Connect with us

Cestopisy

Lanzarote. Perla Kanárských ostrovů čeká na tvou objevitelskou duši. Letenky z Prahy za 3 290 Kč.

Lanzarote. Perla Kanárských ostrovů čeká na tvou objevitelskou duši. Letenky z Prahy za 3 290 Kč.

Ostrov Lanzarote je jedním z nejstarších, ale také nejúžasnějších klenotů ve skvostné koruně Kanárských ostrovů. Jeho jedinečná kombinace sopečného povrchu, nekonečných pláží, kulturního dědictví a futuristického umění z něj činí nezaměnitelné místo pro cestovatele, kteří hledají něco víc než jen běžnou dovolenou. Každý z Kanárských ostrovů je vlastně malým unikátním světem a Lanzarote je v tomto ohledu výjimečný dvojnásob. To zejména díky své sopečné historii, která vytvořila neuvěřitelné scenérie. Přinášíme ti pár tipů na místa, která při nejbližší návštěvě ostrova nesmíš vynechat.

Reklama

Akční letenky na Lanzarote:

 • Odkud? Z Prahy s přestupem v Bruselu. Na zpáteční cestě tě čeká delší přestup, který lze využít na bezva trip městem.
 • S kým? Letecká společnost Brussels Airlines
 • Kdy? Termíny na listopad 2024 až leden 2025
 • Příklad? Termín: 10. až 17. prosince 2024 (VYBRAT TERMÍN)
 • Co je v ceně? Let tam i zpět, všechny poplatky, 2kg příruční zavazadlo, 8kg příruční zavazadlo

Jameos del Agua – zkamenělá láva vlévající se do moře

Jameos del Agua je jedinečná vulkanická formace, kterou mnozí považují za nejoslnivější místo na ostrově. V podstatě jde o obrovský skalní tunel, který vznikl, když se žhavá láva vylila do moře a ztuhla. Postupným erodováním vnitra lávového proudu, po němž zůstaly jen vnější stěny, pak vznikl samotný tunel. Toto místo získalo na kráse díky genialitě lanzarotského designéra a architekta Césara Manriqueho. V souladu se skalními formacemi vybudoval pozoruhodnou restauraci a koncertní síň, čímž toto místo ještě více obohatil. Po chodníku vedoucím tunelem můžeš přejít až k malému přírodnímu jezírku, kde dodnes žijí endemičtí bílí krabi.

Kanárské ostrovy Jameos del Agua

Národní park Timanfaya je chloubou Lanzarote

Na jihu Lanzarote se rozkládá vulkanický národní park Timanfaya. Ten je dokonalým příkladem toho, jak by mohl celý ostrov vypadat v dobách, kdy jej tvarovala žhavá sopečná láva. Nachází se zde místo poslední zaznamenané sopečné činnosti na ostrově v letech 1730 až 1736. Národní park sestává z několika sopek, lávových polí a barevně pestrých sopečných kuželů. V tomto neobvyklém prostředí budeš mít pocit, jako by ses nacházel na jiné planetě. Zdejší scenérie byla dokonce využita při natáčení některých filmů z pravěkého nebo vesmírného prostředí.

Národní park Timanfaya

El Golfo a zelené jazero Lago Verde

Na západním pobřeží Lanzarote v zátoce El Golfo tě čekají další jedinečné zážitky. Pobřeží zdobí starý sopečný kráter, z něhož zůstala kvůli povětrnostním vlivům jen polovina. Silné vlny kdysi pronikaly kráterem a nyní vytvořily černou oblázkovou pláž ve jeho středu. Nejvýraznějším znakem této oblasti je jezero táhnoucí se podél vnitřní stěny. Voda zde díky mikroorganismům získává sytě zelený odstín. Toto zelené jezero v kombinaci s modrou barvou moře, černou pláží a hnědočervenými skalami vytváří ohromující kontrast, který tě uchvátí.

Lanzarote jazero Lago Verde

Lanzarotské vinice

Vulkanické erupce formovaly Lanzarote po celou historii ostrova, čímž vytvořily úrodnou půdu. V některých oblastech je povrch pokryt vrstvou černé pemzy, známé jako pikon, o tloušťce dvou až tří metrů. Tato pemza udržuje dostatečné množství vlhkosti pod povrchem, což umožňuje rostlinám prosperovat i v extrémním horku. Vinná réva na Lanzarote roste v malých trychtýřovitých prohlubních chráněných před větrem kamennými zídkami. V místních vinohradech se pěstuje víno vysoké kvality, kterého si váží vinaři z celého světa.

Lanzarotské vinice Kanárské ostrovy

Ostrov Lanzarote jako na dlani? Zkus Mirador del Río

Severozápadní pobřeží Lanzarote je charakteristické strmými horami, což by naznačovalo, že je to méně navštěvovaná oblast. Opak je ale pravdou ve výšce 479 metrů nad mořem se nachází impozantní výhled. Tento krásný vyhlídkový bod je rekonstrukcí historické dělostřelecké základny, která sloužila k ochraně severního pobřeží. César Manrique ve 20. století proměnil toto odlehlé místo v restauraci. Výhledy kolem restaurace nabízí úchvatné obrazy, na nichž je možné zahlédnout severní pobřeží Lanzarote, slavné středisko Las Salinas a ostrov La Graciosa ležící v oceánu.

Vyhlídka Mirador del Río

Krásné pláže všude, kam se podíváš

Lanzarote má rovněž bohaté zásoby krásných pláží. Nejslavnější z nich je Playa de Papagayo, známá svým bledým pískem a čistými vodami Atlantiku. Toto místo je ideální pro plavání, potápění a opalování. Pokud preferuješ plážový ráj v tišším prostředí, nezmeškej návštěvu pláže Famara na severozápadě ostrova, kde jsou vlny vhodné pro surfování.

Kanárské ostrovy Lanzarote pláže

Kulturní poklady

Lanzarote nenabízí pouze přírodní krásy, ale také bohaté kulturní dědictví. Můžeš navštívit muzeum Césara Manriqua, které je věnováno slavnému místnímu umělci a aktivistovi za ochranu životního prostředí. Jeho vliv na architekturu a umělecká díla na ostrově jsou všudypřítomná. Pro historickou perspektivu navštiv archeologický komplex Cueva de los Verdes, který byl vytvořen lávou po erupci sopky.

Lanzarote a kulturní poklady
Zdroj foto: Jef Wodniack

Gastronomický zážitek

Není to jen příroda a kultura, které dělají z Lanzarote zajímavé místo. Ostrov nabízí také bohatou gastronomickou scénu. Zkus pokrmy jako papas arrugadas (brambory ve slupce s omáčkou mojo) či lokální mořské plody.

Lanzarote gastronomie

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
  5/5 - (2 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru