Connect with us
Mallorca tipy

Cestopisy

Mallorca – co vidět a zažít? Tipy redakce na TOP aktivity a levné letenky

Mallorca – co vidět a zažít? Tipy redakce na TOP aktivity a levné letenky

Mallorcu si mnozí spojujeme zejména s bílými písčitými plážemi a tyrkysovým mořem. Je oblíbenou destinací španělské královské rodiny, na což jsou Mallorčané právem hrdí, a cestovatelský portál TripAdvisor ji v minulosti zvolil druhým nejoblíbenějším ostrovem v Evropě. Mallorca však nabízí mnohem více než několik rekreačních resortů. Kromě toho do této destinace pravidelně nabízíme super levné letenky i dovolené, a to nejen na letní sezónu, ale po celý rok.

Reklama

Odkud? S kým? Kdy? Tipy Pelipecek na letenky na Mallorcu

 • Odkud? Na Mallorcu se dostaneš přímým letem z Prahy, Vídně, Bratislavy či nedalekých německých letišť.
 • S kým? Na Mallorcu létá nízkonákladový dopravce Ryanair, ale i Austrian Airlines a Eurowings.
 • Kdy? Na Mallorcu se nemusíš vydat jen v létě, během hlavní turistické sezóny, ale rovněž na jaře či na podzim. Má totiž co nabídnout během celého roku.
 • Co je v ceně? Let tam i zpět, všechny poplatky, příruční zavazadla, neboť většina leteckých společností nabízí u nejlevnějších tarifů pouze příruční zavazadlo. Ale pokud cestuješ během letních měsíců, víc pravděpodobně ani potřebovat nebudeš.

Akční letenky na Mallorcu

Ubytování na Mallorce

Tak jako všude se i na Mallorce dá sehnat ubytování za super ceny. Prohlédni si možnosti a rezervuj hotel přes Pelikána. Tipy na ubytování najdeš v této šikovné mapce:

Co je třeba ke vstupu na Mallorcu?

Kromě občanského průkazu nebo cestovního pasu nic. Španělsko (včetně Mallorcy) 2. června 2022 zrušilo povinnost prokázat se při vstupu do země covid pasem. Není tak již povinné předložit důkaz o proočkování, negativním testu ani překonání koronaviru.

Moře na Mallorce

Co vidět na Mallorce? Tady je 5 zajímavostí z ostrova

 • Ostrov Mallorca inspiroval generace umělců, zejména spisovatelů a hudebníků, kteří zde hledali svou múzu. Polský klavírní skladatel Frederik Chopin strávil na Mallorce například zimu v letech 1838 až 1839 ve městě Valldemossa, a dokončil zde svá díla. Společnost mu dělala spisovatelka George Sandová, tu inspirovala Mallorca natolik, že o ní napsala dílo s názvem Zima na Mallorce.
 • Začátkem 20. století navštívila ostrov i Agatha Christie, pobývala zejména v Palmě, hlavním městě ostrova, a v Port de Pollence na severu. První z povídek z její sbírky Problémy v zálivu Pollense a jiné příběhy je právě z tohoto místa.
 • Malorčanem je od narození i tenista Rafael Nadal, který pochází z města Manacor. V roce 2016 zde otevřel tenisovou akademii pro nadané a nadějné tenisty. Zahrát tenis si v ní mohou vyzkoušet i turisté.
 • Na Mallorce se zřejmě poprvé na světě použila na sladký dezert pšeničná mouka. Říkají mu ensaïmada – sladké pečivo ve tvaru spirály, jehož nejstarší recept pochází ze 17. století.
 • Na Mallorce se nachází více než 200 různých jeskyní, ale veřejnosti přístupná je jen malá část z nich, aktuálně pět. Nejkrásnější jsou, alespoň podle nás, Cuevas del Drach, Dračí jeskyně.
Jeskyně Mallorca

Jak se dostat z letiště do centra města?

