Connect with us

Cestopisy

Nefoťte se s našimi zvířaty, prosí Kostarika

Nefoťte se s našimi zvířaty, prosí Kostarika

Kostarika je domovem více než 5 % světové biodiverzity a je zároveň jednou ze zemí s největším biologickým bohatstvím. V současnosti je ale pro onu biodiverzitu obrovskou hrozbou právě člověk. Země se umístila na 7. příčce mezi místy s nejkrutějšími selfie se zvířaty na světě. Nová kampaň s názvem #stopanimalselfies (zastavte selfie se zvířaty) se zaměřuje právě na focení se s volně žijícími zvířaty. Kostarika má ambici stát se první zemí, která bude regulovat focení se s místními živočichy.

Reklama

Volně žijící zvířata jsou na Kostarice státem chráněným majetkem. Podle slov viceministryně pro životní prostředí a energii Pamely Castillo představuje přímá kontakt s těmito zvířaty velké riziko pro lidi a vytváří pro zvířata stres i utrpení. „Zvířata můžou přenášet choroby nebo onemocnět patogenem, které lidé přenášejí,“ řekla.

„Kvůli těmto důvodům je důležité udržovat bezpečnou vzdálenost a respektovat jejich přirozené chování.“

Kampaň prosí návštěvníky Kostariky, aby nenabízeli divokým zvířatům jídlo a nechytali je. Stejně tak by neměli vydávat hlasité zvuky nebo házet předměty po zvířatech v rezervacích a záchranných centrech, aby získali jejich pozornost. Cílem kampaně je zvýšit povědomí o dopadu selfie a celkově fotografií, které zobrazují přímý kontakt se zvířaty.

Na oficiálním webu kampaně si můžete dokonce stáhnout průvodce etického fotografování se se zvířaty v přírodě. Podle stránky stopanimalsselfies.org můžete zvířata navštívit kdekoliv na světě a fotit si je, jak libo. Musíte při tom ale respektovat přirozené prostředí. Pokud nutíte zvíře, aby zůstalo blíž u vás, nebo ho lákáte na jídlo – dochází ke změně přirozeného chování!

Přeloženo z Pelipecky.sk, autorka článku Hana Kuchárová.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář
Nahoru