Connect with us

Koronavirus

Nejrušnější letiště jsou prázdná. Využívají toho piloti malých letadel

Nejrušnější letiště jsou prázdná. Využívají toho piloti malých letadel

Mnohá velká letiště v Americe zejí prázdnotou a prázdné letištní dráhy jsou šance pro piloty malých soukromých letadel. Nedávno tuto situaci využili i manželé v americkém státě Severní Karolína, kteří dostali povolení přistát na obrovském mezinárodním letišti Charlotte Douglas.

Reklama

Jared Yates a jeho manželka letěli s jednomotorovým letadlem Bearhawk a popsali svůj zážitek jako výjimečný a poměrně podivný. „Pokud by to byl běžný den, byla by linie letadel ve vzduchu vzdálená od sebe tři nebo čtyři míle, nyní jsme tu sami,“ komentoval párek pilotů.

Charlotte Douglas je (nebo před korona-krizí bylo) sedmé nejrušnější letiště na světě. Pandemie COVID-19 ale aktuálně uzemnil všechny aerolinky, a také American Airlines snížily počet svých letů na letišti Charlotte o dvě třetiny. To v praxi znamená, že většinu času je na zmíněném letišti prázdno, a i přistávací dráhy jsou pusté.

Manželský pár má licenci na létání, manželka Zangwill dokončila letecké zkoušky jen v únoru 2020 a proto byl přelet v jednomotorovém letadle zážitkem, na který budou spolu ještě dlouho vzpomínat. Jen pro srovnání, Boeing 737, který na letišti Charlotte Douglas nejčastěji přistává, váží přibližně 50-krát více.

Zangwill uvedla, že je nadšená, že může přistát na téže dráze, kterou používají Boeingy a Airbusy létající přes Atlantik.

O povolení přistát na letišti v Charlotte Douglas může podle zákonů v Severní Karolíně požádat jakékoliv letadlo. Při běžném provozu je však téměř nemožné, aby tam přistávaly takové malé soukromé letouny.

Nejvíc vzrušující byl podle Zangwill moment, kdy se řídící věže zeptala, kterou dráhu může použít pro přistání. Odpověď zněla: jakoukoliv, žádná se v současnosti nepoužívá.

Její Manžel Jared v rozhovoru zmínil i to, jak předčasně letěl z letiště Newark na newyorské letiště LaGuardia. “Nebyl tam nikdo, myslím tím absolutně nikdo, ani žádné helikoptéry. Nebyl tam ani nikdo s malým letadlem jako já. Bylo to skutečně děsivé, “komentoval svůj přílet malým letadlem.

Zdroj titulní fotografie: Kevin M. McCarthy / Shutterstock.com

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář
Nahoru