Mallorca má jen jedno letiště určené pro komerční účely. Na ostrově tak přistaneš nedaleko hlavního města na letišti s názvem Palma de Mallorca Airport (PMI). Do centra to není daleko, asi osm kilometrů. Možná tě zaujme, že po tom madridském a barcelonském je toto třetí největší španělské letiště. Do města tě rádi odvezou milí taxikáři. Případně si můžeš půjčit auto a vyrazit napříč Mallorcou sám/a nebo se jednoduše odvezeš autobusem jako většina turistů. Tady je pár tipů.

Z letiště Palma de Mallorca Airport autem do centra Palmy:

Z letiště Palma de Mallorca Airport autobusem do centra Palmy:

Nejlevnější alternativou je autobus. Jízdenka stojí přibližně 5 € (cca 120 Kč) na osobu a cesta trvá asi 30 minut. Autobusy odjíždí přibližně každých 15 minut a vysadí tě rovnou v centru města na Plaça d´Espanya. Tam najdeš také všechny další hlavní autobusové a vlakové terminály.

 • Autobusy EMT (Empresa Municipal de Transports Urbans de Palma de Mallorca) – KOUPIT LÍSTEK

Z letiště Palma de Mallorca Airport taxíkem do centra Palmy:

Cena za 20minutovou jízdu taxíkem do centra města tě vyjde přibližně 25 € (zhruba 600 Kč).

Mallorca

Doprava na Mallorce

Nejpohodlnější způsob, jak objevovat ostrov a všechny jeho krásy, je jednoznačně auto. Možností je rovněž veřejná doprava. Autobusy spojují většinu měst a vesnic. Všechny autobusy vyjíždí ze stanice Plaça d’Espanya. Taxíky můžeš zastavit na ulici nebo si službu zavolat, ceny jsou přijatelné.

Mallorca – tipy redakce na aktivity

Pláže! Ano, přece jen pojedeš na Mallorcu i za sluncem a mořem, že? Nejlépe hodnocenou pláží je právě ta s bílým pískem a azurově modrou vodou – Playa de Muro. Na ostrově jich je celkem 262, takže budeš mít z čeho vybírat. Zbystři, když na tabuli cestou po ostrově uvidíš tyto názvy – Calla Agulla, Portals Vells, Formentor nebo Son Serra de Marina a Cala Estellencs. Jsou to překrásná místa a zálivy, které stojí za návštěvu.

Mallorca pláže

Všechny smysly dokořán

Mezi působivá místa na ostrově patří katedrála Le Seu s jedněmi z největších vitrážních oken na světě. Nachází se v hlavním městě ostrova, v Palmě. Gotická katedrála stojí na místě bývalé arabské mešity. Palma je domovem mnoha mimořádných architektonických skvostů, například Can Casasayas a Penzion Menorquina.

Tyto dvě budovy byly navrženy současně v letech 1908 a 1909 a jsou odděleny jen úzkou ulicí. Fasáda a interiér budov jsou silně ovlivněny modernistickým a secesním stylem. Pokud v nich čteš Gaudího rukopis, pak čteš správně. Tento katalánský architekt má své prsty v parabolických obloucích oken a dveří i ve zvlněném stylu obou budov.

Plaza del Toros – aréna býků v severní části Palmy na ulici Gasper Bennassar, pojmenované podle známého architekta zodpovědného za design této arény, je dalším architektonickým skvostem ostrova. Do arény se v dávných časech usadilo přesně 11 620 lidí, aby pozorovali býčí zápasy. Dnes se používá na koncerty, festivaly a na sportovní akce. Díky Bohu!

Palma de mallorca památky

Za zelení

Hřbet ostrova tvoří pohoří Serra de Tramuntana, dlouhé skoro 90 km a zařazené do světového dědictví UNESCO. Dominantou této části země jsou starobylé kamenné terasy, stěny, stoleté olivovníky, ale také města a vesnice, která stojí za návštěvu pro jejich kulturní a historické památky. Turistická trasa Dry Stone Route (GR221) táhnoucí se od Andratxu až po Pollença nabízí turistům autentický zážitek trochu jiné Mallorcy. Vrcholy pohoří tě provedou po starých dlážděných stezkách, které kdysi spojovaly horské komunity.

