-trikala

Akční letenky z Prahy do evropských měst

Výhodné pojištění STORNO a pojištění ISTOTA

Až 60 % objednávek aktuálně obsahuje pojištění STORNO nebo ISTOTA, ke kterým Pelikán od 1. června 2021 přidal nové benefity. Kromě krytí storno poplatku před cestou, který cestovní kancelář spustila ještě v lednu 2021, nově kryje i další náklady související s případnou nákazou koronavirem v zahraničí.

Pojištění Pelikán

Zdroj: timeout.com

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář

Mladý pár, který létá po světě, natáčí videa, vaří světovou kuchyni a píše tipy na dovolenou pro ostatní nadšence do cestování.

Nahoru