Connect with us
Big Ben

Novinky

Londýn odhalil po letech rekonstrukcí nový vzhled hodin na věži Big Ben

Londýn odhalil po letech rekonstrukcí nový vzhled hodin na věži Big Ben

Londýnský Big Ben, který patří mezi nejnavštěvovanější místa, bude mít od nového roku novou vizáž. Opravují ho od roku 2017, kdy se slavný zvon ve věži zastavil poprvé po 162 letech.

Reklama

Věž, oficiálně známá také jako Alžbětina věž, je slavná zejména díky obrovským hodinám, které aktuálně prochází obnovou. Na jedné straně věže již v listopadu odhalili jejich design s novými skleněnými panely a složitými detaily včetně pruských modrých ručiček a čísel, která nahradila původní černá. Jedná se o historicky přesný dodatek v souladu s původním viktoriánským barevným schématem.

V Londýně je silvestrovskou tradicí odpočítávání času do Nového roku při pohledu na Big Ben z některého z mostů, které protínají řeku Temži. Do 31. prosince by měly být viditelné všechny čtyři renovované hodiny na věži, kdy čas naposledy odbije dočasný elektrický mechanismus.

Na jaře by už hodiny měly být opět poháněny gravitační silou, přidat by se k nim tehdy měly i zvony podle svého standardního rozvrhu. Na rekonstrukci pracuje od roku 2017 tým architektů, hodinářů, inženýrů a řemeslníků s tradičním zaměřením. Budova pochází z 19. století. Museli opravit některé detaily i strukturální závady, jako například korodující železné konstrukce a omítku.

Big Ben

Big Ben se nachází v budově parlamentu – Houses of Parliament, kterou rovněž nazývají Westministerským palácem. Pojmenován byl podle Benjamina Halla, hlavního komisaře pro práci. Poprvé zazvonil v roce 1859. Tato ikonická londýnská památka byla v roce 2020 na 8. příčce nejnavštěvovanějších placených atrakcí na světě, píše Lonely Planet.

Akční letenky do Londýna

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář
Nahoru