Na ostrově je mnoho velkolepých jeskynních systémů. Nejznámějším je již zmiňovaný Cuevas del Drach v Porto Cristo. Tyto jeskyně byly poprvé prozkoumány koncem 19. století a nachází se v nich jedno z největších podzemních jezer na světě. Systémy mají rozlohu až 1200 metrů. Čekají tě v nich různé jeskynní útvary, tyrkysová voda lázní Diana i cesta lodí.

Mallorca příroda

Trochu dál od centra

Jedním z nejoblíbenějších míst, zejména pro svou starobylost, je město Alcudia na severním pobřeží ostrova. Za středověkými zdmi se nachází desítky úzkých chodníků, které jsou plné kaváren a restaurací s výhledy na domy ze 13. století. V tomto městě funguje od úterý do neděle jeden z nejznámějších španělských městských trhů, kde najdeš vše – od jablíček až po boty. V opevněném městě se také nachází krásná pláž, kde si můžeš po procházce starým městem odpočinout.

Doporučujeme navštívit i Banyalbufar, jedno z nejautentičtějších měst v jihozápadní části ostrova.  V 10. století ho založili Arabové. Olivy a vinná réva se zde stále pěstují v hojném množství podél řad kamenných stěn pod kopci. Procházky tichými a úzkými uličkami vesnice Banyalbufar jsou prý jako krok zpět v čase. Pokud ti vyhládne, nejlepší lokální restaurací je Cuina de Banyalbufar – rodinný podnik je specialistou v oblasti středomořské kuchyně. Z vesnice vede množství cyklistických tras, jedna z těch nejoblíbenějších vede do Port des Canonge.

Mallorca podvečer

Za zábavou

Na Mallorce najdeš jeden z nejznámějších zábavních parků v Evropě – Jungle Park. Pyšní se tím, že je největším na Baleárských ostrovech. Na devíti hektarech borového lesa v Santa Ponsa, jen 500 metrů od pláže, tě čekají překážky, lezení po stromech v různých výškách přes mosty, lana či dráty.

Pokud tě naopak láká zábava v podobě barů a večerních tancovaček, pak se vydej do města Magaluf, nejznámějšího města klubů na Mallorce. Říká se, že tam chodí mnoho skandinávských a britských turistů

Mallorca pístav

Co je třeba ochutnat na Mallorce

První, co při spojení jídla a Mallorcy přijde na mysl, jsou ensaimadas, křupavé sladké pečivo. Nebo pro vegetariány a vegany nedostupné sobrasada, pro Mallorčany typické klobásky. Na Mallorce na tebe budou všude z regálů vyskakovat i jiné klobásky. Jmenují se butifarry či šneci s názvem karaky. Možná nejobyčejnější, ale výborný a rychlý pokrm na zasycení je domácí chléb s rajčatovou omáčkou nebo olivovým olejem.

Podobně jednoduché je, zvláště v létě oblíbené, trampó. Skládá se z rajčat, zelených paprik a cibule s olivovým olejem a solí. Trampó je zdravé, chutné a osvěžující. Dává se také na pizzu!

Tradičním jídlem na Mallorce je i Frito Mallorquin. Toto na vysoké teplotě upravené jehněčí maso se zeleninou najdeš jistě v každé místní restauraci nebo bufetu. Jaké jsou ingredience? Nejčastěji cibule, brambory, fenykl, artyčoky, červená paprika, česnek, hrách a olivový olej. Možností je habaděj!

Jídlo na Mallorce

Počasí na Mallorce

Podnebí Mallorcy, největšího z Baleárských ostrovů, je středomořské, s mírnými zimami a horkými, slunečními léty. Mohou být poněkud dusná, pocitovou teplotu ovšem zmírňuje mořský vánek.

