Connect with us
Budapešť

Novinky

Aerolinky musí zaplatit za pasažéry odlétající z Maďarska. Tamní vláda zavedla novou daň

Aerolinky musí zaplatit za pasažéry odlétající z Maďarska. Tamní vláda zavedla novou daň

Lowcostový dopravce Ryanair apeluje na maďarského premiéra Viktora Orbána v reakci na zavedení nové daně, která ovlivní pasažéry s odlety od 1. července 2022.

Reklama

Novou daň zavedla maďarská vláda 4. června a týká se všech letenek s odletem od 1. července, a to i těch, které si cestující zakoupili ještě před 4. červnem. Jde se o mimořádnou daň, kterou tamní vláda uvalila na firmy s „mimořádným ziskem“, mezi nimi i letecké společnosti, píše Telex. Speciální daně budou muset být oficiálně odvedeny po mimořádném zisku v letošním roce a v roce 2023. Letecké společnosti musí podle prohlášení platit daň za všechny cestující odlétající z Maďarska.

V případě letecké společnosti Ryanair se nová daň započítá do ceny letenek. Pohybovat se má v přepočtu od 250 Kč (v případě letů v rámci Evropy) až do zhruba 620 Kč (v případě letů mimo Evropu). Určenou částku musí doplatit i cestující, kteří si letenky zakoupili před 4. červnem. Tato povinnost se nevztahuje na tranzitující cestující.

Podle Viktora Orbána přichází banky a nadnárodní společnosti vlivem rostoucích úroků a cen k větším ziskům. Na základě toho se maďarská vláda rozhodla zřídit fondy, ze nichž bude hrazena ochrana rodin a posílení ozbrojených sil. Zdanění souvisí s vlivy koronavirové pandemie a války na Ukrajině.

Aerolinky Ryanair s daní, která ovlivní i jejich pasažéry, nesouhlasí: „Tato neodůvodněná daň pro letecký sektor (který byl za poslední dva roky výrazně ztrátový) poškodí maďarský cestovní ruch a hospodářství, které je závislé na leteckých dopravcích při poskytování konektivity, cestovního ruchu a pracovních míst.“ Prohlášení společnosti cituje Reuters. Ryanair dodává, že cestující, kteří si tuto daň nepřejí akceptovat, mohou zrušit svoji rezervaci a v takovém případě jim bude vrácena plná částka. Rezervaci lze zrušit nejpozději do 16. června 2022.

Letecký dopravce Wizz Air minulý měsíc uvedl, že potrvá dlouho, než se letecký průmysl vrátí na úroveň příjmů a ziskovosti před pandemií COVID-19. Společnost také dodala, že daň bude brzdit oživení odvětví cestovního ruchu.

Zdroj úvodní fotografie: Shutterstock/ver0nicka

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář
Nahoru