Connect with us

Cestopisy

Kolumbie – nejpřitažlivější země Jižní Ameriky

Místo s nádechem evropského kolonialismu, adrenalinem Kostariky, krásou Aljašky, plážemi Karibiku. A to všechno okořeněné širokými úsměvy místních lidí s temperamentní hudbou Latinské Ameriky. Kolumbie je směsí všeho dobrého a bezesporu nejpřitažlivější zemí Jižní Ameriky.

Reklama

Od dob Pabla Escobara už uběhlo mnoho let. Dnešní Kolumbie je bezpečná a vítá cestovatele s otevřenou náručí. Kolumbie je in zejména u mladých, a my zde máme několik dobrých důvodů proč.

Pláže jako z katalogu

Tropické pláže asi nejsou první věc, na kterou pomyslíte při zaslechnutí slova Kolumbie. Latinskoamerická kráska však má více než tři sta dokonalých pláží u břehu Karibského moře i Pacifiku. Zavzpomínejte na koloniální éru Kolumbie v historickém městečku Cartagena a užijte si víkend na pláži v Santa Marta, která je jen na skok. Milovníci adrenalinu a přírody by neměli zapomenout na národní park Tayrona s nedotčenými plážemi a deštnými pralesy.

Kolumbijské pláže s palmami.

Místní jsou kámoši

Kolumbijci jsou neuvěřitelně přátelští lidé. O rušné historii země vypráví turistům příběhy, ale dělají všechno proto, aby se z těchto zkazek staly spíš atrakce než strašidla. Jedním z podobných zážitků může být i návštěva honosné vily někdejšího drogového krále Pabla Escobara, který si ke své nemovitosti s tři sta pokoji koupil i nosorožce a slony. Cestovní ruch zažívá v Kolumbii velký boom a Kolumbijci dělají všechno proto, aby se nám tam líbilo.

Kolumbijská žena na pouličním festivalu.

Pláže, hory, surfování

Nekonečné deštné pralesy a mohutné hory, které se tyčí nad městy, dávají místnímu panorámatu jedinečný šmrnc. Kromě toho Kolumbie zaujme i cestovatele s láskou ke zvířatům a ekoturistice. Pro ty, kteří milují odpočinkové dovolené, ale touží po dobrodružné zemi, doporučujeme kolumbijské pláže, jejichž krása na severu se vyrovná těm mexickým, zatímco pláže na západě, u Pacifiku, lemují bujné lesy a jsou skvělým místem pro surfaře.

Neuvěříte, ale na své si v Kolumbii přijdou i milovníci horské turistiky. Země láká fanoušky hor s pětitisícovými vrchy i aktivními sopkami.

Palmové háje v Kolumbii.

Káva, káva, káva

Návštěva kávové plantáže je v Kolumbii povinná zastávka. Země každý rok vyprodukuje největší množství kávy na světě (po Brazílii a Vietnamu). Podnebí Kolumbie vytváří perfektní podmínky pro pěstování kávovníku arabského, anebo jak ho všichni známe – arabica coffee. Kromě toho je kolumbijská káva údajně nejlepší na světě. Určitě zavítejte do světoznámé oblasti Eje Cafetero, který je jen na skok z Medellínu. Můžete se tam podívat na to, jak se sbírají kávová zrnka, jak se zpracovávají, jak se z nich stane káva do šálku a pobavíte se i s místními farmáři.

Sběrač kávy v Kolumbii.

Kolumbie také velmi dobře chutná

Ochutnejte arepas – kukuřičné slupky plněné masem a sýrem, v podstatě taková latinskoamerická verze naší plněné papriky. Dalšími chuťovkami jsou ajiaco a sancocho, výborné lokální polévky s masem a zeleninou. Pro milovníky masitých jídel doporučujeme pochoutku, která se jmenuje Bandeja Paisa – hovězí, kuřecí i vepřové maso s vajíčky, rýží a fazolemi. Pro odvážné má Kolumbie Hormigas Culonas, aneb jinak řečeno, křupavé slané mravence s arašídovou příchutí.

Tradiční kolumbijské jídlo Bandeja Paisa.

Kolumbie žije i v noci

Čilý noční život, bary, kluby a restaurace. Zábava je v této zemi prvotřídní, lidé jsou přátelští a ženy úžasně krásné. Kolumbijci mají latino rytmus v krvi a dokonale ví, jak si pořádně užít noc ve městě nebo zábavu na vesnici. Metropole noci a tance je Cali. Pokud jste v Bogotě, zkuste Andrés Carne de Res – nejlepší restauraci a noční klub ve městě.

DJ na party v Kolumbii.

Medellín – metropole na úpatí And

Pokud sledujete seriál Narcos, potom je pro vás Medellín známý pojem. Před čtyřiceti lety řídil z tohoto města největší kokainový kartel tehdejší doby slavný Pablo Escobar. Po jeho smrti se Medellín začal měnit na moderní město. Turisté sem však přicházejí samozřejmě i kvůli němu. Panoráma města dokreslují vrcholky And, a proto je Medellín skvělým výchozím bodem pro turistiku. Kromě toho tu najdete krásnou botanickou zahradu, super moderní muzeum současného umění a výborné podmínky na paragliding.

Panorama Medellínu, Kolumbie.

Bogota

Bogota je zábava. Hlavní město Kolumbie patří mezi ekonomicky nejvíc prosperující města Jižní Ameriky a zajímavostí je, že se nachází ve výšce 2640 metrů nad mořem. Na Bogotu se tak nějak nalepila přezdívka Atény Jižní Ameriky.  A něco na tom bude. Město má milion atrakcí, mnoho zeleně, krásná historická místa i bujarý noční život. Projděte se po koloniálním centru v městské části La Candelaria s lokálními kavárnami s výbornou kolumbijskou kávou, muzei a kostelíky. V Bogotě kromě již zmiňovaného najdete také planetárium, muzeum zlata a hromadu zábavních kulturních programů během celého roku.

Hlavní město Kolumbie - Bogota.

Cartagena – koloniální kráska

Cartagena bez komentáře patří mezi nejkrásnější města v Kolumbii. Je plná barevných domků, které nechali postavit generálové, kteří Kolumbii kolonizovali. Architektura je úžasná, místní podniky taktéž a nejlepší na Cartageně je to, že je u moře. Můžete strávit příjemné odpoledne na Bocagrande, populární ulici s hotely a apartmány s výhledem na oceán. A když zatoužíte po ještě větší exotice, tropické dovolenkové městečko Santa Marta je co by kamenem dohodil.

Cartagena, Kolumbie.

Cali – hlavní město salsy

Cali je třetí největší město Kolumbie a jednoznačně hlavním městem salsy. Večery v Cali jsou charakteristické plnými bary, dobrými drinky na terasách, žhavými tanci v klubech a ulice plné hudebníků a dobré nálady. Pokud už jste viděli historickou Kolumbii i pláže, pár dní v Cali a kurz temperamentní salsy je jako balzám na duši. Cali je tak trochu jiná Kolumbie.

Kolumbijský pár tancující salsu na uilci.

Ekoturismus v Národním parku Tayrona

Tak jako Kostarika, i Kolumbie se snaží zaujmout zastánce ekologického cestování. Tento národní park se může pochválit různými ekosystémy. Najdete zde deštné pralesy a močály, a navíc je Tayrona také nejlepším místem pro sledování ptactva. Podle jiných jsou nejkrásnějším lákadlem pláže a laguny, které jsou ukryté v hlubokých zátokách pod vysokými kokosovými palmami.

Národní park Tayrona, Kolumbie.

San Andrés a Providencia – totální exotika jen na skok

San Andrés a Providencia jsou exotické ostrovy, které jsou sice blíž k Nikarague, ale stále patří pod vlajku Kolumbie. Providencii kdysi okupovali angličtí puritáni a ostrov využívali jako letní oddechové sídlo, daleko od ruchu kontinentální Kolumbie. Ostrov je dodnes jakýmsi izolovaným exotickým rájem, na kterém odpočívají jen ti lidé, kteří o něm vědí. A takových lidí není mnoho. Pláže San Andrés jsou stejně krásné jako pláže na Seychelách, ubytování v pětihvězdičkových hotelech tu však nehledejte. Tyto ostrovy jsou opravdová „chatrčová exotika“.

Ostrov San Adrés, Kolumbie.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    4.2/5 - (5 votes)
Klikněte pro komentář

Cestování je láska, to Lenka ví už dlouho. Hlavu jí zamotalo Slovinsko, Japonsko, Austrálie, Jihovýchodní Asie, ale i Spojené státy americké, které procestovala křížem krážem. Při první příležitosti v práci žadoní o další dovolenou, protože s oblibou tvrdí, že cestování lidem otevírá oči. A není nic krásnějšího než objevovat, že existuje i svět mimo naši komfortní zónu.

Nahoru