Užitečné mobilní aplikace na Mallorce

Mallorca RunAway

Toto je prý nejkompletnější průvodce o cestování, zábavě a službách na Mallorce. Pomůže ti objevit ostrov s více než 800 vyznačenými zajímavými místy. Nepotřebuješ být přitom ani online a neplatíš žádné dodatečné poplatky za používání!

V aplikaci si nůžeš vytvořit vlastní cestovní trasy, ukládat si místa jako oblíbená nebo je sdílet na svých sociálních sítích. Asi tě už napadlo, že na tohle všechno ti už dnes stačí Google Maps. Uživatelé této aplikace si však pochvalují filtry, které ti usnadní vyhledávání a konečný výběr místa podle různých kritérií, např. popularita, styl, cena či vzdálenost.

Aplikace Mallorca runaway

2 tipy na pojištění, které ochrání tvé zdraví i peněženku

Pelikán není jen prodejce letenek a výhodných zájezdů. Nabízí také různé doplňkové a zejména užitečné služby a spolupracuje s TOP partnery v různých oblastech. Jednou z nich je i cestovní pojištění, které je dnes pro drtivou většinu cestovatelů naprostou samozřejmostí již při rezervaci letenky. Proč?

Takže, představ si, že máš koupenou letenku, ale před odletem:

 • nečekaně onemocníš s minimálně 5denní léčbou (i bez pobytu v nemocnici),
 • utrpíš úraz s následky, které ti nedovolují odletět,
 • tvá přítomnost doma je nezbytná kvůli nemoci nebo smrti rodinného příslušníka,
 • otěhotníš,
 • vznikne ti značná škoda v důsledku živelné pohromy,
 • ztratíš svoji práci ne z vlastního zavinění,
 • musíš řešit rozvod,
 • neobstojíš u maturity nebo státnic,
 • nedostaneš víza.

V první řadě by nás upřímně mrzelo, že musíš svůj let zrušit. Na druhé straně bychom ti s radostí oznámili, že pokud máš pojištění STORNO a jsi schopen/a se prokázat potvrzením dané události (kvůli které nemůžeš cestovat), za nepřeletěnou část tvé letenky se ti vrátí peníze. Úžasnou výhodou je i to, že stornovat mohou také všichni ostatní pojištění rodinní příslušníci, kteří s tebou cestují/měli cestovat a další 3 pojištění spolucestující bez rodinného vztahu.

Pojištění Pelikán

Pokud ti jde pouze o proplacení letenky, tak je to opravdu top nabídka. Ale ještě větší jistotou je ISTOTA, a to není jen prázdná slovní hříčka. Na tu totiž můžeš spoléhat i tehdy, když ti vznikne škoda ne přímo v důsledku nemožnosti odletět. Pro většinu cestujících je nejsilnějším důvodem ke koupi tohoto pojištění proplacení léčebných nákladů a následků po úrazu. Platí však i v jiných různých nečekaných a nepříliš příjemných situacích, jako například problémy se zavazadly, zpoždění dopravního prostředku, potřeba pátrání nebo záchrany nebo poškození zdraví a majetku třetích osob. Třešničkou na dortu je už jen to, že ISTOTA obsahuje i pojištění STORNO a dalších 15 důvodů stornování letenky.

Pojištění Pelikán

Oba typy pojištění můžeš objednat společně s letenkou Pelikána. STORNO i ISTOTU si ale případně objednáš i dodatečně ve Správě objednávky, stačí se přihlásit a zadat požadavek.

Máš své tipy na Mallorcu? Sem s nimi

Pokud máš pocit, že jsme na něco důležitého nebo praktického zapomněli, klidně nám napiš zprávu nebo ještě lépe, doplň náš článek něčím užitečným v komentářích pod ním. Děkujeme 🙂

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

 • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
 • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
5/5 - (2 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru